Den 22: Kniha, kterou se chystáš číst

13. května 2013 v 13:00 | Hunter
Den 22: kniha, kterou se chystáš číst

(Více v článku)


Den 22.
(Kniha, kterou se chystáš číst)

Společenstvo prstenu

(J.R.R. Tolkien)

Oficiální anotace:
V dávných dobách vykovali elfští kováři prsteny moci, netušili však, že Temný pán Sauron dal vyrobit ještě Jeden prsten, který měl vládnout všem. Spojené armády lidí a elfů nakonec Saurona porazily a prsten mu odňaly, tato magická věc se však ztratila, aby po mnoha letech padla do rukou Bilba Pytlíka. Trilogie Pán prstenů vypráví o nebezpečné cestě Bilbova příbuzného Froda, který musí opustit ospalou vesničku Hobitín v Kraji a vydat se na nebezpečnou cestu přes celou Středozem k Puklinám osudu, aby zničil Prsten, a zmařil tak Sauronovy temné plány.

Není nad klasiku :).
Pána prstenů už jednou přečteného mám, ovšem to bylo v dobách tak... hm, páté třídy? (Ještě teď si pamatuju, jak jsem na dovolené tu bichli vláčela s sebou.) Jenže protože v paměti mám díry jak v ementálu, a tahle kniha rozhodně není z těch, na které by se mělo zapomínat, budu si ji muset zopakovat.
A docela se na to těším.
Kromě jiného mě totiž hrozně zajímá, co všechno si z ní pamatuju dobře, a co jsem si jenom časem zkreslila a domyslela.
Například na ty sáhodlouhé popisy všeho možného (i nemožného). Z každé strany slýchám, jak jsou tyhle části nudné, a pamatuju si, že ani mě kdysi moc nebavily. Ovšem troufám si tvrdit, že dnes by to mohlo být jiné. Takže uvidíme :).
Jako druhý bod takové opětovné setkání s postavami. Když se nad tím zamyslím, jsou to už vlastně staří známí, jen na nějakou dobu zmizeli zpět v poličce. Vzhledem k tomu, že momentálně mám Pána prstenů uloženého v paměti spíš jako film, a ve filmu jsou postavy přece jen vždycky vykresleny trochu jinak, bude to rozhodně zajímavé setkání.
Jako další bod na seznamu bych se konečně chtěla prokousat dodatkovými materiály. To sice trochu předbíhám, neboť jsou až u Návratu krále, ale stejně to tu zmíním. Občas se mi totiž stane, že v nějakém textu narazím na zmínku o středozemské mytologii, slovo z elfštiny nebo třeba jméno z historie, a docela mi pak vadí, že nevím, o co jde.
I když, na to mi asi jenom dodatky stačit nebudou.
Kolem a kolem, jako fanoušek fantasy literatury mám tuhle knihu, odvažuju se říct, skoro povinnou. Aspoň budu mít srovnání, jak za tu dobu fantasy pokročilo (mám námět na článek ;D! Od Pána prstenů ke Hře o trůny! Na to by se dala nějaká úvaha vyplodit, ne? ;)).
A protože jsem líná a momentálně se mi nechce psát, nechám to místo toho na vás. Takže - jaký je váš vztah k téhle sérii, která je zcela určitě jedním z nejznámějších a nejvýznamějších fantasy příběhů vůbec? Četli jste, nečetli, viděli jste film? A ať už jste ho viděli nebo ne, co si myslíte o filmovém zpracování? A poslední otázka - jaký máte postoj k tomu, že plno lidí dnes používá prvky ze Středozemě (ať už jsou to ušlechtilí elfové, vymyšlený jazyk, moudrý čaroděj, atd.)?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Laura Laura | E-mail | Web | 13. května 2013 v 16:08 | Reagovat

Já pána prstenů ani nečetla ani neviděla... Teda z filmu jsem viděla asi prvních 10 minut, ale nějak mě to nechytlo. Jsem odhodlaná si ty knížky jednou přečíst! :D
Jinak, viděla jsem celého Hobita, to se taky počítá? :)
A na úvahu se těším, taky mě zajímá, jak se fantasy vyvinulo :)

2 Manë Manë | 13. května 2013 v 17:18 | Reagovat

Ahoj.. tuto knížku jsem četla minimálně 3x

[1]: No jo no,.... jestli ji chceš Lauro půjčit, stačí říct :-D

3 Majkelina Majkelina | Web | 13. května 2013 v 17:48 | Reagovat

Ahojky :)
Knížku jsem četla již mnohokrát, ale je napsaná zastaralým jazykem. Přesto si myslím, že je Tolkien génius, že to všechno vymyslel. Film samotný se mi líbí, ale není tak úplně natočen podle knihy.
Nevadí mi, že se používají prvky ze Středozemě (například runové písmo), pokud si je lidé nepřivlastňují. Vadí mi, že lidé překrucují elfy a tvrdí, že je tak vymyslel Tolkien a nebo že je převezmou se vším všudy a říkají, že Tolkien je trouba a o fantasy neví zhola nic. Toť vše k mým názorům. ;-)
Majkelina :)

4 Amanda Amanda | Web | 13. května 2013 v 19:52 | Reagovat

Nečetla jsme knihu, znamená, že jsem neviděla ani film, ale znám Hobita. :)

5 Ilía Ilía | Web | 16. května 2013 v 19:12 | Reagovat

Áaaach. Pán prstenů je nejlepší. Teda mě se hrozně líbí knížka i film. Obdivuju tě, protože já se nikdy nedokopala přečíst si ty dodatky :-? , ale teď se hodně rozmáhá elfština od Tolkiena a píše se v ní na blogách, tak sem si pár stránek vytiskla... ať můžu taky šprechtit elfťouzsky :DDD

6 Frána Frána | Web | 21. května 2013 v 15:51 | Reagovat

Jojo, první díl se mi hrozně líbil, ale druhý už jsem přelouskat nedokázala. Dle mého názoru (a názoru kamarádky) Tolkien popisuje všechno tak dokonale, až je to nudné. Ale také plánuji se k tomu dostat znovu a tentokrát to přečíst od začátku do konce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama