Den 28: Kniha, kterou jsi naposledy četl/a

8. června 2013 v 14:30 | Hunter
Den 28: kniha, kterou jsi naposledy četl/a

(Více v článku)


Den 28.
(Kniha, kterou jsi naposledy četl/a)

Zaklínač I. - Poslední přání

(Andrzej Sapkowski)

Oficiální anotace:
Geralt z Rivie je zaklínač. Nemá rodinu, nemá domov, toulá se světem a zabíjí netvory a monstra škodící a ubližující lidem - upíry, vlkodlaky, bazilišky či mantichory. Není žádný rytíř bez bázně a hany, jen si musí vydělat na živobytí, a tak si za svou práci nechává platit. Jsou to těžce vydělané peníze a jeho řemeslo je nejen nebezpečné, ale i nevděčné. Za bojové a magické techniky, které mu umožňují přežít, musel zaplatit vysokou cenu - prodělat změny organismu, mutace i krutý výcvik. Nyní jeho schopnosti vzbuzují u běžných smrtelníků strach a odpor, a přestože se bez jeho služeb neobejdou, odsoudili ho k životu na okraji společnosti. Zaklínači by to nemělo vadit, měl by být zbaven emocí, jenže u Geralta známá pravidla často neplatí.

Napadlo vás někdy, v kolika knihách se vyskytuje bělovlasý hlavní hrdina?
Kniha (potažmo celá série) mě zaujala hlavně kvůli dvěma věcem.
Tou první je prostředí.
Nevím, jestli je to tím, že Sapkowski je Polák a tím pádem je Čechům smýšlením a náturou daleko bližší než třeba americký či britský autor, ale svět, ve kterém se Zaklínač odehrává, mi připadal daleko víc... hm, slovanský. Ať už jsou to jména nebo třeba zvyky těch lidí, jde z toho poznat, že autor je s největší pravděpodobností z našeho koutu Evropy.
S tím souvisí i to, že motivem mnoha zaklínačských příběhů jsou vlastně klasické pohádky (nejsem před tohle odvětví zrovna odborník, proto mi prosím odpusťe, jestli teď plácnu nějakou pitomost). Klasické pohádky, které se ve střední Evropě vyprávějí, a které zná asi většina z nás.
To mě přivádí na myšlenku, jestli by si čtení Zaklínače (minimálně po téhle stránce) užíval stejně třeba... Španěl, Brit, Američan, atd. Prostě někdo, kdo vyrůstal na úplně jiných příbězích, a tudíž tam nevidí ty souvislosti.
Ale o tom jindy (pokud vůbec).
Druhou skvělou věcí jsou dialogy.
Mám pocit, že jsem tady kdesi psala, že pro Martina jsou typické sáhodlouhé popisy. Tady jsou to zase rozhovory. Nemůžu říct, jestli Sapkowski psal všechny své příběhy tímhle stylem (i když v to doufám), ale minimálně v tomhle jednom ční ty dialogy vysoko nad vše ostatní. Vážně, ještě nikde jsem nečetla rozhovory, které by působily tak věrohodně a realisticky.
Kniha nemá souvislý děj, je to spíš soubor jednotlivých povídek, často spojených pouze Geraltovou maličkostí, a tak nemůžu hodnotit příběh jako takový. Ovšem z jednotlivých povídek mě asi nejvíc zaujala hned ta první - wyzimská striga (alias zubatá princezna), a potom Poslední přání, které, jak tak počítám, bude mít docela velký vliv i na pozdější události.
Takže - pokud jste tuhle knihu ještě neměli v ruce, a zajímá vás fantasy z pohledu někoho trochu jiného než jen elfů a kladných, prostým lidem opěvovaných hrdinů, Zaklínače rozhodně doporučuju.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Laura Laura | E-mail | Web | 8. června 2013 v 19:24 | Reagovat

No, na tuto knížku se chystám už hoooodně dlouho. Mám ji ve čtečce a pořád na ni nemám čas, ale určitě se k ní časem dostanu... (časem :D)

2 Ilía Ilía | Web | 8. června 2013 v 23:17 | Reagovat

Vypadá to dobře... A má krásnou obálku. :-D
Zajímavý- no nevím jestli se to dá nazvat dějem- ústřední motiv, a další + má za to, že ji napsal Polák. Jo myslím, ze si ji přečtu :-)

3 Amanda Amanda | Web | 10. června 2013 v 15:34 | Reagovat

Knihu už jsem v ruce měla, četla jsem jen některé z povídek, ale nevyšel mi čas...O prázdninách se k tomu 100% vrátím.

Co se týče děje, Poslední přání a Meč osudu jsou příběhy a od Krve elfů je to jeden souvislý na sebe navazující děj....myslím :-?

4 Amanda Amanda | Web | 10. června 2013 v 15:35 | Reagovat

[2]: Ano, obálky jsou nádherné...mě osobně se taky moc líbí ten rozměr.. :-D Laura ví, o čem mluvím ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama