Den 14: Kniha, jejíž hlavní postavu by sis chtěl/a vzít

16. dubna 2013 v 23:00 | Hunter
Den 14: Kniha, jejíž hlavní postavu by sis chtěl/a vzít

(Více v článku)

Den 14.
(Kniha, jejíž hlavní postavu by sis chtěl/a vzít)

Inheritance

(Christopher Paolini)

Oficiální anotace:
Není tomu tak dávno, co byl Dračí jezdec Eragon obyčejným chudým farmářským chlapcem a jeho dračice Safira pouhým modrým kamenem v lese. Nyní právě na nich závisí osud celé civilizace.Dlouhé měsíce výcviku a bojů přinesly mnohá vítězství a naději, ale také srdcervoucí ztrátu. A ta nejtěžší bitva je přitom teprve čeká: musí se postavit samotnému Galbatorixovi. Aby zvítězili, potřebují být neskutečně silní a odvážní. Pokud to nedokaží oni, neporazí Galbatorixe nikdo. Druhá šance neexistuje.
Jezdec a jeho drak došli dál, než se odvážil kdokoli jiný. Ale podaří se jim porazit samotného krále zla a obnovit v Alegaësii spravedlnost? A pokud ano, co budou muset obětovat?

Tohle byl asi jeden z mála příspěvků, u kterých jsem nejenže věděla, co sem napíšu, ale rovnou si mohla vybírat z více knih. Nakonec jsem to vzala vylučovací metodou.
Někteří hrdinové jsou z různých důvodů absolutně nepublikovatelní, navíc ty knihy jsem tu už zmínila nebo zmíním. Jako další mě napadl Levin, ale... upřímně, rozčiluje mě o něm byť jen číst. Naživo bych ho asi opravdu musela zabít. Jako další kandidát pak přišly Hry o trůny (ty se snad hodí všude ;)), jenže zase... jeden už ženatý je, a k jeho dosti malé výšce ho chtějí navíc ještě zkrátit o hlavu. No a druhý je pod přísahou, v celibátu a nevypadá to, že by měl někdy v blízké budoucnosti zájem o něco jiného než službu Noční hlídce.
Takže to nakonec padlo na chudáka Eragona. Teda ne, že bych si chtěla vzít Eragona! Chraňte všichni známí i neznámí bohové. Eragon byl vždycky trouba a pravděpodobně jím i zůstane. Ovšem kdyby měl z té knihy někdy vylézt Murtagh, rozhodně bych si šla říct o autogram.
Pravděpodobně se teď budu virtuálně červenat, ale já jsem minulé léto prožívala doopravdy docela horor, když jsem četla Inheritance a nebyla si vůbec jistá, jestli Murtagh přežije nebo natáhne bačkory. Ještě když se k tomu připočte, jakým typem postavy vlastně je - polozáporňák, který sice dělá křivárny, vraždí koťátka, nemá rád růžové elfíky, atd., ovšem dělá to z donucení a na konci se zcela jistě polepší. Kdyby Paolini dodržoval zaběhnutá klišé i v tomhle případě, Murtagh by pravděpodobně při finálním zápase přišel o hlavu (a to nejlépe formou hrdinského sebeobětování, což je snad ten nejhorší způsob smrti). Po celou dobu, co jsem to četla, jsem ho potichu proklínala (toho Paoliniho, samozřejmě), a sama sobě (vlastně komukoliv, kdo byl zrovna nablízku) jsem přísahala, že pokud Murtagha zabije, osobně si to s ním pojedu vyřídit. Po zhruba polovině knihy jsem tím lezla na nervy všem, kdo měli tu smůlu a museli setrvávat v mé blízkosti.
Teď pardon, budu trochu spoilerovat, tak nečtěte dál, kdo ještě nevíte, jak ODJ dopadne...
Z konce Inheritance jsem měla trochu rozporuplné pocity. Já vlastně ten poslední díl četla jenom kvůli Murtaghovi, protože jsem musela vědět, jaký druh smrti si na něj Paolini nachystá. Galbatorix, Eragon a ten ostatní marast byl už vedlejší. No, dočkala jsem se, poslední stránka za mnou, a... A možná mě to trochu zklamalo. Jasně, jedenáct bodů z deseti za to, že ho nechat naživu. Ale ten zbytek... Až do poslední kapitoly jsem čekala, že se tam Murtagh někde zjeví, a když už s Eragonem neodejde, aspoň prohodí pár slov. Prostě něco. Ale ne, on to Kopřivovým polem utne a konec. Stejně tak mě trochu mrzelo, že se víc nevěnoval scénám Murtagh+Nasuada (teda ne že bych ji měla ráda, potvoru jednu vardenskou). Jo, přiznávám, že Vrtonožky patří k mým nejoblíbenějším kapitolám :), ale když už to Paolini tak pěkně nakousnul, mohl v tom i pokračovat. Nikoho nezajímá dobývání Uru'baenu a vraždění Galbatorixe, když je tam naznačený a nedořešený tak důležitý vztah.
Kolem a kolem tak koukám... koukám, že jsem se zase rozepsala víc, než je zdrávo. Takže, abych to shrnula (buďme aspoň jednou struční, že ;)). Odkaz dračích jezdců jako takový asi nějak moc nemiluju. Je to víceméně okopírovaný Tolkien (ale kdo nevykrádá Středozem, že?) a Star Wars, což dohromady není příliš stravitelná směs. Čtení spíš pro mladší, a asi bych se k němu po přečtení třetího dílu, nebýt Murtagha, už nevrátila (jo, možná v tom hrálo roli i to, že jsem nechtěla mít doma nedokončenou sérii, ale to je vedlejší ;)). Není to pro mě rozhodně příliš srdcový příběh, ani s napětím neočekávám další Paoliniho knihu, ale když si chci přečíst pár stránek něčeho "jednoduššího", tahle kniha se ideálně hodí.
U Laury jsem psala, že zrovna tohle téma o člověku může dost vypovídat. Bojím se, co to vypovídá o mě, ale podle nejlepšího vědomí a svědomí tam opravdu nic jiného napsat nemůžu. Murtagh si získal moje sympatie na plné čáře a opravdu bych ho tu nemohla nezmínit.
Dobře, už mlčím :). A když už jsem se tak pěkně vykecala, teď zase něco na vás, drazí čtenáři.
Jaký máte názor na Eragona a vůbec celé ODJ? Je to podle vás jenom vykrádačka jiných knih, nebo přináší čtenářům i nějaký vlastní pohled na věc? Jaká je vaše nejoblíbenější postava? Kdyby vydal Paolini další knihu z Alegaësie, přečetli byste si jí? A... kdybyste si mohli vybrat nějakého draka z té snůšky, jaký by byl ;D? (No co, vajec tam nakonec zbylo dost, a mě tohle vážně zajímá...)
PS: všimli jste si, že Murtagh je příbuzný s chamaleonem? Nebo si v době připomínající náš hluboký středověk barví vlasy. Fakt. V Eragonovi je zmíněné, že je má dlouhé a hnědé, v Inheritance zase, že černé. Kdo se v tom pak má vyznat!

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nsdtr-sam nsdtr-sam | Web | 17. dubna 2013 v 13:15 | Reagovat

Cituji: "osobně si to s ním pojedu vyřídit." - pomalu se tě začínám bát :D Jinak bezva článek. Přiznám se, že jsem žádnou ze zmíněných knih nečetla. Nevím čím to je, ale takovéto typy knih mě moc nelákají. Můj problém bude asi taky v tom, že málo čtu. Ne, že bych čtení neměla ráda, ale prostě a jednoduše není čas. Navíc když už čtu, tak musím číst jedině povinnou četbu (aby toho ubylo) a tím pádem nemůžu číst to, co mě baví...

Pozdravuj Gretu a vyřiď jí, že Samouš byl zcela vyřízen :D Musíme zas někdy jít, abychom uhnaly psy ;)

2 Amanda Amanda | Web | 17. dubna 2013 v 14:20 | Reagovat

Hmmm, stěží jsem přečetla Eragona...A na to, jaký je to nějaký "Bestseller" jsem teda očekávala...víc.

Oblíbenou postavu??....Tak určitě ten kočkodlak( to jméno z paměti nedám, tuším, že to bylo na S) a potom ta čarodějka, věštkyně, nebo, co to vlastně byla..Angela..myslím..:) Je to už celkem dávno, co jsem to četla.

Pokud by vydal další knihu, tak hodně štěstí....Já zůstanu u 1. dílu a tím pro mě ODJ hasne.

Já jsem poznala jenom Safiru, takže nemám z čeho vybírat.

Murtagh...hmm, v Eragonovi jsem neměla moc šanci jeho charakter poznat nějak blíže. BTW: S tím, že je Eragon trouba musím jen a jen souhlasit. :D

3 Majkelina Majkelina | Web | 17. dubna 2013 v 14:31 | Reagovat

Ahojky :)
Upřímně řečeno, nemám Eragona, ani jiné jeho díly ráda. Nepřináší nic nového krom hromady řečí a komplikovaných jmen. Navíc nemám ráda, když se elfové chovají jako na japonské škole samurajů. Za mě prst dolů.
Ale Murtagh je docela fajn postava. Proč ne?
Majkelina :) ;-)

4 Laura Laura | E-mail | Web | 18. dubna 2013 v 18:47 | Reagovat

Hm, o této knize jsme už debatu vedli u mě, ale už to není nejdelší kniha, Hra o trůny boduje :D

5 Sabaqeen Sabaqeen | 20. dubna 2013 v 21:27 | Reagovat

Hmmm, Murtagh :-P Vidíš, na toho jsem si nevzpomněla. Možná bych si potom nevybrala Willa :D

6 fantasy-poviidky fantasy-poviidky | Web | 23. dubna 2013 v 20:20 | Reagovat

Murtagh je super. V knížce je uplně nejlepší a myslím že v tom.. dalo se to nazývat filmem?? :D se povedl taky nejlíp :) Já osobně mám ODJ ráda..možná je to vykrádačka , ale příběh mě baví a byla bych schopná s sebou tahat tu bichlu do školy :)
P.S Zkuste si pusti Eragona a spočítat kolik minut z celýho filmu jsou scény jenom s Murtaghem :) to mě fakt dostalo!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama