Den 7: Kniha, ze které umíš citovat

29. března 2013 v 21:12 | Hunter
Den 7: kniha, ze které umíš citovat

(Více v článku)

Den 7.
(Kniha, ze které umíš citovat)

Kytice

(K. J. Erben)

Oficiální anotace:
Tak té se dnes pravděpodobně nedočkáte. I když - kdo z nás by Kytici neznal? Pokud ovšem někdo opravdu netuší, o co jde, odkazuju vás na Wikipedii. Tam najdete všechno potřebné ;).

Pokud jste absolvovali základní školu (klidně stačí její první polovina), s touhle knihou jste se jistojistě museli setkat. Jsme s ní pravidelně trápeni při přednášení u tabule a její úryvek najdete snad v každé čítance.
Celkově byla Kytice naším školstvím dost nepěkně zneužita. Bohužel docela často se totiž vyskytnou učitelské zjevy, které nutí žáky učit se třeba celé pasáže za trest, a to člověka musí docela nutně odradit.
Samozřejmě, i my jsme se ji učili, a ne jenom jednou. Moje první setkání s touhle knihou je ale daleko starší. Když jsem byla mladší, babička si zřejmě vzala do hlavy mě a sestru literárně vzdělat, a recitovala nám pasáže z Vodníka. Až teď si uvědomuju, jak drastické to vlastně bylo ("dětská hlava bez tělíčka a tělíčko bez hlavy"). Zatím jsem nepozorovala, že by to na mě zanechalo nějaké následky. Zatím.
Naopak mě strašně děsilo, když má drahá maminka četla úvodní báseň Kytici ("Zemřela matka, do hrobu dána, siroty po ní zůstaly..."). Posléze se nám se sestrou podařilo tuhle báseň zparodovat skoro k nepoznání.
Tou nejcitovanější je pro mě ovšem Polednice. Kromě toho, že je to docela slušný horor, není zas tak dlouhá a tím pádem snadná k zapamatování, jde totiž zhudebnit. Jo, lidová tvořivost zapracovala ;). Znáte Ódu na radost? Zkuste ji zazpívat, ale původní slova nahraďte textem Polednice. Je to možná trochu prznění klasiků, ale pasuje to k sobě skvěle :D.
Tentokrát se nějakého dalšího delšího komentování zdržím. Místo toho mám pro vás pár otázek. Budu předpokládat, že Kytici asi všichni znáte, takže... Jaká je vaše nejoblíbenější balada (za mě kromě Polednice asi Svatební košile...)? Umíte některé pasáže (nebo rovnou celé balady) nazpaměť? A viděli jste filmové zpracování?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Laura Laura | E-mail | Web | 30. března 2013 v 11:25 | Reagovat

Kytici jsme měli jako povinnou četbu, ale zase jsme se nemuseli žádné balady učit zpaměti. Bráška se zrovna učí recitovat Polednici, ale moc se mu do toho nechce :D
Já jsem kdysi uměla recitovat Polednici celou, ale teď už si pamatuju jenom nějaké úryvky.
Ještě se mi líbila Lilie nebo Štědrý den :)

2 the-hunter the-hunter | Web | 30. března 2013 v 12:09 | Reagovat

[1]: Když už jsem o té knize psala, tak jsem ji dneska ráno vytáhla z knihovny (aby se neřeklo :-D ) a Štědrý den jsem náhodou taky četla. Jenom nechápu, čím si jedna zasloužila manžela a druhá rakev...

3 Amanda Amanda | Web | 30. března 2013 v 12:23 | Reagovat

Na Ódu na radost??? Tak to si musím pustit. :D
Kytici, jo jak řekla Laura, tak jsme to měli za povinnou četbu.
1, Oblíbenou baladu přímo nemám
2,Jj, takové ty nejznámější jako je třeba ta Polednice nebo Zlatý kolovrat
3, Jo, Vodníka a Svatební košili

4 the-hunter the-hunter | Web | 30. března 2013 v 13:59 | Reagovat

[3]: Tys viděla Svatební košili? To teda všechna čest. Já neměla odvahu ani na tu ještě relativně neděsivou Polednici, natož pak tenhle horor... Ale Vodník v té filmové podobě docela ujde :-) .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama