Den 17: Nejkratší kniha, kterou jsi kdy četl/a

19. dubna 2013 v 23:58 | Hunter
Den 17: nejkratší kniha, kterou jsi kdy četl/a

(Více v článku)


Den 17.
(Nejkratší kniha, kterou jsi kdy četl/a)

Hladová přání

(Tereza Matoušková)

Oficiální anotace:
Podmoří je svět, který je magií přímo prosáklý. Čarodějové na Tark Itlen, kteří ji studují, ne vždycky činí nejmoudřejší rozhodnutí. Nepodařené pokusy se ztrácejí v podzemí kláštera, kde čekají, až budou znovu nalezeny.
Když jim ze sklepení pomůžete, splní vám jakékoliv přání. Chtít za to budou jenom pár kapek vaší krve. Alespoň to tak tvrdí. Ve skutečnosti vás možná připraví o vše, na čem vám v životě záleželo.
Co se stane, když se jim dostane do rukou holčička, která ještě věří v kouzelné skřítky a dobré víly z pohádek?

Jako vždycky budu hned na začátku článku uvádět věci na pravou míru. Hladová přání rozhodně nejsou tou nejkratší knihou, kterou jsem za celý svůj život přečetla. Zcela jistě jsou ale nejkratší za posledních cca pár let (do hlubší minulosti si to totiž vůbec nepamatuju ;)). Těch rovných 100 stran se čte jako nic (příklad za všechny - spolužačka tuhle knihu zhltla za jediný školní den - odhadem 4 nebo 5 desetiminutových přestávek). Tím ovšem nechci říct, že by Hladová přání byla knihou špatnou nebo nezajímavou. Spíš právě naopak.
Pokud máte blog a provozujete ho déle než pár dní, se jménem Tereza Matoušková (alias Temnářka) jste se určitě museli někdy setkat. Kdo by přeci jen nevěděl - provozuje tyto stránky, zaměřené kromě Podmoří na psaní a postřehy všeho druhu.
Kromě Hladových přání vydala ještě dva tituly vlastním nákladem, a docela lituju, že jsem s nimi zatím neměla tu čest. Přece jenom je snazší objednat si knihu z "klasického" nakladatelství, a já neměla nervy shánět její dřívější knihy kdesi v sedmém pekle.
Možná by mi to ale pomohlo. I když občas navštívím Temnářčin blog a vím alespoň orientačně, co jsou hlavní postavy Hladových přání zač, některé jemné detaily mi stále unikají. Třeba minulost Femoriana a Zoreny, která je důkladně popsaná v jedné z předchozích knih, a Hladová přání se o ní zmiňují jen velice okrajově.
To je asi jedna z věcí, které bych knize mohla vytknout. Nejspíš pracuje s tím, že čtenář už ví a zná, o jaké postavy jde, ale přece jenom bych očekávala trochu větší uvedení do děje. Stejně tak představení Podmoří, ve kterém se příběh odehrává. Děj je sice spíš "komorního" rázu(tj. postavy prakticky nevytáhnou paty z kláštera, který obývají, a jeho přilehlého okolí), stejně bych ale víc popisů toho světa ocenila.
Co se mi naopak líbilo, byly skvělé vtipné dialogy. Takový lehce ironický až kousavý humor, který se ale k temné atmosféře Podmoří skvěle hodí, a posunuje příběh zase někam úplně jinak. A taky celkové pojetí a nápad, skřítek plnící přání, zmanipulované dítě a čarodějové s chemickou laboratoří ve sklepě (no dobře, to přeháním, ale něco v tom stylu tam bylo ;D), tyhle nápady mi prostě přijdou skvělé.
Nejlépe uděláte, když se na Temnářčin blog zajdete podívat osobně a s jejími výtvory se seznámíte až tam. Za sebe ovšem můžu říct, že je jenom doporučuju...

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sisi / Siska Sisi / Siska | Web | 20. dubna 2013 v 6:55 | Reagovat

tuhle knihu čte mé blízké blogové okolí, ale já se k tomu ještě pořád nedokopala.. =D :-D

2 Sabaqeen Sabaqeen | 20. dubna 2013 v 21:43 | Reagovat

Jj, nebyla to špatná knížka :D
To vážně byly 4 přestávky?

3 the-hunter the-hunter | Web | 20. dubna 2013 v 21:48 | Reagovat

[2]: Který to byl den? Dobře, možná spíš 5. Taková jednohubka :-D

4 Amanda Amanda | Web | 20. dubna 2013 v 22:01 | Reagovat

Nečetla jsem...

Já mám třeba hyperaktivní kamarádku a ona je schopná za jeden den ve škole přečíst jeden díl Gorianu, což je 324 str, nechápu.

5 Clarush* Clarush* | Web | 20. srpna 2013 v 12:44 | Reagovat

[4]: Tak tohle já chápu moc dobře, protože takhle taky čtu :D Jinak, Hladová přání jsem četla a je to super knížečka :3 :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama