Den 30: Nejlepší kniha, kterou jsi letos přečetl/a

10. června 2013 v 12:30 | Hunter
Den 30: nejlepší kniha, kterou jsi letos přečetl/a

(Více v článku)

Den 30.
(Nejlepší kniha, kterou jsi letos přečetl/a)

Anna Karenina

(Lev Nikolajevič Tolstoj)

Oficiální anotace:
Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém. Výmluvný postřeh giganta ruského realistického románu Lva Nikolajeviče Tolstého otevírá jedno z nejslavnějších psychologických děl v dějinách literatury, v němž si spisovatel po monumentální fresce Vojna a mír dopřál komornější zápletku a dalekosáhlým přetvořením látek módních romancí vyjádřil odpor k pseudomorálce "vyšších kruhů". Inspirován skutečnou událostí, kdy se spořádaně vyhlížející mladá dáma vrhla pod kola nákladního vlaku, vytvořil Tolstoj příběh o skandálním poklesku "dobře provdané" krasavice, která je přinucena váhat mezi salonním životem v nelásce a přirozeným právem na štěstí. Vzplanutí choti carského hodnostáře k důstojníku Vronskému, jež spisovatel umně proplétá s osudy a krizemi dalších příbuzných a přátel, je pro Annu o to tragičtější, že na rozdíl od dobových mravokárců nedovede být pokrytecká a milostný poměr ani jeho následky netají.

Předesílala jsem, že se tu Anna Karenina ještě někdy objeví, takže tady ji máte ;). I když to bylo těžké rozhodování (mezi Annu Kareninu a libovolné Hry o trůny se nakonec přimíchal i Zaklínač), přece jenom je tohle "léty prověřená klasika" (byť tenhle výraz nesnáším).
Můj vztah k samotné Anně už jsem popisovala minule. Od té doby se zas tolik nezměnil, pořád mi připadá příliš snadno ovlivnitelná okolím. A na Vronském pořád nevidím nic přitažlivého. Snad kromě té plešky.
Těšila jsem se ale, že tady pořádně zdrbu Levina, a právě přichází má chvíle.
Příběh Konstantina Levina, řečeného Kosti (Kosťa, ne Kost), a Kitty Ščerbacké, jeho osudové lásky, vlastně plní dobrou polovinu knihy. Bohužel, jméno dostala po Anně a ne po Levinovi, a tak zůstal pro většinu lidí jeho příběh uzavřen.
Ve zkratce je to asi takhle. Levin, mladý ruský šlechtic žijící na venkově, je zamilován. A to tak že velice, nezlomně, osudově. Víc výrazů, které by použil on sám, mě nenapadá. Jeho vyvolená Kitty ho však odmítne, z čehož se Levin zhroutí, odjíždí domů na venkov a po dlouhých 300 stran dumá o ruském zemědělství. Některým jiným úvahám od ruských autorů se ty jeho sice nevyrovnají (naštěstí!), ale i tak není příliš o co stát. I když byl chudák strašně zhrzen a ponížen, pořád Kitty miluje, zčásti si to nechce připustit, zčásti svaluje vinu na sebe.
Kitty mezitím projde vlastním dramatem, když jiný mladík, který se jí dvořil (je to Vronský, jen tak mezi řečí. Plešoun jeden!), se ukáže být naprosto nestálý a to, co ona považovala za předzvěst k nabítce k sňatku, on bral za pouhé koketování. Což vede k tomu, že je zhroucený nejen Levin, ale i Kitty, ovšem oba někde naproto jinde, a trvá jim ony tři stovky stran, než si uvědomí, kdo je pro ně ten pravý.
Stalo se vám někdy, že jste četli knihu, dlouho jste čekali na nějaký zvrat, a když konečně přišel, měli jste z něj skoro stejnou radost jako ti, kdo ho v knize opravdu prožívali? Když totiž po těch 393 stranách (!!!) Levin požádal Kitty o ruku, málem jsem začala slavit.
Nebudu přehánět, když ho označím za svou nejoblíbenější postavu z téhle knihy, a asi i jednu z nejoblíbenějších vůbec. Těžko říct, jak ho vlastně charakterizovat. Na jednu stranu je totiž hrozný osel, všechno si moc bere a pořád má pocit, že je něco jeho chyba. Na druhou ovšem... já vlastně ani nevím, jak to popsat, ale má v sobě něco, co člověka automaticky přitahuje. Nedokážu si představit, že by někomu mohl být nesympatický, protože je... protože je prostě Levin, jinak se to říct nedá.
Jestli jste viděli nejnovější zpracování Anny Kareniny - tohle je snad jediný herec, který se mi za celý život ke své literární předloze hodil. Nevypadá sice moc jako Rus, ale je tak typicky levinovský, až to bolí.
Dál už to rozvádět nebudu, ale pokud máte jenom trochu cukání se na tu knihu podívat, rozhodně to udělejte. Už jenom kvůli němu.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amanda Amanda | Web | 10. června 2013 v 15:40 | Reagovat

Neznám, nečetla jsem.. :-?

GRATULUJU K DOKONČENÍ CHALLENGE. ;-)  :-)

2 Majkelina Majkelina | Web | 10. června 2013 v 18:43 | Reagovat

Ahojky :)
Na Annu se taky chystám ale momentálně je "Na západní frontě klid", takže mám co dělat. :D
Majkelina :)

3 Ilía Ilía | Web | 10. června 2013 v 21:35 | Reagovat

Mám ji půjčenou doma, ale nějak se k ní    nemůžu rozhoupat :D

4 nsdtr-sam nsdtr-sam | Web | 11. června 2013 v 17:20 | Reagovat

Tak to jsi hrdina, že jsi to přečetla! Já bych asi na 400 stran neměla nervy :D Zastávám názor, že co je malé, to je milé ;) Jinak super článek :)

5 redfox222 redfox222 | E-mail | Web | 15. června 2013 v 17:02 | Reagovat

...je totiž hrozný osel :-D Dobrý a výstižný popis charakteru. Hmm, to jméno Kitty ... z jakého to je ruského jména?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama