Percy Jackson a moře nesmyslů

22. srpna 2013 v 19:11 | Hunter |  Recenze
Tak jsem se zase jednou vypravila do kina, a zase jednou jsem z něj odcházela s velice rozporuplnými pocity. Kdysi dávno jsem viděla první díl Percyho Jacksona, a moc mě neohromil, takže jsem na dvojku koukala už od začátku s mírným despektem.
No a jak to nakonec dopadlo? Dobře i špatně zároveň. Ale pojďme to probrat postupně…

Percy Jackson a Moře nestvůr vypráví příběh na první pohled z našeho světa, kde ale, jak už to tak bývá, je na druhé podívání všechno trochu jinak. Bohové z řecké mytologie jsou v tomto světě skuteční, a z jejich občasného zasahování do světa smrtelníků vznikají děti-kříženci, polobozi (nebo polobohové?).
Percy Jackson je jako syn Poseidona jedním z nich. V Táboře polokrevných (odpusťte, možná jsem trochu zmastila velká a malá písmena), což je místo právě pro takovéto pro křížence, vede celkem idylický život. Ovšem až do doby, než na tábor jednoho dne zaútočí rozzuřený železný býk, jehož jméno jsem zapomněla ve chvíli, kdy ho vyslovili. Ten je sice poražen, ale při jeho útoku dojde ke zničení magické bariéry bránící tábor. Nějaký chytrák vymyslí, že jedinou věcí, která může bariéru obnovit, je mýtické Zlaté rouno. A i když za ním není vyslán přímo Percy, jako každý správný hlavní hrdina musí do toho sebevražedného dobrodružství začíst strkat nos a přidat se k němu taky. Vezme s sebou ještě partu přátel - dceru... koho že to? Athény?, satyra a mladšího brášku kyklopa. Společně pak cestují do oblasti Bermudského trojúhelníků, jinak známého taky jako Moře nestvůr, kde na ostrově, který je zřejmě zparodovaným jménem kouzelnice Kirké, sídlí kyklop Polyfémos, střežící zlaté rouno lépe než své vlastní oko.
Zní to dost divně, co? Taky jsem si to myslela, a film mě o opaku moc nepřesvědčil.
Ale protože jsem hlava děravá, a potřebuju mít v tom, o čem budu mluvit, trochu pořádek, vezmu to v bodech.


1. Dabing a dialogy
Film jsem viděla v češtině, a... No, žádná sláva to nebyla. Z mě nepochopitelných důvodů ho v originálním znění vůbec nepromítali, což je docela škoda. Není to jako u kreslených filmů, na které chodí vyloženě malé děti, které mnohdy ani číst neumí a film s titulky by nezvládly. Počítám, že cílovou skupinou téhle věci můžou být tak... třinácti- čtrnáctiletí? Copak čtrnáctileté dítě si neodkáže přečíst titulky?
Originální znění by filmu rozhodně slušelo daleko víc.
Na druhou stranu, nebyl to ani vyloženě propadák. Tohle nejspíš nezmiňuju poprvé, pocit "je to tak něco mezi" jsem měla u filmu hned z několika důvodů.
Co se mi i přes český dabing líbilo, byly vydařené a občas dokonce vtipné vtipy. Nekruťte hlavou, vtipné vtipy se v dabovaném filmu podaří opravdu málokdy. Většinou je to přeložené a namluvené tak blbě, že se v tom původní dobrý úmysl tvůrců ztratí a místo smíchu se dostaví pocit trapnosti, ale tady se většina hlášek kupodivu celkem povedla.
Naproti tomu, rozhovory občas trochu vázly a zasekávaly se přesně tak, jak to u špatně nadabovaného filmu bývá - ten český hlas z toho pak vyloženě trčí a nehodí se tam.
Neměla jsem vyloženě problém s tím, že by se nějaký hlas k postavě nehodil (jako třeba v dabované Hře o trůny, kde je podezírám, že Tyriona nechali namluvit nějakým adolescentem). Jediná věc mě po celou dobu trochu rušila, to je ale čistě můj problém, který se tvůrců nijak netýká - celý film jsem měla dojem, že na mě z plátna sice kouká Percy, ale slyším mluvit Škyťáka z Jak vycvičit draka. Hlásek to byl pěkný, ale pořád jsem čekala, kdy už konečně vytáhne z kapsy toho animovaného draka… A ono nic. Škoda ;).
Takže, abych to shrnula - na tu bídu to nebylo špatné, ale přesto si myslím, že v originálním znění bych měla z filmu úplně jiný dojem, a je velká škoda, že nebylo v nabídce.

2. Charaktery postav
Nemám příliš v lásce vyloženě kladné hrdiny, ani ty, kteří se s velkou vervou hrnou do zachraňování světa - podle všech zákonů logiky by přitom měli umřít, a oni přitom vesele vyhrávají. Jak jsem čekala, ani Percy mě příliš nenadchnul - trochu ňouma, trochu hrdina, trochu nejistotou zmítaný puberťák. Tuctový charakter.
Stejně tak Annabeth (to je ta dcera Athény) a Grover-satyr mě příliš nezaujali. Annabeth se v něčem až příliš podobá Clarisse, o které budu mluvit později, a jinak mi její charakter přijde taky trochu okoukaný. Grover celkem úspěšně hláškuje, ale krom role šaška mě ani on moc nezaujal.
Tím mám sfouknuté tři nejhlavnější kladné postavy. Můžu se začít věnovat těm méně "hodným", ale o to zajímavějším. Především pak Clarisse (odpusťte, jestli to jméno píšu špatně). Ta mě oslovila asi ze všech nejvíc - je silná, odvážná, sarkastická, ví, co chce a jak si za tím jít. Kupodivu jí ani dabing příliš neuškodil. Když se párkrát dostala do střetu s Percym, měla jsem jasno, komu fandit.
Další zajímavou postavou je Tyson, Percyho bratr a kyklop v jedné osobě. Níže se dostanu k tomu, co všechno na něm tvůrci zkazili, tady ale musím zmínit, že jako prototyp roztomilého mladšího brášky se vážně vydařil. S tím jedním očkem a dredy bych řekla, že je skoro až roztomilý. (Nebudu zmiňovat, že Percy to naopak kazí svou reakcí ve stylu "nejdřív ho nenávidím, pak si uvědomím, že je vlastně strašně opuštěný a měl bych ho mít rád". Tyson sám o sobě je fajn.)
Vztahy, které mezi sebou postavy mají, jsou celkem jednoznačné, je tam ale jeden, který jsem vážně nepochopila. Poraďte mi, ti co jste se v tom zorientovali líp, nebo jste četli knihu - Percy a Annabeth jsou jenom kamarádi, nebo spolu chodí? V jednu chvíli se objímají a vypadá to, že snad jako opravdu jsou spolu, ale za celý film si nedali ani tu blbou pusu, a upřímně, jsem z toho trochu zmatená. Tak nevím, nevím, jestli je chyba na straně mé či tvůrců, kteří tohle prostě opomněli vysvětlit…

3. Výběr herců
Dobře, tohle vezmu trochu víc zkrátka. Výběr herce na Percyho - Logan Lerman - mě dost zarazil. Na fotkách z civilu vypadá pěkně, ale ve filmu se tváří zkrátka a dobře jako ňouma. Takový ten ušlápnutý typ, ze kterého sice hrdina jednou bude, ale zatím na to teprve čeká, a až se jím opravdu stane, drobátko změní image. Vážně, Percymu jsme toho neohroženého hrdinu moc nevěřila.
Dále - Annabeth (Alexandra Daddario) je Clariss podobná nejen povahou, ale i vzhledem. Grover (Brandon T. Jackson) neurazí-nezaujme, stejně jako jeho postava.
A teď to, o čem chci mluvit už od začátku.
Možná si pamatujete, jak jsem tady kdysi dávno proklínala Jakea Abela alias Iana v Hostiteli. Tady konkrétně. No, mám na něj nějaké štěstí, protože v tomhle filmu si zahrál taky, jako Luke alias syn boha Herma alias největší záporák. Ilíu tím nepotěším, ale musím zkonstatovat, že se ani trochu nezměnil. Když ho necpou do souvislostí s Ianem, dá se to vydržet, a zjišťuju, co jsem minule nevěděla - herec to není špatný. Ale krysa je to pořád.

4. Zvláštní efekty
Neboli kámen úrazu i největší plus zároveň.
Nejdřív ty dobré věci. Ve filmu se vyskytla řada mýtických potvor, od jakéhosi podivného železného býka a barevného vodního koně (jejichž jména si už vůbec nepamatuju) až po Charybdu a Kronose. Ti se vydařili skvěle, a říkám si, že takového mořského koně, na jehož hřbet se vejdou tři lidi současně, bych si do akvárka klidně pořídila. Barvičky má totiž úžasné. Tyhle tvory jsem tvůrcům opravdu docela věřila, a jen se kochala.
Naopak kyklop Tyson se jim podle mého hrubě nevyvedl. Možná jsem jediná, kdo si to myslí, ale přišel mi vyloženě odfláknutý. Spodní část tváře lidská, nad nosem rozmazaná skvrna a uprostřed jedno "jakože kyklopí" oko. Zachraňujou ho ty dredy, ale oko je vážně nepovedené. Což je škoda, protože mu to s ním slušelo daleko víc než se dvěma.
Poslední rýp bude do kentaura. Kentaur je anatomicky celkově dosti zvláštní tvor (přemýšleli jste někdy nad tím, kolik původně nepárových orgánů musím mít dvakrát?), a dá se ztvárnit různě. Proti samotnému koňskému tělu ve spojení s uhlazenou lidskou části obléknutou ve vestičce nic nemám, potud dobrý. Teprve až se to začne hýbat, přichází potíže. Vypadá to totiž strašně ztuhle a nepřirozeně, a jsem si skoro jistá, že v reálu by prostě takhle chodit nemohl. (To stejné satyr, který působí na těch kozích nohách vyloženě komicky.)

5. Nesmysly a nelogičnosti v ději
Vypíchla bych jednu, která mě praštila do očí hned na začátku, a která je, odpusťte, vyloženě pitomá.
Hned v úvodu filmu se v Táboře Polokrevných koná cosi jako závod - aneb kdo první vyleze na jakousi vysokou hýbací věž. Už tady je nastíněn konflikt mezi Percym a Clarisse, momentálně o to, kdo ten závod vyhraje. Zprvu se zdá, že to bude Percy - k vítězství mu zbývá už jen pár metrů.
Pak ale přichází kámen úrazu. Klasická hrdinská scéna, kdy chrabrý bojovník jen kousek od vytouženého cíle uvidí daleko za sebou lopotit se nějakého chudáka, nejčastěji v ohrožení života, rozhodne se vrátit a pomoct mu. Tady se děje něco podobného - Percy vidí v nižších patrech věže jakéhosi zaseknutého zoufalce. Ví, že jde jenom o hru, že ten člověk v případě prohry neumře. Ale stejně mu jde pomoct.
Teď by se podle všech zákonitostí té scény měl ještě stačit vyškrábat nahoru, porazit Clarisse a mít nad ní zároveň i morální převahu, jelikož on pomohl bližnímu v nouzi, zatímco ona se na něj vykašlala. Dopadne to ovšem tak, že Percy prohraje - v realitě pochopitelné, ve filmu už méně - a dlouho se pak trápí tím, že je úplně k ničemu. Proč? Proč, sakra? Vždyť neměl nejmenší důvod jít toho člověka zachraňovat. Nesedí to k ději, je to nelogické a naprosto nechápu, co se tím tvůrci snažili sdělit.
V kontextu celého filmu je to asi prkotina, ale mě to vážně strašně zarazilo (možná taky tím, že je to na začátku, tím pádem jsem ještě nebyla řádně otupělá). Dalších menších logických nesrovnalostí jsou tam mraky, což občas až tak nevadí, občas to dost zamrzí a filmu to ublíží.

6. Řecká mytologie
Jak už jsme psala, v tomhle světě jsou řečtí bohové reální (i když se, kupodivu, skoro neukážou), a celý lidský svět se tak nějak prolíná s tím nadpřirozeným.
A znovu musím říct - šlo to udělat lépe, ale šlo to udělat i daleko hůře. Některé věci se mi líbily (divný, že si zrovna nemůžu na žádnou vzpomenout, co?). Ale spousta jich byla i nevkusných či rovnou trapných. Například Hermes s poštovní firmou a holí s "jakože vtipnými" mluvícími hady, ostrov Kirké lomeno zábavní park nebo nadpřirozený taxík, který je až nápadně podobný autobusu, kterým se vozí čarodějové z Harryho Pottera. Míchání staré mytologie a s reálným světem je vždycky docela složitý podnik, a je snadné to zkazit a přivést k životu nevkusný blábol, který tu mytologii spíš uráží, než aby ji nově zpracovával. Tady se to, jako obvykle, povedlo jen tak napůl.
A ještě jednu věc nechápu. Proč je Zlaté rouno, tedy zvířecí kůže, v tomhle filmu nahrazeno kusem nažluto pomalovaného hadru?

7. Závěrem…
Percy Jackson a Moře nestvůr je prostě film "jen tak napůl". Něco je dobré, potěší a líbí se, vzápětí do toho ale přijde nějaký neskutečný nesmysl, který to zase srazí. Film se nedá odsoudit jako vyloženě nepodařený, ale ani jako dobrý.
Na konci je vidět snaha o hraní si na něco většího, na zničení strašlivého záporáka a velkolepý hrdinský souboj. Oni jsou tam totiž záporáci dva - jedním je Luk, druhým Kronos (jestli nevíte, googlete ;)), kterého se Luk chystá oživit. Nemusím asi říkat, který z nich má být tím ultra zlým, což se ovšem příliš nedaří, když se objeví až v závěru filmu. Luk, který byl záporákem do té doby, najednou ztrácí na děsivosti. S Kronem je veden hrdinský souboj… Jenže.
Zřejmě to mělo být cosi jako zničení zlého Saurona, finální bitva, ke které se schyluje celý film, jenže tady to prostě nefunguje. Spíš jako by si Percy až v posledních minutách vzpomněl, že je vůbec třeba proti Kronovi bojovat, a vyřídil ho během několika málo minut. Kdyby se o tomhle souboji mluvilo víc i v průběhu filmu, a dalo se mu víc prostoru, mohla to být docela zábavná podívaná ("Kronos požírá hlavního hrdinu"), ale takhle to vyznívá… No, prostě hloupě a nedomyšleně. A stejně jako všechno ostatní, je i tohle dobré… Jen tak napůl.
Uf. Zase jsem toho napsala víc, než jsem původně plánovala. Snad se to dalo číst ;).
Chci jen říct, že knižní předlohu jsem nikdy nedržela v ruce, a tak mi možná některé souvislosti unikly právě proto. Nechť mě znalci opraví.

Odkaz na fotky se zobrazí po kliknutí. Tady najdete profil filmu s více informacemi. Dovolím si ještě upozornit na Ilíinu recenzi, kteroou si můžete přečíst tady.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majkelina Majkelina | Web | 22. srpna 2013 v 20:15 | Reagovat

Ahojky :)
Docela zajímavá a obsáhlá "recenze"? (budeme tomu tak říkat) :D . První díl jsem viděla a bez přečtení knihy to bylo docela dobré, ale na druhý díl se ani náhodou nechystám.
Klišé ráda nemám, ale někdy se jim prostě nevyhneme. I tak by jich však nemělo být tolik, kolik ve své rcenzi popisuješ.
Majkelina :)
Jenom tak pro zajímavost, ty máš o hodnocení knih a filmů něco načtený, nebo obecně mluvíš z vlastní zkušenosti? ;-)

2 Sisi / Siska Sisi / Siska | Web | 23. srpna 2013 v 7:48 | Reagovat

mě se do toho moc nechce po pravdě... :-D  :-D  :-D četla jsem pár stránek a nijak moc jsem neměla chuť pokračovat.. no... uvidíme, jestli se mi to dostane do ruky.. :-D  :-D  :-D

3 redfox222 redfox222 | E-mail | Web | 23. srpna 2013 v 18:23 | Reagovat

Nenadchl mě ani Souboj titánů II, který mi "vnutil" bratr s tím, že je to "docela dobrý". Nebylo. Jsem rád, že tohle jde zcela mimo mne. Poslední dobou se tvůrci asi předhánějí, kdo natočí horší film s označením fantasy. Hrozím se toho, až někdo dostane geniální nápad natočit MKP [Malazská Kniha padlých].

4 redfox222 redfox222 | E-mail | Web | 23. srpna 2013 v 18:26 | Reagovat

Jinak recenze, ač negativní, je opravdu dobrá, palec nahoru. Zpracování je na luxusní úrovni, má to spád, logickou posloupnost a četlo se to dobře. :-)

5 Ilía Ilía | Web | 23. srpna 2013 v 20:13 | Reagovat

Páni reklama!! :-) děkuju :-D
Recenze je skvělá. Čte se nádherně (jako všechno od tebe :-D ). Je vtipná a obsahuje všechnu špínu, kterou tenhle film má... :-D
Jen ti ještě objasním tu věc s Percym a Annabeth. Chyba je totiž v tvůrcích. Většinou mi takové drobnosti nevadí, ale tady je to celkem podstatné. Percymu a spol. (kromě Luka) má být v prvním díle asi dvanáct. Takže v druhém třináct! Kniha má 5 dílů a Percy s Anne se dají dohromady až v posledním. Oni do té doby mají být opravdu jen přátelé!!
Jak už jsem psala u sebe, tak se tvůrci rozhodli Krona vzkřísit nějak brzo. Možná už další díl nebude, a proto to tak urychlili. A spolu s tím i vztah Annabeth a Percyho.
PS děkuju za krásné komentáře! :-D

6 Ilía Ilía | Web | 23. srpna 2013 v 20:18 | Reagovat

PPS  a je mi jedno, že Jake vypadá jak krysa. Pořád je super! :-D
PPPS ( hodně "P" :-D) pořád jsem neviděla Hostitele :-D

7 Eamane Eamane | Web | 23. srpna 2013 v 23:10 | Reagovat

Viděla jsem první díl, který mě zklamal, knihy jsou mnohem lepší ..

8 Amanda Amanda | Web | 24. srpna 2013 v 17:10 | Reagovat

Ufff...sotva přijedu a tohle??

Na začátek bych řekla, že jsem se na ten film moc těšila, jen co se mi vrátí Laura z Maďarska, jistě na to půjdeme do kina.

Tákže:
Je jasné, že se Rick Riordan nezavděčí každému. To žádný spisovatel. Já osobně mám jeho knížky, jeho příběhy strašně ráda. To, co tady shazuješ se mi líbilo a dost jsem se u toho pobavila. A co máš proti Martě a Georgovi???? ANO, TI HADI NA HOLI MAJÍ I JMÉNA. ;-)

Co se týče dabingu, zjistím v úterý...Obsazení, dejme tomu, že po prvním díle jsem si zvykla....Co mě naprosto znechutilo, tak ta příšerná kreatura, co má Percy na hlavě....Panebože, vždyť vypadá jak totální imbecil...S prominutím.... ale Annabeth je konečně blod. :)

Co se týče Percyho a Annabeth jako páru:
V knize je jim 13, ano 13-14 let....Ne nechodí spolu a pusu si poprvé dají ve 4. díle v kráteru a potom na konci dílu 5.

Co se týče charakterů, tak jsme zajedno, Clarise je bezkonkurenční, nikdy jsem moc neuznávala takové ty hlavní hrdiny typu: tak dobře, já spasím svět...(viz. Eragon) Tyson...dejme tomu, mohlo to být i horší...(Mimochodem, je v tom filmu vůbec Pan D. a Tantalos??)

Duhák..to je ten vodní kůň, ten je naprosoto nádherný, až neuvěřitelné, jak se jim to povedlo.

Co se týče děje....Tak myslím, že tvůrce filmu první díl opravdu nečetl....ŘEKNU VÁM PŘESNĚ, KOLIKRÁT SE V KNIZE OBJEVILA SLOVA PERSEFONINA PERLA.....PŘESNĚ NULAKRÁT, ANO NULAKRÁT.....TAKTO SE NATÁČÍ FILM PODLE KNIHY. Naprosto si to vycucali z prstu....Navíc se mi to teď motá páté přes deváté....DĚS!!!

Ke konci, Percy Jackson je úžasná knížka, buďme upřímní, sám hlavní hrdina tak úžasný není. :) Je toho hodně, co bych ještě napsala, ale jednoduší bude to po navštívení kina taky napsat na blog jako recenzi.

Asi vše,
Amanda

9 Neilin/Aranis Neilin/Aranis | Web | 24. srpna 2013 v 19:27 | Reagovat

Ahoj,nechceš se spřátelit? :D

10 the-hunter the-hunter | Web | 24. srpna 2013 v 21:24 | Reagovat

[1]: O hodnocení nic načtené nemám, prostě jsem si sedla a psala a ono z toho něco vzniklo :-).

[3]: [4]: Na točení filmů podle dobrých fantasy knih by mělo být udělováno speciální povolení. Většinou z toho totiž vyjde nekoukatelný paskvil. (To mi připomíná - co je pravdy na tom, že se bude točit Hraničářův učeň,teď už jako opravdu? Bojim bojim 8-O)

[6]: Není o co stát. S krysou :-D.

[8]: Proti hadům nemám vlastně skoro nic, jenom tam byla předvedená úplně typická úporná snaha, aby to bylo vtipné, a ono je to místo toho spíš křečovité a trapné. Navíc měli strašně psychedelický barvy. Nepopírám, že v knize jsou fajn, ale tady mi prostě moc nesedli :-). A hodnocení určitě napiš, recenzí není nikdy dost :-D.

Takže, abych to shrnula - moc děkuju za obsáhlé komentáře, děláte mi radost :-). A díky za vysvětlení toho prapodivného vztahu Percy-Annabeth (hned 2x). Snad ta  chyba přece jenom nebyla na mé straně informačního kanálu...

11 Nila Nila | Web | 25. srpna 2013 v 19:59 | Reagovat

Ahoj! Máš obrovský talent! Přihlaš se do naší literrání soutěže! Zviditelni si svůj blog :)
MMD-překrásný blog ;)

12 Uncle-picker Uncle-picker | 27. srpna 2013 v 11:13 | Reagovat

Bezva recenze. Tuším, že se tvoje nároky zvyšují s tím, kolik filmů jsi viděla. Takže tě to asi brzo otráví úplně. Zatímco knížky jsou někdy umění a někdy komerce, filmy podle knížek jsou vždycky hlavně komerce a výjimečně umění. Úspěšnou knížku musí Hollywood podojit, jak to jde. Taková zábava na páteční odpoledne... nebudu negativní, přiznávám, že i ta může být zábavná 8-)

13 Anonym Anonym | 26. září 2017 v 15:56 | Reagovat

Dobrý den, je mi 13 let a přečetl jsem všechny knížky Percyho Jacksona. Knihy se mi velmi líbily. Opravdu jsem četl celou recenzi a nejsem s tím spokojený, chtěl jsem si zhlédnout filmy. No nevím...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama