Den 16: Nejdelší kniha, kterou jsi kdy četl/a

18. dubna 2013 v 22:55 | Hunter
Den 16: Nejdelší kniha, kterou jsi kdy četl/a

(Více v článku)


Den 16.
(Nejdelší kniha kterou jsi kdy četl/a)

Bouře mečů

(G.R.R. Martin)

Oficiální anotace:
Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž jsou bez skrupulí uzavírána nová spojenectví a rušena stará, zuří nemilosrdně dál. Moc rodu Lannisterů hrozivě sílí, avšak Tyrion trpí stále většími ústrky od své intrikánské sestry, krutého otce i zkaženého sadistického synovce. Robb Stark je nucen bránit mladé království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří si chtějí Sever zabrat pro sebe. Divocí vytáhli zpoza Zdi a spolu s nimi nabývají na síle Jiní. O celý kontinent dál se vydává na válečné tažení Daenerys a její draci nebezpečně rostou. Každý podniká odhodlanou výpravu za své vítězství, a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů, která je však pouhou dětskou šarvátkou ve srovnání s válkou mezi silami dobra a zla, jejíž hrozba se blíží...

Já jsem říkala, že se Hry o trůny hodí snad na každý Challenge. A konečně jsem se dočkala.
Tahle bichle má kolem 1200 stran (tuším, že přesně je to 1192), a pravěpodobně je to asi nejtlustší kniha, kteru jsem kdy držela v ruce. Upřímně se Martinovi ani nedivím, že vydává knihy v intervalu jedna za pět let. Ono jenom to přečíst trvá pomalu celou věčnost...
Dobře, nebudu přesně rozepisovat, jak dlouho jsem to četla já. Ale vězte, že dlouho.
Ovšem abych přeskočila k tomu hlavnímu, o čem chci mluvit. To jest dopsat všechno to, co jsem k minulému dílu napsat nestihla.
Zaprvé je to jídlo. Jo, čtete správně. Tady asi nezasvěcení příliš nepochopí, v čem je jádro pudla, ale vy ostatní už snad víte... A sice ony tolikrát proklínané hostiny na papíře. Nevím, jak je to v originále, ale mám takový nemilý pocit, že překladatel nás těch největších popisů ušetřil a v angličtině jsou ty kulinářské zážitky ještě mnohonásobně větší.
I když, mě to ani moc nevadí. Spíš Martina (a překladatele) obdivuju, protože některé vyložené odpornosti se jim povedlo popsat jako vynikající delikatesy. Jediný problém pak nastává, když si ke knize sednu hladová, to pak mám občas chuť ty stránky z knihy vytrhat a pojídat syrové ;D.
Dobře, dobře. Přejděme od jídla k... hm, k vážnějším záležitostem. Například ke svatbám.
Vlastně ne. Nemůžu spoilerovat (což je mimochodem u téhle série docela kumšt), takže popisu svatevních radovánek se radši zdržím. Přečtěte si to sami.
Ovšem co můžu říct, je, že tahle kniha zatím zcela jistě obsahuje nejvíc zvratů (i když, ještě jsem nečetla Tanec s draky, takže možná brzo změním názor), naprosto šokujících momentů a... Ano, samozřejmě, a taky hory mrtvých postav. Nejlépe těch, o kterých nikdo nepředpokládal, že by vůbec kdy mohly umřít.
To mám z toho, že hledám spoilery jak lovecký pes stopu. Popřípadě ještě čtu knihu odzadu. Protože upřímně, asi ani jedno z těch neočekávaných úmrtí mě za až tak nepřekvapilo. To ovšem neznamená, že bych ty postavy o to míň litovala. Někteří byli jenom tiše trpěni, ale pár těch vyloženě geniálních si takový osud vážně nezasloužilo. Ještě navíc když o nich bylo tolik řečeno (napsáno) ústy někoho jiného, ale sami se v příběhu sotva mihli.
Mohla bych se teď dlouze rozepisovat o ději, ale protože se mi výrazně míchá s předchozím a následujícím dílem (rozuměj, netuším, kde co začíná a končí), taky bych sem mohla napsat vyloženou... hloupost. Nebo ještě hůř prozradit, komu už kopou hrob, takže budu radši mlčet.
Ovšem buďte si jisti, že tohle není naposledy, co v Challenge zmiňuju nějaký ten západozemský spis, a podrobných pitev příběhu se ještě dočkáte...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Laura Laura | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 14:30 | Reagovat

Já jsem právě úspěšně rozečetla Střet králů a první část Bouře mečů už máme taky doma (bohužel majitelem je bratr, takže na 3 díl budu muset chvilku počkat...)
Doufám, že mezi mrtvými nebudou mé oblíbené postavy :-?

2 Amanda Amanda | 19. dubna 2013 v 14:33 | Reagovat

Já jsem si zatím jen zamluvila první díl..moc se na to těším. :)

3 the-hunter the-hunter | Web | 19. dubna 2013 v 21:52 | Reagovat

[1]: Toť otázka :-D . Možná už jsem se někdy ptala, ale mám děravou paměť - kdo konkrétně jsou tvé oblíbené postavy?

[2]: Těš se, rozhodně to stojí za to... :-)

4 Laura Laura | E-mail | Web | 20. dubna 2013 v 12:28 | Reagovat

[1]: No rozhodně Tyrion a Jon Sníh ;) ale ne, neříkej mi to (ani nepiš) :D

5 the-hunter the-hunter | Web | 20. dubna 2013 v 16:06 | Reagovat

[4]: Jo, už si vzpomínám. Mám to úplně stejně, i když v poslední době k těm dvěma začínám počítat i Malíčka. A neboj, neprozradím nic :-D ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama