Den 8: Kniha, která tě děsí

30. března 2013 v 21:21 | Hunter
Den 8: kniha, která tě děsí

(Více v článku)

Den 8.
(Kniha, která tě děsí)

1984


(George Orwell)

Oficiální anotace:
1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitárních systémů. "Antiutopie" má i svého "antihrdinu": je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři. Tyto elementární nároky jsou však přímým ohrožením moci, postavené na lži, a proto je Winstonova vzpoura proti obludnému organismu, jehož je nepatrnou buňkou, předem odsouzená k nezdaru. Přesto mu autor vkládá do úst jistou naději, působivější o to, že vyslovenou v mučírně: "Nějak už vám to selže, něco vás zdolá. Život vás zdolá." Orwell napsal svůj román v roce 1947. Na rozdíl od mnohých v té době nepodlehl euforii poválečného optimismu vyhlídek na věčný mír, a jeho dílo je proto sugestivním obrazem politické perverze, kterou končí v dějinách každé revoluční hnutí.
Poté, co jsem tuhle knihu zmínila ve čtenářském deníku, byla jsem naší češtinářkou nařčena, že je to kniha pro vyšší ročník a nemůžu ani zdaleka pochopit, o co v ní vlastně jde.
Možná má pravdu. Stejně to teď zkusím.
Představte si svět rozdělený na tři obrovské státy, žijící mezi sebou v neutuchající nenávisti a nikdy nekončící válce. Představte si Londýn, šedivý a ponurý Londýn v roce 1984. Nebo je už 1985? Či snad teprve 1983? To nikdo netuší.
Celý svět, ve kterém Winston žije, je řízen Stranou. Informace jsou beztrestně měněny, historie je znovu a znovu přepisována, každý člověk je po celý svůj život sledován očima Velkého bratra. Pouhá nesprávná myšlenka vás může stát život.
A v takovém světě se Winston pokouší najít alespoň zrnko pravdy. Poznat neupravenou podobu minulosti, mít svobodu tvrdit, že dvě a dvě jsou čtyři a že černá není bílá, i když ví, že jeho snaha je předem určena k nezdaru.
No, co k tomu říct? Snad jen - nedopadne to dobře. Ale to snad ani nikdo čekat nemůže.
Co si nemůžu dovolit nenapsat, je to, že Orwell byl regulérní génius. To, co v 1984 stvořil, je svět až děsivě reálný, a o to více vás napadá myšlenka - "může se něco takového udát i v našem světě?"
Nebudu to tu už více rozpitvávat, ale mám pro vás jedno důrazné doporučení - nečtěte to. Opravdu, protože takhle depresivní, děsivou a zároveň k přemýšlení nutící knihu jsem ještě neviděla. To už si spíš najděte Farmu zvířat, ta aspoň nevyvolává sklony k sebevraždě a nezpůsobuje genovou mutaci.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Amanda Amanda | Web | 30. března 2013 v 22:00 | Reagovat

Hmm...Orwell, už vím kde jsme to jméno slyšela. Byli jsem se školou na Farmě zvířat v kině...
Mno, nemělo to na mě zrovna dobrý dojem. Nejen, že to bylo s titulkama a bylo to děsně nahlas, prostě mi to nesedělo...možná to má nějakou hlubší myšlenku, ale mě se teda nedotkla. :-?

2 the-hunter the-hunter | Web | 31. března 2013 v 10:02 | Reagovat

[1]: Já jesem teda Farmu zvířat taky jenom viděla (nečetla), ale přijde mi úžasná. Když se nad tím zamyslíš, a místo těch zvířat si představíš lidi, vyjde ti z toho ruská revoluce. Nebo vlastně skoro každá revoluce, která kdy proběhla a nedopadla zrovna nejlépe.

3 MAKY.OREL MAKY.OREL | E-mail | Web | 31. března 2013 v 15:26 | Reagovat

Orwell mě děsil tak napůl - fakt je, že jsem ho četla "ob stránku". Ale nesmírně mě zaujalo převyprávění od učitelky, skoro snad víc než kniha, protože vztah s Julií byl takový mno - nějak hopem, ačkoli se to nějak pochopit dalo, ale působilo to zvláštně. Asi jsem čekala víc filozofie.

Knihu, u které jsem se asi nejvíc bála, tak buď Pád domu Usherů od Poea nebo něco od Stevensona. To byly docela husté horory...

4 Amanda Amanda | Web | 1. dubna 2013 v 8:38 | Reagovat

[2]: O revoluci mi ani nemluv, včera jsem se šprtala 4 stránky velké francouzské a už mi to pěkně leze krkem.

5 ele ele | 7. března 2016 v 20:57 | Reagovat

[4]: lol, budoucnost národa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama