Den 2: Neoblíbená kniha

20. března 2013 v 18:48 | Hunter
Den 2: neoblíbená kniha

(více v článku)

Den 2.
(Neoblíbená kniha)

Strážci dobra

(Michaela Burdová)
Oficiální anotace:

Vydejte se za dobrodružstvím do Lilandgarie, země posvátných jednorožců! Jednorožci jsou ztělesněním dobra, a dokud drží pohromadě, nemá zlo šanci zmocnit se vlády. Jeden z jednorožců se však ztratí a dobro je narušeno. Černý čaroděj chce ovládnout celou Lilandgarii. Vypouští z temnoty odporné nestvůry a snaží se najít ztraceného jednorožce, aby zničil dobro jednou provždy a osvobodil z hlubin temnot nejmocnějšího démona všech věků a světů. Do Lilandgarie se proto vracejí elfové, aby pomohli zachránit dobro a opět nastolit rovnováhu světa.

Upřímně - trochu jsem váhala, jestli sem vůbec mám dávat zrovna tuhle knížku. Po dlouhodobém pozorovacím procesu jsem totiž zjistila, že pro některé lidi je tohle naprostý vrchol fantasy literatury a Burdovou považují za skvělou autorku. Proto napůl očekávám, kdo všechno po mě začne vrhat imaginárními shnilými rajčaty a spílat mi do analfabetů.

Dobře, tak začnu od začátku.

Poselství jednorožců se odehrává (jak jinak) ve fantaskním světě zvaném Lilandgarie. Zde žili před dlouhou dobou elfové, kteří jsou samozřejmě strašně krásní a hodní a moudří. Ovšem to bylo dávno. Dnes už jsou tu jenom lidi, kteří mezi sebou, nevím proč, nikdy nebojovali, a jsou důvěřiví jako děti. A taky smečka kouzelných bytostí, v čele s jednorožci, jakýmisi strážci dobra. Ovšem co se nestane - ze země se vynoří duch zloduch a hrozí celý ten krásný růžovoučký svět zničit. V té chvíli musí nastoupit moudrý čaroděj, který přivede zpátky do Lilandgarie elfy, mimo jiné sympatickou Mary Sue (jinak známá taky jako Aranis), která jediná na celém světě má moc ducha zloducha porazit. Vydá se zachránit bájné jednorožce společně se skvadrou přívrženců, kteří jsou výtažkem těch nejhrdinštějších hrdinů, nejtajemnějších okouzlujících cizinců a nejkrásnějších elfek, a společně bojují za dobro ve světě.

No, co k tomu dodat? Burdová napsala první díl údajně v šestnácti letech - říkám si, že je to na knize vidět. Část okopírovala z Pána prstenů, část z Narnie, všechno to různě smotala, zamotala a okořenila dávkou nesmyslných přehláskovaných jmen. Mimochodem, jméno jednoho z hlavních protagonistů připomíná lék proti průjmu.

Poselství jednorožců není asi jediná má neoblíbená knížka, ale určitě má slunné místečko na vrcholu toho žebříčku. Ach jo :(.

A ještě jednu věc - můžete mi vysvětlit, jak hodlá autorka zachovat v tomhle světě dobro (které je podmíněné tím, že jednorožci budou neustále spolu), když se jí ty rohaté potvory množí? Za chvíli už jich budou stovky a to pak neuhlídaj ani elfové.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Majkelina Majkelina | Web | 20. března 2013 v 19:15 | Reagovat

Ahojky :)
Po té co jsem napsala komentář, jsem jej zase celý smazala a rozhodla se challenge také zúčastnit.
Majkelina :) :D

2 Sabaqeen Sabaqeen | 20. března 2013 v 20:48 | Reagovat

No, tohle jsem teda nečetla ale nechápu, proč prosím tě čteš pohádečku o koníčcích a roztomiloučkých elfech (přihlédněme navíc k tvému pojetí elfů v dračí dceři :D )? Ty, milovník Hry o trůny? Máš občas sebevražedné sklony, řeknu ti :P
PS: Ale nic si z toho nedělej, já je mám občas taky. Protože si to asi vypůjčím a přečtu též :D

3 the-hunter the-hunter | Web | 20. března 2013 v 21:22 | Reagovat

[2]: Ne, to nedělej. Varuju tě v dobré víře - fakt to nestojí za čas nad tím strávený.
A jen tak mimochodem, já to četla asi v páté třídě. Už v té době mi to přišlo trochu za vlasy přitažené. Pak to pár let leželo v knihovně, a až když jsem se nějak hlouběji začetla do některých blogů, jsem si na tu sérii vzpomněla a ze zvědavosti ji otevřela. Skončila jsem po pár stránkách. Fuj.

4 Amanda Amanda | Web | 23. března 2013 v 9:07 | Reagovat

Hmm, jsem zrovna ta, která je příznivcem a fanouškem Míši Burdové, ale nehodlám ti nadávat do analfabetů ani nic opodobného.

V některých bodech ti musím dát za pravdu, něco je až moc dokonalé. Četla jsem to, když mi bylo zhruba 10-11 let.

Každý máme svůj názor. Mě se PJ líbilo, ale třeba nesnáším Eragona, jak psanou, tak hranou verzi. Ano, počítám s tím, že budu považována za barbara fantasy, ale prostě to tak je. Tak samo Twinling sága(A ano, píšu to tak záměrně) ;-)

5 the-hunter the-hunter | Web | 24. března 2013 v 8:48 | Reagovat

[4]: Nemyslím, že by Eragon byl nějak závratná kniha. Naopak plno věcí je tam vykradených, třeba základní problém, který řeší (tj. Jezdec, který zradil řád a sám se chopil vlády) je okopírovaná ze Star Wars. Takže za barbara fantasy tě určitě nikdo považovat nemůže :-).
A Twilight se snad ani nemá právo zvát fantasy :-D .

6 Amanda Amanda | Web | 25. března 2013 v 17:44 | Reagovat

[5]:  Já myslela, to že to tak samo nesnáším, ne že bych to považovala za fantasy. :D Twinling je kniha, které bych se nedotkla ani lopatou.

Mno, na to jaký je Eragon a spol "BESTCELLER", tak jsem od toho teda očekávala víc.

7 Ilía Ilía | Web | 29. června 2013 v 21:21 | Reagovat

Já nevím, co si o tom mám myslet. Na jednu stranu mám Míšu Burdovou ráda, a např Křišťály moci se mi docela líbí. No a na druhou byla tahle série doopravdy docela dost přeslazená, takže mě málem rozbolely zuby.
Taky mě dost dostalo Veraginovo vyznání lásky (předpokládám správně, že právě tenhle chudák od tebe schytal přízvisko léku proti průjmu?? :D) Přijde mi trochu na hlavu, že takový "ostřílený" válečník, který musel snášet každičký den svého života posměšky a předsudky kvůli tomu kým je, se ze dne na den změnil na citlivku, která se svými city nesnaží alespoň trochu bojovat, i když ví, že by mohli ohrozit celou jejich výpravu...
A ještě odpověď na tvou otázku. Autorka psala.. myslím, že to bylo v posledním dílu nebo tak nějak, že se ty "rohatý potvory" množí jen jednou za hrooozně moc let a mají pokaždý jen jedno mládě.. voila problém vyřešen.. to spíš brzo vyhynou, a je po starostech s nějakým jejich chráněním.. možná by si tam měli zavést nějaký program na ochranu ohrožených druhů... :D

8 the-hunter the-hunter | Web | 6. července 2013 v 23:22 | Reagovat

[7]: Jop, s Veraginem jsi to trefila přesně. Úplně to vidím - "Máte zažívací potíž? Kupte si Veragin, jediný lék na českém trhu, který vám zaručeně pomůže od potíží s průjmem. Nyní dvě balení za cenu jednoho."
A k těm jednorožcům - tuhle část si náhodou pamatuju. Ale spočítej si to. Elfové v té zemi nebyli... Dva tisíce let? To by bylo dvacet dalších jednorožců, protože se tuším rodili po sto letech. A to už je sakra rozdíl. Pak se nesmíš divit, když se ti z takového stáda jeden ztratí... :-D.

9 Ilía Ilía | Web | 7. července 2013 v 22:07 | Reagovat

[8]: No jo no... i ušatci mají někdy své tmavé chvilky. Nemůžou být pořád ty nejinteligentnější bytosti pod sluncem :DD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama