Den 24: Kniha, ve které je tvá oblíbená scéna

15. května 2013 v 13:00 | Hunter
Den 24: kniha, ve které je tvá oblíbená scéna

(Více v článku)


Den 24.
(Kniha, ve které je tvá oblíbená scéna)

Drak Jeho Veličenstva

(Naomi Noviková)

Oficiální anotace:
V prvním dílu trilogie se líčí, jak loď anglického krále zajme francouzskou fregatu a uchvátí její cenný náklad, nevylíhlé dračí vejce. Osud kapitána Willa Laurence v tu chvíli nabere nový směr: stane se letcem a opatrovníkem vylíhlého draka pojmenovaného Temeraire. Mezi oběma se vyvine skutečné přátelství na život a na smrt. Draci totiž nejenže mluví jako lidé, ale stejně jako oni vládnou rozumem. Temerairova ušlechtilá povaha a rozum mu pomáhají čelit úskalím nejen v boji, ale především při překonávání překážek, které se jemu i jeho pánovi staví do cesty.

Původně jsem chtěla ještě jednou zmínit mé milované Hry o trůny a mého milovaného Jona Sněha, ale jelikož ta scéna z jeskyně je spíše nepublikovatelného rázu, vzala jsem si nakonec na mušku tohle.
Předem upozorňuju, že to nějak extra dobrá série není. Hodně lidí mě za tenhle výrok asi nebude mít rádo, ale přestala jsem se čtením zhruba v polovině druhého dílu a vracet se asi nebudu. Jednak proto, že Laurence je, jak ostatně říká anotace, kapitán. To znamená, že příběhy dost často zabrousí na moře, a já od mořských a lodních knih prchám, jak nejrychleji můžu (proto se ostatně tak důsledně vyhýbám Bratrstvu). Zadruhé jsem tak úplně nepřekousla degradování draků z pozice mýtických bytostí na něco sotva lepšího než jezdecké koně. Jasně, to trochu přeháním. Jenže když já musím pořád přemýšlet, jak by se pokoušeli do dračího postroje navléct třeba Seliviell, a tiše se tomu směju ;).
Ovšem i když je mi takovéhle masové využívání draků proti srsti, musím uznat, že je to nápad velice originální. Stejně tak zasazení příběhu do doby napoleonských válek místo obligátního (pseudo) středověku okamžitě zaujme.
Ovšem teď už k té oblíbené scéně. Je hned na začátku, poté, o Angličané ukořistí loď, najdou na její palubě vejce a milý Temeraire se vylíhne. Přála bych si, aby všechny dráčata uměly mluvit hned po vyloupnutí se ze skořápky jako on. Umíte si představit, co pěkného by asi řekla taková malá Safirka, nebo malý Drogonek (odpusť, Daenerys, že tvému drakovi takhle potvořím jméno). Některé výroky, které Temeraire vypustil z tlamy, jsou totiž naprosto světové. A stejně tak Laurencovy odpovědi a snaha vybruslit z některých vskutku nezáviděníhodných situací (pravdou ovšem zůstává, že nechápu, jak si ten drak mohl za spřízněnou duši vybrat takového suchara).
Takže, abych to uzavřela - tentokrát nic doporučovat nebudu, jelikož mě osobně kniha moc nesedla. Ovšem pokud máte rádi příběhy z moře a zajímá vás zase trochu jiné pojetí draků, klidně ji zkuste, ruce vám myslím neukousne.
PS: Poznámka pro redfoxe (nebo spíš Lišáka?) - jestli ještě pořád pokračuješ v hodnocení žen-spisovatelek, zkus zdrbnout i Novikovou. Píše fantasy, takže pro tvé potřeby myslím naprosto ideální ;).
PPS: Ještě musím zmínit, že ta obálka je naprosto úžasná. Škoda jenom, že pro další díly už ji tvořil někdo jiný.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Laura Laura | E-mail | Web | 15. května 2013 v 15:05 | Reagovat

Knihu neznám, ale obálka vypadá zajímavě :)

2 Amanda Amanda | Web | 18. května 2013 v 7:57 | Reagovat

Mě se líbí i obálka i název, určitě se po tom poohlídnu. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama