Den 1: Oblíbená kniha

19. března 2013 v 16:26 | Hunter
Den 1: oblíbená kniha
(více v článku)

Den 1.
(Oblíbená kniha)

Hostina pro vrány

(G. R. R. Martin)

Oficiální anotace:
Po staletích krutých zápasů a osudových zrad se sedm mocností vládnoucích jedné říši navzájem zdecimovalo natolik, že jim nezbývá než nyní žít v tísnivém příměří. Nebo to tak alespoň vypadá… Pár jedinců si stále ještě dělá nárok na kdysi zoufale žádaný Železný trůn, ale jsou příliš slabí nebo vzdálení, než aby se jim to mohlo podařit. Válka, která zuřila tak dlouho, strávila sama sebe… Avšak jako v dohře jakéhokoli vrcholného zápasu netrvá dlouho, a začnou shromažďovat zrádci, psanci, odpadlíci a mrchožrouti, hašteřící se nad kostmi mrtvých a nad kořistí přeživších. S tím, jak se lidské vrány slétají ke své hostině z popele, se v Sedmi královstvích rodí nové intriky a vznikají nebezpečné aliance, zatímco ze zlověstného soumraku minulých zápasů a chaosu se vynořují překvapivé postavy. Je to čas, kdy se moudří a ctižádostiví, ale i zrádní a silní snaží pomocí svých schopností, moci a magie přežít kruté a strašlivé časy, jež nastaly. Je to čas, kdy se lidé prostí i urození, bojovníci i čarodějové, úkladní vrazi i mudrcové dávají dohromady a snaží se bojovat o své místo na zemi a své životy. Protože na hostině pro vrány je mnoho hostí - ale jen pár jich nakonec přežije.

Předem rovnou upozorňuju, že tohle není ani zdaleka moje nejoblíbenější knížka. Možná tak jedna z nejoblíbenějších. Ale vytanula mi na mysli jako první.
Co bych tak o ní mohla říct (a nenašli jste to v anotaci)?
Tak dobře… Jde o čtvrtý díl ságy Hry o trůny, odehrávající se v prostředí fantasy světa, ve kterém ovšem růžové elfy najdete jen stěží a i draci jsou na celém světě jen tři. Není to rozhodně čtení pro děti (tímto se omlouvám dětem, které tu knihu opravdu četly ;)), neboť na každém rohu se tu vyskytuje zabíjení, mučení a jiné nekalosti. Taky rozsahem to je určitě náročnější kniha - Hostina pro vrány patří k těm tenčím dílům, ale stejně má skoro 800 stran.
Mnozí si stěžují na obrovský počet jmen, která se v příběhu vyskytují, ale mně osobně to nikdy moc nevadilo. Naopak se docela bavím při pomyšlení, jak dokonale musí mít autor ten svět promyšlený. A to nejen v otázce jmen - Hra o trůny je jeden z mála fantasy příběhů, ve kterých hraje docela velkou roli náboženství, a obraz tehdejšího života je popsán více méně velice reálně a uvěřitelně.
Jednou z nejtypičtějších věcí na příběhu je, že autor operuje hned s několika hlavními postavami, které jsou mnohdy takzvaně "na opačných stranách barikády", ale všechny se chovají přirozeně a lidsky. Neexistuje tedy "hodná" a "zlá" strana nebo hlavní hrdina, který by měl za úkol zničit strašného zloducha. Spolu s tím, že na obou stranách se vyskytují důležité postavy, jde v ruku v ruce jejich... hm, jak bych to nazvala?... smrtelnost? Ve zkratce - nikdy si nemůžete být jistí, že zrovna tenhle váš oblíbenec, který se v příběhu zdá jako klíčový, nedostane za příštím rohem ránu do hlavy a neumře. To dělá příběh úžasně nepředvídatelný, protože si opravdu nemůžete být dopředu jistí, jak se budou další události vyvíjet.
Takže, abych to zkrátila, rozhodně nemůžu jinak než vřele doporučit :).
A pokud jste tohle veledílo četli, mám i pro vás pár otázek (neboť jsem člověk zvídavý a zajímá mě váš názor ;)). Kdo je vaše nejoblíbenější postava? Kdo je podle vás nejlepší hráč? A jak se srovnáváte s tím, že prakticky nikdo není v tomhle příběhu v bezpečí, a kdykoliv může přijít o život?
Tak, doufám, že jsem vás prvním příspěvkem do Challenge nezklamala, a těším se na vaše komentáře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Laura Laura | E-mail | Web | 19. března 2013 v 20:01 | Reagovat

No jo, už se moc těším na druhý díl, ale bráška ho úspěšně blokuje, takže až se dostanu ke 4. dílu, tak ti napíšu :D

2 the-hunter the-hunter | Web | 19. března 2013 v 21:58 | Reagovat

[1]:  Jo jo, napiš :-) . Docela mě zajímá, co si o něm budeš myslet. Setkala jsem se s názorem, že je to nejpomalejší díl série a vlastně se tam nic moc neděje, ale mě se naopak líbil snad nejvíc. Takové komplexní. A Jamie jako bonus :-D ...

3 Majkelina Majkelina | Web | 20. března 2013 v 11:34 | Reagovat

Ahojky :)
Bratr Hry o trůn četl a dost si je chválil. Já momentálně nemám čas číst ani to, co bych chtěla, natož pak tyhle bichle. :D Ale v budoucnu si je také plánuji přelouskat.
Majkelina :)

4 Amanda Amanda | Web | 23. března 2013 v 8:48 | Reagovat

Ahojky,
děkuju za komentář. Je fajn, že jsem odstartolava 30 days book challenge. :)

Hru o trůny mi blokuje Lauřin mladší bráška...páč mě hrozně mííluje, tak mi to nechce půjčit, neřád. :D Takže knihu posoudit nemůžu, ale ta obálka se mi líbí moc. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama