Den 11: Kniha od tvého oblíbeného autora

6. dubna 2013 v 20:03 | Hunter
Den 11: kniha od tvého oblíbeného autora

(Více v článku)

Den 11.
(Kniha od tvého oblíbeného autora)

Dámy a pánové

(Terry Pratchett)

Oficiální anotace:
Den letního slunovratu v Lancre. Bude horká noc svatojánská. Kola v obilí i v jiných hospodářských porostech se množí jako houby po dešti. Objevují se dokonce i v květináčku s řeřichou, kterou své Stařence vypěstoval čtyřletý Žuchlík Ogg. A Magráta Česneková, čarodějka, se má ráno vdávat ... hosté na královskou svatbu se už sjíždějí a od Ankh-Morporku se blíží dostavník, v němž jede pozvaná delegace mágů. Co bylo dál, se dozvíte v již čtrnáctém díle Úžasné Zeměplochy.

Původně, po dlouhém a usilovném přemýšlení (;)), jsem sem chtěla mrsknout další Hry o trůny. Vyvstal mi totiž zásadní problém - netuším, od kterého autora jsem četla víc než jednu sérii, a tudíž mám právo prohlásit ho za oblíbeného.
Ne, opravdu nevím. Problém je asi v tom, že si knihy vybírám spíš podle konkrétního příběhu, a jakmile postavy dojdou na konec, o autora už se nezajímám. Jako příklad třeba takový Flanagan - jeho asi nejznámější sérii Hraničářův učeň mám ráda, četla jsem jí... dobře, ne úplně celou, ale stejně mám k tomu světu, příběhu a postavám nějaký vztah. Ovšem po Bratrstvu (či jak že se ta jeho novotina jmenuje), bych asi nesáhla, byť to je kniha z podobného prostředí a vyprávěná podobným jazykem.
Ten Pratchett bude asi opravdu jednou z mála výjimek. Celkově mám sklony dívat se na autory mých oblíbených knih jen jako na "producenty", kteří, poté co si knihu přečtu, už nemají na příběh v ní popsaný žádné právo. Prostě cosi naťukali do klávesnice, ale jsem knihu přečetla a si představuju, jak to v ní asi vypadá, tudíž ten příběh patří mně. Pravidelně potom procházím šokem ze zjištění, že podobný pocit zažívá dalších deset tisíc lidí.
Dobře, abych přešla konečně přímo k věci - Pratchetta už jsem si jednou do spárů vzala, a opět musím konstatovat, že tohle je opravdový spisovatelský génius. S tím ruku v ruce jde i génius překladatelský, protože bez něj by Zeměplochy pravděpodobně taky nebylo. Alespoň pro nás Čechy. Tudíž můžu Pratchetta jako jednoho z mála opravdu označit za svého oblíbeného autora.
A o čemže je vlastně zrovna tahle knížka? Majkelina už pravděpodobně ví ;). Inu, o elfech. A čarodějkách.
Osobně mám tohle čarodějnické trio (duo? Záleží jak v které knize) z Lancre mnohem raději než třeba Elánia nebo osazenstvo Neviditelné univerzity. Bábi Zlopočasná je dokonale velitelský typ, Stařenka jí zdatně sekunduje, a o Magrátě snad ani nemůže být řeč. Proto mě docela zděsilo, když jsem zjistila, jak vážně to s těmi vdavky myslí.
Jak už anotace praví, ono čarodějnické trio má právě v téhle knize přijít o jeden velice důležitý článek. A zatímco se Lancre připravuje na svatbu vskutku královských rozměrů, po nocích se schází skupinka mladých dívek, předstírajících celkem nevinnou hru na čarodějky. Ovšem děje se ještě něco. Po lesích se potuluje jednorožec a brzy nebude sám, kdo překročí hranici z jiného světa... Elfové už si brousí zuby.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Laura Laura | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 10:35 | Reagovat

Ano, stále se na Zeměplochu chystám... Jenom dotaz... Jak se jmenuje první díl?

2 the-hunter the-hunter | Web | 7. dubna 2013 v 10:58 | Reagovat

Těžko říct, jestli to vůbec nějaký první díl má. Řekla bych, že úplně první Zeměplocha byla asi Barva kouzel (opravte mě, jestli se pletu), ale je víceméně jedno, odkud začneš. Příběhy o Smrťovi začínají tuším Mortem, čarodějky... hm, teď nevím, Čarodějky na cestách? Nebo možná ne, spíš Soudné sestry (ty jsem teda nečetla, tak si nejsem úplně jistá). Ale opravdu není problém začít odkudkoliv, ty příběhy na sebe nijak úzce nenavazují (ve většině případů)...

3 Sabaqeen Sabaqeen | 7. dubna 2013 v 15:58 | Reagovat

Proč bys prosím tě nesáhla po Bratrstvu? Jo, jasně, je tu jistá podobnost s hraničářovým učněm, ale tak to se dá překousnout :)
PS: Už jsem nahodila novou kapitolku :-D

4 Majkelina Majkelina | Web | 8. dubna 2013 v 14:48 | Reagovat

Ahojky :)
Poprvé jsem byla Pratchettovou představou elfů upřímně zděšená... Ale zvykla jsem si. :D Ne, vážně mi nevadí. Znám i horší podání.

[2]:
V knihách je uvedená jako úplně první "Barva kouzel", ale v Zeměploše je hodně příběhů, takže: Mrakoplaš - Barva kouzel, Esme Zlopočasná - Čaroprávnost, Esme a další čarodějiky - Soudné sestry, Smrť - Mort, městský hlídka - Stráže! Stráže! noviny - Pravda, nac mac fíglové - Svobodnej národ.
Majkelina :) ;-)

5 redfox222 redfox222 | 9. dubna 2013 v 19:05 | Reagovat

Skvěle napsaný článek, nemám co bych mu vytknul - přečetl jsem to jedním dechem. Mimochodem, úplně nejlepší postavičkou z celé Zeměplochy je dle mého Krysí Smrť. Zasloužil by si vlastní knihu :-D
PS: "Nemusíš věřit v reinkarnaci, stačí když reinkarnace věří v tebe." :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama