Den 27: Oblíbená fikce

18. května 2013 v 11:00 | Hunter
Den 27: oblíbená fikce

(Více v článku)


Den 27.
(Oblíbená fikce)

Aréna smrti

(Suzanne Collins)

Oficiální anotace:
Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger games začínají... V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska... Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit?

Zatímco tohle píšu, pořád ještě skřípu zuby nad tou obálkou.
Abych to vysvětlila, Hladové hry jsem v tištěné podobě měla v ruce snad jenom jednou, a ne že bych si to někdy chtěla zopakovat. Pro jeden jediný případ mám radši elektronickou verzi, protože byť mám místo hromady papíru v ruce celý počítač, nemusím na tu hnusnou obálku koukat.
Hladové hry jsou podle mého skromného názoru asi nejzvratovější knihou, kterou jsem kdy přečetla. Naplno se to projeví hlavně ve třetím dílu, ovšem i v Aréně smrti jsou takové záchvěvy. Uvedu příklad - celou kapitolu nic, Katniss bez problémů pobíhá po lese a honí ostatní splátce, nikdo nečeká žádný zvrat. A potom bum!, v posledních dvou větách celou arénu zavalí vemírné těleso.
Ne, dobře, tohle se nikdy nestalo ;). Ale podobné zvraty, které by absolutně nikdo nečekal, jsou tady naprosto typické. A jak už si zvyknete očekávat na konci každé kapitoly malou srdeční zástavu, bojíte se třeba už jednu dvě stránky dopředu. Aspoň u mě to tak bylo.
Další věcí docela netypickou je styl vyprávění. Kniha je psána v ich-formě a v přítomném čase, což dělá příběh snad ještě dramatičtějším. Právě to byl třeba velký problém filmu, který podle knihy vznikl, protože když třetinu předlohy zabírají hovory hlavní hrdinky k sobě samé, dost špatně se to pak převádí na plátno.
Z téhle série mi k srdci nejvíc přirostl třetí, závěrečný díl. Druhý vnímám spíš jako lepidlo mezi prvním a posledním, a Aréna smrti zase postrádá většinu těch šokových momentů.
A jelikož já už jsem toho napsala dost, teď budete psát i vy ;). Takže tedy... Pokud jste Hladové hry četli, co si myslíte o stylu, jakým jsou napsány (přeloženy), a těch infarktových koncích? Viděli jste filmové zpracování? A jakou máte nejoblíbenější postavu (Finnick! Finnick! ;D. A Haymitch, aby chudák nezůstal zkrátka...)?

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Laura Laura | E-mail | Web | 18. května 2013 v 12:57 | Reagovat

Já mám Hunger games v takovém tom svazku 3 v 1 a ten má takovou luxusní obálku... Jinak, všechny 3 díly jsem přečetla za 2 dny, protože byl problém se od ní odtrhnout, když na každé druhé stránce byl nějaký dramatický okamžik...
Film jsem viděla, je to jeden z těch lépe zfilmovaných, co se docela podobají knižní předloze (narozdíl od Eragona nebo Percyho Jacksona)...
A oblíbená postava? Haymitch! :D

2 Majkelina Majkelina | Web | 20. května 2013 v 17:41 | Reagovat

Ahojky :)
Hladové hry jsem nečetla, ale viděla jsem film. Brácha tvrdí, že první díl je moc pěkný, ale pak kvalita klesá. Uvidím, možná si je přečtu.
Majkelina :) :D

3 the-hunter the-hunter | Web | 20. května 2013 v 19:17 | Reagovat

[1]: Tak samozřejmě, že Haymitch :-D. A ten film... v jakési recenzi jsem četla, že první část (Kapitol) se povedla, ale aréna už byla dosti slabá, a plně s tím souhlasím. Z herců mi výrazně vadí asi jenom Snow, který vyloženě evokuje takového hodného dědečka, ale jinak je to vlastně v pohodě. Takové neurazí-nezaujme. Ovšem, třeba příští díl překvapí...

4 Sabaqeen Sabaqeen | 29. května 2013 v 15:55 | Reagovat

Co ti na tý obálce prosím tebe vadí? Dyť docela ujde :D
Ale s Haymitchem bych docela souhlasila, je super :)
A z herců mi Snow ani tak nevadil, to už spíš Cinna :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama