Den 29: Kniha, kterou právě čteš

9. června 2013 v 12:30 | Hunter
Den 29: kniha, kterou právě čteš

(Více v článku)


Den 29.
(Kniha, kterou právě čteš)

Zaklínač II. - Meč osudu

(Andrzej Sapkowski)

Oficiální anotace:
Geralt z Rivie, známý a svým způsobem i slavný zaklínač, je považován za mistra meče, chladného profesionála, za mutanta bez emocí - a po pravdě řečeno sám tuhle svoji pověst podporuje. Jak ale stále více vychází najevo, jeho proměna neproběhla tak hladce. V boji i v životě se u něj až příliš projevují pocity a city, které by už dávno neměl mít, a jeho kamenná tvář je jen maska. Jenže jizvy z bojů nejsou ani zdaleka tak bolestivé jako rány na duši.

Jo jo, tenhle příběh je prostě návykový ;).
Je to kniha, kterou teprve čtu, jak ostatně praví nadpis, takže ani zdaleka netuším, co všechno mě ještě čeká (momentálně jsem tak v polovině). Ale kromě dialogů, které zůstávají pořád stejně brilantní, se už trochu víc ukázaly i charaktery postav. Ať už vztah Geralt-Yennefer, nebo jedinečný, úžasný, talentovaný a božskou přízní obdařený bard Marigold (nafoukanec jeden).
Hrozně mě pobavila hned první povídka. Ve zkratce jde o to, že se u jakéhosi města objeví drak. Draci, jak je známo (kromě toho, že pomalu, ale jistě vymírají), si v místě svého doupěte střádají obrovské poklady. Takže na draka se kromě jiných podivínů vypraví Gerald, pro něhož je lovení draků mimo zaklínačský kodex. Čaroděj, který si vzal do hlavy ochraňování zvířátek a stromečků, a proto všechny důrazně nabádá, aby draka nechali na pokoji. Rytíř, který na draka nejde kvůli odměně, ale protože mu to přikázali bohové a musí chránit prostý lid. Zkrátka a dobře, je to tak absurdní, až to hraničí s genialitou.
Mimochodem, zrovna v tomhle příběhu je použit motiv vyskytující se i u nás. Nevím, jak blízko kdo bydlíte k Brnu, a jestli ten příběh znáte, ale je to asi takhle. Kousek od Brna se usadil drak, žral měšťanům dobytek a zřejmě i samotné měšťany. Tak se milí lidé domluvili, nechali mu před slují mršinu naplněnou... myslím, že nehašeným vápnem. Drak ji snědl, dostal žízeň, a když se napil, vápno v něm začalo provádět jakousi mě neznámou chemickou reakci a milý drak praskl. Od té doby je pověšený v Brně na radnici (a nikomu nevadí, že to není drak, nýbrž krokodýl ;)). V zaklínačské povídce se ho zase měšťané (dřív než se na něj vypravili lovci) pokoušeli otrávit směsí všeho možného, co nacpali do zabitého zvířete pohozeného uprostřed stáda. Na rozdíl od toho brněnského to moc nefungovalo, ale docela mi vrtá hlavou, čím se v téhle povídce pan Sapkowski inspiroval... :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Amanda Amanda | Web | 10. června 2013 v 15:39 | Reagovat

Náhodou Marigold je best, zvlášť ty jeho balící fráze. :-D

Moc se mi líbila povídka Trochu se obětovat....Očko, naprosto okouzlující ;-)

2 vivienne vivienne | Web | 20. srpna 2013 v 13:40 | Reagovat

tato kniha se mi moc líbila

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama