Den 23: Kniha, o které říkáš, že jsi ji četl/a, ale není to pravda

14. května 2013 v 13:00 | Hunter
Den 23: kniha, o které říkáš, že jsi ji četl/a, ale není to pravda

(Více v článku)

Den 23.
(Kniha, o které říkáš, že jsi ji četl/a, ale není to pravda)

Povídky z jedné a druhé kapsy

(Karel Čapek)

Oficiální anotace:
Většinou detektivní povídky patří v Čapkově díle k tomu nejzdařilejšímu, co během své spisovatelské dráhy vytvořil. Hrdiny jednotlivých příběhů jsou důslední policejní komisaři a radové, lstiví agenti, důvtipní a méně bystří strážníci či četníci. Proti nim stojí a pikle kují sňatkoví podvodníci, zruční kasaři, kapsáři a jim podobní zlodějíčkové, ba dokonce těžcí zločinci a fanatičtí sběratelé. Čapek jako skvělý vypravěč, vykreslil poutavé a napínavé povídky plné nečekaných zvratů a současně nám vytvořil jakousi kroniku třicátých let, zalidněnou uvěřitelnými postavičkami tehdejšího podsvětí a bojovníků s ním.

Teď jenom doufám, že naše učitelka češtiny neprochází blogové zašívárny, neodhalí ve mě právě svou žákyni a pak si mě ve škole nepodá. I když, vzhledem k věku naší paní učitelky to snad nehrozí.
Tahle kniha se vlastně, jako obvykle, k Challenge tak úplně nehodí. Část Povídek jsem totiž přečetla. Ale jenom část.
V češtině nás docela důsledně moří se čtenářským deníkem obsahujícím tituly opravdu klasické. Teda ne že by mě takový Stařec a moře nezajímal, ale když máte druhý den odevzdat čtenářský deník a ještě jste nepřečetli (a co hůř, ani nenapsali) ani slovíčko, je prostě jednodušší vybrat dvě tři relativně krátké povídky než louskat celou knihu.
Ovšem z toho mála, které jsem přečetla, mě některé opravdu uchvátily. Kromě všelijakých sběratelů, ke kterým se ještě vrátím, je to povídka Oplatkův konec z První kapsy.
Název moc sdílný není, takže ve stručnosti - vrahoun, zloděj a kriminálník Oplatka zastřelí v Praze tři policisty. Samořejmě se na něj strhne hon, a protože se mu podaří z města uprchnout, je to nakonec hon téměř celorepublikový. Jasně, téma to není zrovna dvakrát optimistické. Ovšem napsat ji sem musím, protože mě na ní hrozně zaujala ta atmosféra. Když to mezi policisty vře ve stylu - zabil nám tři lidi, musíme je jít pomstít, i kdyby na vlastní pěst, úplně z toho mrazí. Zároveň mě napadá, jestli takhle kolegiální lidi opravdu byli, a jak by to dopadlo, kdyby se něco takového stalo dnes. (Zároveň mám dotaz - co byste říkali podobnému honu na vraha v trochu více nadpřirozeném světě? Hrozně bych si takovou povídku chtěla zkusit, byť třeba jen jednodílnou...)
Druhým bodem, jak už jsem psala, jsou ti sběratelé.
Někdy mám pocit, že tady se musel nutně inspirovat Pratchett. Čapkovi zaujatí sběratelé kaktusů, koberců, chryzantém a dalších myslitelných i nemyslitelných věcí, a Pretchettovi chovatelé včel nebo dravých ptáků jsou si totiž strašně podobní. Schválně, zkuste si vzít Povídky (ale tyhle lidi najdete určitě i v jiných Čapkových dílech) a třeba nějaký ten příběh z Lancre (zrovna ty včely jsou tuším v Dámy a pánové). Nalistujte příslušnou pasáž a zkuste si porovnat, jak se chovají Čapkovi a Pratchettovi sběratelé. Možná je to vážně jenom můj pocit, ale já mezi nimi tu podobnost prostě vidím.
Ať už to ale je, jak chce, (šílení) sběratelé charakterizují tuhle sbírku povídek asi nejdokonaleji. Ať už ten, který z cizí zahrady ukradl modrou chryzantému Kláru (na tuhle povídku jsem psala slohovku - dodnes nesnáším slovo chryzantéma!), nebo ten, který se vypravit uloupit vzácný perský koberec. Sběratelé jsou prostě ve svém zaujetí úžasně roztržití, ale zároveň tak cílevědomí, že ty příběhy si prostě nejde neoblíbit.
Žádné otázky dnes klást nebudu, kromě jedné. Taky se vám tak strašně plete, který Čapek je Karel a který Josef?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Laura Laura | E-mail | Web | 14. května 2013 v 19:23 | Reagovat

Knihu jsem nečetla, ale češtinářka říkala něco o tom, že ji možná budeme mít příští rok jako povinnou četbu...
Mě se ti dva ani moc nepletou (většinou), Josef byl malíř a Karel spisovatel ne?

2 redfox222 redfox222 | E-mail | Web | 14. května 2013 v 21:09 | Reagovat

Lišák ruleeeeez :-P Jde se pořádat hon na lišky. Těším se na to! Tak to koukej brzy napsat.
(Malé off topic: btw, máš ještě psát svoji verzi Ničitele katedrál, pokud chcete pokračování. corrine a Nhoriel to již mají hotové a nasadily laťku dost vysoko) Lišák

3 Amanda Amanda | Web | 18. května 2013 v 7:50 | Reagovat

[1]: Lauro..sběratelé kaktusů, neříká ti to něco. ;-)

Jinak, pokud nemusím nebo to nepovažuju za důležité, tak povinnou četbu nečtu. ;-)

4 the-hunter the-hunter | Web | 20. května 2013 v 19:10 | Reagovat

[2]: Na tohle můžu říct jediné - íp ??? . Ne vážně, ono se mezitím stalo tolik věcí, že se mi ta povídka úplně vykouřila z hlavy. A trochu se bojím, že jestli je další kapitola podmíněna tím, že na tu první stvořím fanfiction, dočkáš se jí... počítám, že tak kolem Vánoc...

[1]: A nebyl Josef spíš Lada? S tím se mi to plete taky, i když žil vlastně v trochu jiné době.
Jinak ona ta povinná četba není úplně na škodu. Někdy se tam dají vyzobat docela pěkné věci (pokud to ovšem není Babička :-! ).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama