Jak jsem zase jednou byla v kině aneb Chyby ve filmu Hostitel

21. dubna 2013 v 14:32 | Hunter |  Recenze
Vlastně si za to můžu sama. Četla jsem na Hostitele recenze, viděla jsem fotky toho odporně mainstreamového herce, kterého vybrali na Jareda. Byl jsem vnitřně připarevná na to, že ten film bude kravina. Ovšem nikdy by mě nenapadlo, že to bude až taková snůška nesmyslů.
Už jsem tady o Hostiteli psala. Mám k té knize poněkud zvláštní vztah, a tak mě samozřejmě po právu nakrklo, když jsem zjistila, že se podle ní vyrábí film. A jelikož jsem tvor masochistický, vydala jsem se na něj nakonec i do kina. A můžu upřímně říct, že ti patlalové, kteří mi sáhli na Iana, by zasloužili doživotní zákaz točení filmů.


Ale vezměme to pěkně popořadě, a protože kdybych měla psát volný text, myšlenky se mi nakonec rozutečou někam úplně jinam, vezmu to v bodech.


1. Uspěchanost děje.
Hostitel je film o mimozemšťanech, kteří kolonizovali Zemi a přežívají v tělech lidí, které z něj vlastně "vytlačí". Někdy se ovšem stane, že člověk se nenechá zničit jen tak snadno, a to je právě
případ Melanie. Když je do její hlavy naimplantována Poutnice, tahle lidská holka se odmítne jen tak vzdát a zmizet, a o své tělo bojuje. Nakonec se mezi Melanií a Poutnicí vytvoří cosi jako spojenectví a nakonec i docela upřímné přátelství, ale pořád jsou to dvě naprosto rozdílné osobnosti v jednom těle, a to je jeden z hlavních bodů příběhu.
V knize trvá snad několik desítek stran, než se Melanie probojuje k životu a Poutnice si uvědomí, koho že to má v hlavě. Následuje samozřejmě fáze popírání, srovnávání se s touhle skutečností a nakonec opatrné vzájemné seznamování se.
Ve filmu se zřejmě rozhodli celé tohle období přeskočit. Hrdinka se prostě jednou podívá do zrcadla, do toho jakoby odnikud promluví hlas, který zcela jistě není její, a to je celé. Žádné vnitřní boje, sebeklam, zoufalství. Nic. A když se potom snaží Poutnice dostat z Melaniiny mysli její vzpomínky na bývalý život a její stále živou lidskou rodinu, jde to až neuvěřitelně snadno. V knize se Melanie bránila o stošest, protože to byl ten jediný způsob, jak jim ještě mohla být užitečná. Ve filmu jenom kvílí, jak je Poutnice zlá, ale nijak proti ní nebojuje.
Stejně tak vztah s Ianem byl hrozně uspěchaný. Samozřejmě, kniha je psána v ich-formě a všechny ty myšlenky se na filmové plátno převádí docela špatně, ale oni ten nesmělý, opatrný, ale přesto úžasný vztah Iana a Poutnice naprosto zmrzačili. Takhle po sobě jenom jednou dvakrát hodí očkem, podají si navzájem láhev s voudou a už jsou děsně zamilovaní.
Prostě je to uspěchané jak blázen, nejvíc na začátku, kde se vůbec neprojevuje vnitřní boj hlavní hrdinky, který je v knize vlastně náplní celé první části.


2. Hloupé dialogy
Možná to bylo způsobeno špatným překladem, ale takovou snůšku pitomostí jsem už dlouho neviděla. Nehledě na to, že v řeči postav se až podezřele často objevuje fráze "kiss me", je to prostě hrozně kostrbaté a zmatené. Někdy dokonce postavy v průběhu jednoho (!!!) rozhovoru obrátí o 180° a najednou zastávají úplně odlišný názor než na začátku.
Jediné aspoň trochu ucházející dialogy byly mezi Poutnicí a Melanií. Vzhledem k tomu, že Poutnice je tzv. Duše, a má prostě geneticky dané být mírná, vstřícná a důvěřivá, a Melanie je docela od rány a umí to dát své společnici sežrat, vznikají občas docela pěkné situace. Ovšem vydaří se tak jeden vtip ze tří, což je žalostně málo.

3. Dramatické scény
Tohle shledávám (po otřesném Ianovi) jako jednu z největších zvěrstev, kterých se na tom příběhu dopustili. Zatímco v knize, pokud jste aspoň trochu naladění na myšlenkové pochody Poutnice, jí držíte pěsti a otáčíte na další stránku v hrůze, co všechno se tam semele, ve filmu byly dramatické scény smích spíš k smíchu. Nebo k pláči nad tím, jak hrozně je to natočené.
Tak třeba pasáž, kdy si to Kyle, jeden z "divokých" lidí, jde s Poutnicí osobně vyřídit. Nakonec se to zvrhne tak, že místo aby ji zabil, ona ho zachrání, protože to má prostě v povaze. Znova opakuju - v knize je to scéna dost dramatická (i když všichni ví, že to Poutnice a nejspíš i Kyle přežijí). Ve filmu se jenom chvíli postrkují, pak mu ujede noha, Poutnice ho drží za ruku a ječí o pomoc, která samozřejmě přijde téměř okamžitě. Celé se to semele během dvou tří minut a v dalším záběru už ani netušíme, že se něco takového vůbec stalo.
Další scéna, kradení léků, je kromě toho i hrozně nelogická. Nebudu rozpitvávat, proč přesně, to by bylo na hodně dlouho, ale nějaký strach z odhalení nebo děs ze smrti Jamieho (bratra Melanie, pro které jsou ty léky určeny), tohle všechno se kamsi vypařilo.
A konečně příklad za všechny, který tak nějak vypovídá o celé "kvalitě" tohoto filmu.
Lidé se samozřejmě kradení těl svých druhů brání, a to dosti usilovně. A tak, když se jim čas od času podaří čapnout nějakou Duši v lidském těle, pokouší se ji z člověka vyndat. To končí nejen smrtí lidského těla, které Duše v sebeobraně zabije, ale i zničením jí samotné, protože lidé ji většinou z těla vyndávají dosti brutálně.
Poutnice na tohle přijde, a je to docela zásadní zvrat. Jako obvykle alespoň v knize. Pro ni, která je přesvědčena o dobru celého světa, tím pádem i lidí, je to takový šok, že na nějakou dobu absolutně odmítá komunikovat se světem a považuje lidi kolem sebe za strašlivé zrůdy.
Ve filmu se to odbylo následovně. Nedopatřením se dostala do jakéhosi improvizovaného operačního sálu. Tam leželo trochu krve a v tom malé stříbrné cosi. Jednou dvakrát zaječela, utekla a pak dvě minuty seděla v pískové jeskyni s výrazem ve stylu "všechny vás nenávidím a celý svět už je mi jedno". Ona hrůza, strach, šok, všechno to, co dělalo tu scénu hodnou zapamatování si, zmizelo. A když jí potom "moudrý stařec" promluvil do duše, rázem na celou svou nenávist zapomněla.

4. Dojemné scény
Tak ty se nepovedly úplně stejně, a možná ještě o trochu víc. Když se Poutnice/Melanie otlapkává s Jaredem, který se nemůže rozhodnout, jestli mu vadí nebo nevadí, že líbá mimozemšťana, není z té scény cítit nic. Žádné napětí ani myšlenky, co ty postavy asi právě prožívají, na co myslí.
A když potom to samé provádí Potunice s Ianem (za hlasitých Melaniiných protestů), je to snad ještě horší. Právě tyhle scény měly s Poutnicí (a tudíž i s divákem) zamávat nejvíc, jelikož Duše se přeci nemůže zamilovat do člověka. Jenže takhle se to jen ztrácí za hromadou hloupých dialogů a "Ianových" krysích zubů.

5. Nelogické chování některých postav
Dobře, jedině tady snad jsem ochotná trochu odpouštět. Hledačka, alias největší nepřítelkyně lidí a potažmo i Poutnice, tu hraje úlohu hlavní záporačky, a je asi pochopitelné, že z ní pro potřeby filmu museli trochu větší potvoru. Je Duše, takže i když má v sobě docela dost zášti, rozhodně není tak brutální, jak by byl na jejím místě člověk. Ovšem pro diváka neznalého předlohy by asi bylo trochu matoucí, proč, když je na první pohled jasné, že tohle je ta největší mrcha, proč se potom chová tak mírně. Tady tedy odpouštím, i když za doprovodu hlasitého skřípání zuby.6. Špatný výběr herců
Pasáž značně subjektivní, ale vlastně taky důvod, proč tenhle výkřik do tmy vlastně píšu.
Poutnice/Melanie, v podání Saoirse Ronan, je... no, průměrná. Na Mel mi nesedí, ale není to ještě tak závažné, abych ji kvůli tomu nějak přehnaně nenáviděla. Ostatně, mě by k té postavě neseděl snad žádný herec, ale to už je spíš můj problém. Hrát ale asi umí, a v jiném filmu by na mě určitě působila sympaticky.
Představitel Jareda, Maw Irons, je, jak už jsem psala, odporně mainstreamový. Zkrátka a dobře na mě působí tím dojmem, že ho vybrali hlavně kvůli vzhledu. Ono upřímně, když tam všichni jen stojí, nic neříkají a koukají na sebe, vypadá z nich tenhle asi nejlépe. Ale mě to jen utvrzuje v myšlence, pro jaký jediný důvod byl ten film natočen.
Představitelkou Poutnice (teď už Wandy), poté, co dostane nové tělo, je tuším Emily Browning. Možná je to jen moje utkvělá představa, že měla být blonďatá, což rozhodně nesplňuje. A že měla být diblíkovitá a není, o tom snad ani nemůže být pochyb. Tahle postava (herečka) mě docela zklamala, protože i v předloze je jasně napsané, že Wandino nové tělo je spíš dětské než dospělé a s daleko nevinnější tváří.
To ovšem není vůbec nic proti poslednímu z hlavních aktérů, a sice Ianovi.
Tohle byl ten pomyslný červený šátek, který mě tak naštval a proč vlastně tohle píšu. Kdyby zpackali všechno ostatní a výběr herce pro Iana se jim povedl, možná bych jen zatla zuby a přetrpěla to. Možná. Ale oni tu postavu vzali, zprznili všechno, čím byla a co měla představovat, a nasadili na její místo herce, který by neuspěl snad ani před bandou bravíčkových puberťaček zaměřených pouze na vzhled.
Netuším, jaký je Jake Abel herec. Ovšem co vím, je to, že vypadá jako krysa. Když jsem ho poprvné viděla, byla jsem si natuty jistá, že je to jen nějaká bezvýznamná vedlejší postava, a Ian se s plnou slávou vynoří až později. Ovšem za vteřinu jsem už jen nevěřícně zírala a fakt mi bylo skoro do pláče. Zoufalstvím, samozřejmě, protože dívat se na tenhle krysí obličej ještě víc než hodinu a přitom mít v hlavě přesnou představu toho pravého Iana, to se skoro nedalo snést.

7. A je vůbec něco, co nebylo totálně špatně?
Kupodivu je. Svítící červi (nesmějte se, já jsem to nevymyslela), kteří měli nahrazovat hvězdy, a boty Hledačky. Netuším sice, jak na těch šteklích mohla běhat pouští a honit ozbrojené a dosti nebezpečné rebely, ale kdybych na podobné někdy narazila, budu to považovat za objev rovnající se nálezu Tutanchamonovy hrobky. Fakt byly skvělé ;D.

8. Závěrem...
Jsou však boty a svítící červi oproti té hromadě chyb jen nepatrným plusovým bodem. Iana považuju za svou osobní urážku a vřele vám doporučuju, abyste si tenhle film nikdy nepouštěli. To se radši podívejte na Stmívání (bez ironie), zpracování je skoro stejné a aspoň je tam pěkná příroda. A nestraší tam krysy!

Všechny fotky pochází z webu csfd.cz, kde je ostatně i profil filmu s více informacemi.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 redfox222 redfox222 | 21. dubna 2013 v 15:40 | Reagovat

Ty ses nám do toho obula :-D Tohle ti muselo teda hnout žlučí. Ale není všem dnům konec, on to možná ještě někdo navrhne na Oskara :-P

2 Sisi / Siska Sisi / Siska | Web | 21. dubna 2013 v 17:57 | Reagovat

tenhle film mě úplně odrovnal... O_O  :-D

3 the-hunter the-hunter | Web | 21. dubna 2013 v 20:14 | Reagovat

[1]: Jasně, že mi to hnulo žlučí. I když je autorem knihy Meyerová, já mám na Iana výhradní právo a nikdo mi z něj krysu dělat nebude :-D !
Už to trochu přeháním, ale v podstatě mi marnivě šlo hlavně o tohle. Ale ten film je sám o sobě tak strašlivej, že bych se zmínky na Oskarech vůbec nebála. To spíš nějaké ty anticeny. Jo, následoval by brášku Stmívání...

4 Amanda Amanda | Web | 22. dubna 2013 v 8:24 | Reagovat

Mno.....takhle skvělou kritiku jsem nečetla dlouho. Knihu jsem nečetla a jak tuším, film není o moc lepší. Naprosto nesnáším, když se knihy filmují, jako příklad naprosto odporného filmu je Eragon, upřímě mě moc nezaujala ani kniha, ale to, co se dělo v tom filmu je otřesné, naprosto zvrácené a nesmyslné.

Jediný dobrý film podle knihy jsou Hunger games.

Zpátky....hodně bodů tvé kritiky nemůžu posoudit, ale na film se určo podívám...mno kdo by odolal svítícím červům, že :-D

5 fantasy-poviidky fantasy-poviidky | Web | 23. dubna 2013 v 19:58 | Reagovat

hej jako dobrá recenze :) knížku sem zatím něčetla a film sem neviděla, ale po té tvé recenzi se ne něj určitě podívám XD nejvíc mě dostal ten Ian. Ale musím říct, že i přes to že Jake Abel vypadá jako krysa se mi pořád líbí :) sama nwm co na něm vlastně vidím. Možná že po skouknutí svůj názor trochu přehodnotím :) ale fakt díky, protože všude píšou jak je ten film strašnej, ale vlastně to jen obkecají a neuvedou důvody :) fakt dobrý :)

6 Medard Medard | E-mail | Web | 8. července 2013 v 16:54 | Reagovat

Tak to jsem rád, že jsem se filmu úspěšně ubránil .D Dodnes jsem ho neviděl, i když pár lidí o něm mluvilo dobře. Nevěřil jsem jim. Na druhou stranu... teď i docela chuť se na to podívat mám, protože jsi to popsala vážně vtipně .D
A děkuju ti za podmětný komentář (o tom, že jsem fake) - kdybys měla zájem se dozvědět něco víc, sepsal jsem nějaké informace o sobě dokazující moji existenci .) Ale vážně: taky nemám rád falešný blogy/profily/všechno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama