Den 6: Oblíbená YA kniha

25. března 2013 v 23:08 | Hunter
Den 6: oblíbená YA kniha

(Více v článku)

Den 6.
(Oblíbená YA kniha)

Hostitel

(Stephenie Meyerová)
Oficiální anotace:
Melanie Stryderová se odmítá vzdát.
Náš svět napadl neviditelný nepřítel. Lidé se pro tyto mimozemšťany mění na pouhé hostitelské tělo; jejich mozek ovládne vetřelec, ale tělo zůstává netknuté a zdánlivě beze změny pokračuje v předchozím životě. Obětí mimozemšťanů se rychle stane drtivá většina lidstva.
Když vetřelci dopadnou i Melanii, jednu z hrstky přežívajících "divokých" lidí, dívka vůbec nepochybuje, že nastal její konec. "Poutnice" - její vetřelecká "duše" - která teď ovládla Melaniino tělo, dostala předem varování před problémy existence v člověku: změť pronikavých emocí, příliš mnoho smyslů, vypjatě živé vzpomínky. S jednou potíží však Poutnice nepočítá: předchozí obyvatelka těla se odmítá vzdát vlády nad svou myslí, i když tělo jí už nepatří.
Poutnice bádá v Melaniiných myšlenkách a doufá, že objeví příčinu nezdolného lidského vzdoru. Místo toho Melanie naopak zaplní mysl Poutnice vzpomínkami a podobou milovaného muže - Jareda, který se dosud někde skrývá před vetřelci. A jelikož Poutnice se nemůže oddělit od Melaniiny tělesné touhy, sama začne prahnout po muži, jehož má odhalit. Když vnější okolnosti přinutí Poutnici a Melanii, aby uzavřely nedobrovolné spojenectví, vydají se spolu na nebezpečnou a nejistou pouť za mužem, kterého obě milují.

Nevěřili byste, jak těžké je zjistit, co to vlastně znamená YA kniha. Nakonec mi pomohla až anglická Wikipedie (i když jsme měly trochu problém si rozumět ;)). YA, jak jsem pochopila, je young adult, tedy kniha pro náctilété ("mladé dospělé"). Už tahle definice mi přijde maličko podezřelá, ale budiž. Snad jsem se touhle knihou trefila do toho správného spektra.
A abych už konečně začala o Hostiteli samotném... :)
Nejznámější věcí na téhle knize bude asi autorka. Stephanie Meyerová se (nechvalně) proslavila ságou Stmívání, se kterou je většinou spojována, a na to, že kromě ní napsala i něco jiného, se dost často zapomíná. Leč napsala, a musím říct, vydařilo se jí to daleko víc než Twilight.
Setkala jsem se s názory, že je to jenom přikrášlená, "zaláskovaná" (fuj, to je strašný slovo) verze příběhu o mimozemšťanech. Ale věřte nebo ne, ono chapadlatých mimozemských příšerek se v příběhu opravdu moc nevyskytuje.
Pokud jste četli anotaci, asi už víte, co bude hlavním problémem knihy. Ovšem co anotace neřekla, je, jak to bude pokračovat dál (snad nebudu moc spoilerovitá).
Poté, co Melanie (potažmo Poutnice) úspěšně najde tajné hnízdo posledních přeživších lidí, objeví v něm (spíš bohužel než bohudík) i Jareda (a Jamieho!!! Pozn. to je Melaniin všemi opomíjený mladší bratr). Ovšem být v Jaredově kůži, kdyby se na prahu objevila láska vašeho život, o které jste si už dávno mysleli, že je mrtvá, a dělila se o hlavu s mimozemšťanem, jak byste se zachovali? No, on to vzal tou nejjednodušší cestou a začal předvádět kousky hodné toho největšího... hm, pablba. Odpusťte mi tak hrubý výraz, ale jinak se to říct nedá.
Takže nečekejte žádnou velkou love story. Twilight se to neblíží ani omylem. Celou knihou se samozřejmě prolíná vztah Melanie/Poutnice a Jareda/Iana (jediný, který měl v těch jeskyních zdravý rozum), jde ale spíš o vyrovnání se s tím, že v jedné hlavě žijí dvě naprosto rozdílné bytosti, a sbližování se s okolím, které nejdřív Poutnici považuje za netvora, ale časem si uvědomí, že i ona má lidské cítění a podobné vidění světa.
Kolem a kolem, když to shrnu - v očích některých asi knize dost ublíží, kdo ji napsal, ale věřte mi, že se Stmíváním to fakt moc společného nemá. Jasně, druhá Anna Karenia to rozhodně není, ale pokud se dokážete dostatečně vcítit do děje, má kniha úžasnou atmosféru. A jedenáct bodů z deseti za Iana - tím Meyerová překonala všechny Edwardy světa.
Jo a poslední dotaz na závěr - (ať už jste Hostitele četli nebo ne) - chystáte se do kina (pro neinformované - film Hostitel má premiéru za pár dní)? Já zastávám názor, že některé knihy by se vůbec neměly dávat do pracek filmařům, a tahle mezi ně patří, ale stejně asi půjdu. Aspoň pak budu mít na co nadávat.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anďa Anďa | Web | 26. března 2013 v 15:35 | Reagovat

Nádhernej design =)

2 Laura Laura | E-mail | Web | 26. března 2013 v 16:19 | Reagovat

No, tuto knížku sháním po knihovnách už dlouho, aspoň pro porovnání se Twilight. Na film se v nejbližší době nechystám, protože některé filmy dokáží odradit od přečtení knihy. Já si raději nejdřív přečtu knihu a potom uvidím, jestli to budu chtít vidět jako film. ;)

3 Amanda Amanda | Web | 27. března 2013 v 15:50 | Reagovat

Mno knihu jsem nečetla a moc se na to nechystám, alespoň ne v bližší době.

4 lilliinka lilliinka | E-mail | Web | 28. března 2013 v 8:54 | Reagovat

Nechce se mi psát mail, takže to vemu jedním rázem. Dílo mi od tebe došlo.
A Hostitele jsem nečetla, asi jsem opravdu pozbyla důvěru na všechno od pani Meyrový, protože když čtu Stmívání je to jako by někdo shazoval lidi, když nemaj nikoho koho můžou milovat. Ani upíra. Člověk se pak cítí blbě a sežere celou čokoládu, což neni vůbec dobrej nápad jak podpořit někoho jako mě:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama