Den 13: Kniha, jejíž hlavní postava je ti nejvíce podobná

14. dubna 2013 v 11:26 | Hunter
Den 13: kniha, jejíž hlavní postava je ti nejvíce podobná

(Více v článku)


Den 13.
(Kniha, jejíž hlavní postava je ti nejvíce podobná)

Anna Karenina

(Lev Nikolajevič Tolstoj)

Oficiální anotace:
Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém. Výmluvný postřeh giganta ruského realistického románu Lva Nikolajeviče Tolstého otevírá jedno z nejslavnějších psychologických děl v dějinách literatury, v němž si spisovatel po monumentální fresce Vojna a mír dopřál komornější zápletku a dalekosáhlým přetvořením látek módních romancí vyjádřil odpor k pseudomorálce "vyšších kruhů". Inspirován skutečnou událostí, kdy se spořádaně vyhlížející mladá dáma vrhla pod kola nákladního vlaku, vytvořil Tolstoj příběh o skandálním poklesku "dobře provdané" krasavice, která je přinucena váhat mezi salonním životem v nelásce a přirozeným právem na štěstí. Vzplanutí choti carského hodnostáře k důstojníku Vronskému, jež spisovatel umně proplétá s osudy a krizemi dalších příbuzných a přátel, je pro Annu o to tragičtější, že na rozdíl od dobových mravokárců nedovede být pokrytecká a milostný poměr ani jeho následky netají.

Občas si říkám, kdo vlastně tyhle úkoly vymýšlel. Najít totiž knižní postavu, která by se alespoň zčásti podobala živému člověku, je téměř nemožné.
Asi proto sem nakonec dávám tuhle klasiku, protože podle mého zrovna tady jsou jedny z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) charakteristiky postav, jaké jsem kdy četla. Všechny myšlenkové popisy, úvahy a pocity jsou tak dokonale pochopitelné, uvěřitelné a reálné, že opravdu jde se do té osoby vcítit, a tedy se s ní i ztotožnit.
Jenom aby nedošlo k mýlce - v žádném případě si nepřipadám podobná samotné Anně Kareninové. I když si s ní osud (nebo spíš Tolstoj) nepěkně zahrával, občas jsem jenom kroutila hlavou nad tím, co to pořád vyvádí. Mám z ní pocit, že je příliš snadno ovlivnitelná okolím, nejde si za svým, ale pořád se ohlíží, co o ní kdo kde klevetí. A taky nemám příliš v lásce Vronského, v čemž bychom se asi taky neshodly ;).
Kdo mě ale už ze začátku zaujal, je Karenin. Ano, ten zhrzený manžel, který chudince Anně bránil ve štěstí. Možná proto s ním sympatizuju, protože mi Anna občas leze na nervy. Ale upřímně mě překvapilo, že vážně mám některé vlastnosti a zvyky stejné jako on. Asi tu nebudu rozebírat úplně všechno, ale jedna věc mi přijde docela vtipná - Alexej Alexandrovič s oblibou křupe klouby na prstech. Jestli jste viděli film (to nejnovější zpracování), je to tam párkrát zmíněné. Lupe klouby a všechny okolo to otravuje. Jako bych se v tom viděla ;D.
Protože se tu Anna Karenina ocitne ještě jednou (minimálně), nechám si nějaký delší rozbor až na příště (a pořádně zdrbu Levina, na což se už teď těším ;)).

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majkelina Majkelina | Web | 14. dubna 2013 v 14:00 | Reagovat

Ahojky :)
Knížku neznám, ale mrknu na ní. Pěkné charaktery jsou také v Saturninovy a rozhodně v Zeměploše. :D
Majkí :)

2 the-hunter the-hunter | Web | 14. dubna 2013 v 18:20 | Reagovat

[1]: No tak určitě :-D . Ale i když je taková Zeměplocha skvělá série, v popisu charakterů postav nesahá Tolstému ani po paty...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama