Den 20: Kniha, kterou jsi nejvíc krát četl/a

23. dubna 2013 v 16:13 | Hunter
Den 20: kniha, kterou jsi nejvíc krát četl/a

(Více v článku)


Den 20.
(Kniha, kterou jsi nejvíc krát četl/a)

Hraničářův učeň

(John Flanagan)

Oficiální anotace:
Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné.

Nemám ve zvyku číst knihu víc než jednou (maximálně pokud je to po dlouhé době a chci si ji připomenout), protože když už vím, jak dopadne, nějak mě přestává bavit. Jasně, plno takových bichliček mám uložených v knihovně, upřímně je miluju a nedala bych na ně dopustit, ale jsou tam spíš "na výstavku", jako připomínka toho, že už jsem je četla, a nemám v plánu je znovu otevírat.
Hraničářova učně konkrétně jsem přelouskala tuším dvakrát, což je opravdu maximum.
Celkově se mi asi nejvíc líbí první díl. Kvalita knih totiž klesá úměrně s tím, jak Halt přestává být tajemný. V prvním dílu je to super - taková šedá eminence na pozadí se spoustou kousavých řečí a parádním lukem. Ale jak se Will postupně osamostatňuje, a Halt přestává být jenom tím zachmuřeným morousem, který mu sem tam udělí dobrou radu, ale jinak si zachovává odstup, už to není ono. Nějaké tajemno bylo nejspíš definitivně pohřbeno jeho svatbou (mimochodem - jedna z nejinfarktovějších knih, co se mi dostala do ruky. Haltovu svatbu nepřekoná ani vyvražďování nejmenovaného rodu v nejmenovaném Martinově příběhu). A pak, když honili ty nájemné zabijáky a Halta otrávili (odpusťe, ale nevzpomenu si na jméno toho dílu), byly to už jen takové smrtelné křeče jeho dřívější geniality. Začal nějak senilnět.
Problém bude asi v tom, že jinak jsou ty postavy strašně čestné, a když hledáte někoho trochu na pomezí (sice klaďas, ale s pěknou řádkou vrtochů), nikdo než Halt tam není. Možná Gilan... Ne, ten taky ne. Ale ten má zase sympatického koně ;).
Kdo mi v tomhle smyslu asi pil krev nejvíc, byl Horác. Willa bych ještě překousla, prostě náctileté ucho, a myslím, že časem (doufejme) taky trochu zhaltovití, ale Horácovi už není pomoci. Takhle čestného, bezelstného a v-dobro-věřícího člověka jsem ještě neviděla. Ne, ani na papíře. Vzhledem k tomu, že ostatní rozhodně nejsou tak dobré duše, nebude to pravděpodobně neumětelství autora, který by nedokázal napsat reálnější charakter. Horác prostě takový je a mě to hrozně štve. I když, teď si s hrůzou uvědomuju, že jedna z mých vlastních postav by si s ním příliš nezadala (zdravím Raena ;D)...
Celkově mám z Hraničářova učně nejradši ty první dva tři díly. Skandijce už moc nemusím, a Halta-dědouška teprve ne. Asi proto jsem se čtením skončila někde u osmého dílu, čehož teď trochu lituju. Na jednu stranu si sice nechci přečíst o tom, jak Halta pošlou do domova důchodců, ovšem od spolužačky, která sérii dočetla, jsem slyšela jisté klepy, které docela stály za to. A sama sobě si říkám - není škoda nepřečíst si, jak Will žádá Alyss o ruku... ;D?

PS: Ani jsem nestihla zmínit, že tohle je další kniha s výjimečně krásnými obálkami. Uznejte, že je to takové malé umělecké dílo (i když Will vypadá jako holka).

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Laura Laura | E-mail | Web | 23. dubna 2013 v 17:13 | Reagovat

Mno, tuto knihu jsem četla cca 5x :D
Mě osobně se líbí ještě 10 díl ;)

2 Amanda Amanda | Web | 24. dubna 2013 v 19:06 | Reagovat

Hmmm, já sérii teda dočetla..

Nwm proč nemáš ráda Horáce, on je takový..prostě ťuňta..(jinak bych to neřekla) Buď baští nebo totálně zabíjí...Některé ty jeho hlášky, nad tím se směju ještě teď.

Halt je prostě best....bez něj by ten příběh stál za velký houby..mno, každý příběh má nějakého sexy hrdinu, kterého si všechny holky zamilujou..původně to měl být zřejmě Will, teda dle názoru autora, řekla bych, ale já prostě zbožňuju Halta. Bohužel, od těch dob, je sedí pod pantoflen tak trošku zdomácněl..prostě už to není ono.

Ale největší zabiják celé ságy je bezkonkurenčně Cuk. :-D  :-D  :-D

3 Frána Frána | Web | 28. dubna 2013 v 11:18 | Reagovat

Je to vážně skvělá série, ten Hraničářův učeň :-) U mě na rozdíl od Amandy boduje převážně Gilan, ale to má každý jinak. A někde jsem četla, že bude ještě dvanáctý díl, kdy bude mít Will vlastního učně (nebo učnici :D). A i když s tebou musím souhlasit, že to krapet ztrácí úroveň, tohle si prostě nesmím nechat ujít :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama