Thor: Ne zas tak temný svět

21. listopadu 2013 v 11:23 | Hunter |  Recenze
Asi bych se měla rovnou přiznat, že při rozhodování, zda na tenhle film jít či nejít, byly mé pohnutky velice nízké. Nešla jsem se podívat ani tak na dobře natočenou akční fantasy jako spíš na Chrise Hemswortha v hlavní roli. Po této stránce se má očekávání naplnila na 150%. A ten zbytek?
Než se mi zase rozutečou myšlenky, jdu to shrnout v bodech...


(Předem varuju - článek obsahuje celkem významné spoilery. Kdo nechce být nemile překvapen, ať radši dál nečte ...)

1. Děj
...Aneb velkolepé klišé začíná.
Na začátek se dostáváme hluboko do minulosti (a taky hluboko do vesmíru), přímo do tábora Malekitha, hlavního dárk ívl záporáka. Tento sympatický temný elf se rozhodl, jak už to mají zloduši ve zvyku, zotročit celý svět a naprosto ho podrobit své vůli. Za tímto účelem vytvořil Aether (netuším, jaký by byl český ekvivalent toho slova. Zapomněla jsem, jak se tahle věc jmenuje, ještě než jsem vyšla z kina, a dohledat to mi trvalo tři dny) - nezničitelnou temnou (v reálu spíš červenou) hmotu, která má přinést zmar všemu živému. Ale co čert nechtěl, milý Malekith byl na hlavu poražen, ještě než stihl Aether použít. Ochránci světového míru, kteří ho porazili (ale utekl jim!), si s koncentrovanou temnotou jaksi nevěděli rady. Zničit nešla, a tak aby si s ní nemuseli špinit ruce, prostě ji zakopali do jiného světa v naději, že se na ni zapomene.
Mno, možná by se zapomnělo, kdyby ovšem tím jiným světem nebyla Země, a onen šutr neležel na okraji dnešního Londýna.
Po spáchání této osudové chyby se vracíme zpět do přítomnosti. Samozřejmě, že Aether nemůže být schovaný věčně - najde ho vědkyně Jane Fosterová, která působila chaos už v jedničce (a to nejen tím, jak moc se k sobě s Thorem měli).
Temná hmota ji použije jako hostitele (přenašeče?) a události naberou celkem rychlý spád. Thor, který dosud pobýval ve svém světě a na Jane přes tu vzdálenost několika vesmírů jenom smutně koukal, se začne zase jednou vměšovat do záležitostí, do kterých mu vůbec nic není. Vědkyni zachrání a společně se pak zhruba hodinu a půl snaží odolat útokům dárk ívl záporáka, který se vrátil z vyhnanství a považuje Aether výhradně za svůj majetek. Do toho se připlete ještě jeden ukřivděný bratr, zavražděná matka, trocha té touhy po pomstě a parádní finální bitva, při které je zdemolována polovina Greenwiche.
Předpokládám, že odpověď na hádanku "jak to asi skončí" zná asi většina z vás. Po dějové stránce nepřichází film s ničím extra novým a poslušně se drží zaběhnutého schématu boje s ukrutným zlem. V podstatě jen obměňuje kulisy. Nemusím snad dodávat, že na nakonec se koná víceméně happy end a že temný elf nedopadne příliš slavně (abych byla konkrétní, rozmačká ho jeho vlastní vesmírná loď). Všichni můžou odejít z kina s příjemným pocitem, že zlo bylo zase jednou poraženo... Ach jo!


2. Charaktery postav
Thor jakožto hlavní představitel, je... Ehm, ehm. Původně jsem chtěla napsat výmluvné "blbej jak poleno" (což bylo taky to první, co mě napadlo po skončení filmu), ovšem možná je to až příliš. Samozřejmě - Thor je sice morální, zodpovědný a hrdinský, ale k patetickému patriotismu Kapitána Ameriky má naštěstí ještě hodně daleko. Heroické proslovy pronáší celkem přirozeně, když utrousí nějakou hlášku, je opravdu vtipná. A když k tomu připočtu to blonďaté háro, nemám mu vlastně co vytknou. Zkrátka sympaťák na první pohled, jehož koníčkem je zachraňovat svět a spanilé dámy z nesnází. Proč ne?
Druhý pól představuje Thorův bratr Loki. Většinou postav je (už jenom kvůli své bohům-nelibé činnosti v předchozím Thorovi či Avengers) vnímán jako podrazák non plus ultra, ale na druhou stranu - není to záporák. Není tak prezentován ani tvůrci, a rozhodně ho tak nevnímají diváci. Když došlo na prolévání krve, pochybuju, že byl v sále někdo, kdo by Lokimu zavile nefandil. Kde je jeho bratr udatný hrdina, on radši práskne do bot, udělá to ale s tak cynickým klidem a sarkasmem, že se na něj vlastně ani nemůžete zlobit. Je vtipný tam, kde Thorovi už dochází dech, a nakonec se přece jen ukáže i z té morálnější stránky.
Třetí důležitou postavou, která stojí za rozpitvání, je Jane Fosterová. Když se na plátně objevila poprvé, kamarádka utrousila nelichotivou poznámku naznačující cosi o druhé Belle. Ze základního příběhu a vlastně už jen z jejího vzhledu by to tak mohlo vypadat. Viděli jste například plakáty? Naprosto klasické klišé - Thor tam má nad ní jakousi ochranitelskou pózu, přičemž je snad o půl metru vyšší než ona. Navíc - bůh a obyčejná smrtelnice. To prostě zákonitě musí skončit průšvihem v Twilight stylu.
Překvapivě se tak nestalo. Jane je možná křehká smrtelnice, ale kupodivu není pasivní ani trochu a naopak se celkem nadšeně zapojuje do boje o osud vlastní i celosvětový. A po většinu času ho má pevně v rukou.
Ze zbylých postav bych zmínila už asi jenom Malekitha alias ultra záporáka. V tomhle bodě totiž spočívá obrovský nedostatek filmu - aby to fungovalo, měl by být záporák větší, strašlivější a temnější. Měl by vařit štěňátka a brát starým babičkám zubní protézy. Měl by se víc ukazovat a víc děsit. Nemusí být nutně charismatičtější - Sauronovo oko taky moc výřečnosti nepobralo, ale stejně bylo celou dobu jasné, proti komu se tady bojuje a kdo že je ten špatný. Tady je záporák jen upejpavou loutkou krčící se v pozadí, jejímž jediným účelem je nechat se od chrabrého hrdiny porazit ve velkolepém závěrečném souboji.
Záporák prostě není dostačující, a film tím notně utrpěl. Celou dobu se sice bojuje proti strašnému zlu, ale to zlo je tak upozaděné, že vlastně přestává být strašlivé. Thor přichází o práci a celý film lehce postrádá smysl.

3. Herecké obsazení
Chris Hemsworth. Ach ach. Asi nemá smysl k tomuhle jménu moc co dodávat (snad jen... fotku?). Dobrej herec s úžasným úsměvem jako příjemným bonusem. Věděli jste, že pochází z Austrálie?
A dál? Thorovu vyvolenou Jane hraje Natalie Portman, opět celkem známá, opět perfektní (z mě známých filmů hrála např. v nové trilogii Star Wars).
Zákeřného Lokiho si zahrál Tom Hiddleston, který z těch tří rozhodně posbíral nejvíc charismatu, a když se někde objeví, většinou si tu scénu ukrade kompletně pro sebe. Zkrátka a dobře, v té chvíli vás nezajímá ani Thor (sama nevěřím, že to říkám), ani dírk ívl záporák, ani nějaká zatracená záchrana světa - stačí, že je tam Loki. Všechna čest ;)!

4. Efekty, soundtrack
Na efektech stojí podstatná část Thora, a... Mno, je to trochu na škodu - na jednu stranu se moc pěkně kouká na rozlehlé krajiny na cizích planetách a hluboké pohledy do vesmíru, a závěrečný souboj, při kterém byl rozkrájen nultý poledník, je v tomhle směru parádní. Na druhou stranu - je to trochu samoúčelné. Ohromující velkolepé bitvy jsme viděli už mockrát a nejspíše ještě mockrát uvidíme. Kdyby místo toho zapracovali víc na atmosféře a originalitě příběhu, koukalo by se na to mnohem lépe.
Co mě ovšem nadchlo, byl soundtrack. Autorem je Brian Tyler (skládal hudbu např. i ke třetímu Iron Manovi), a je to jedna z věcí, která se podle mě vyloženě povedla. Samozřejmě, je to pouze můj laický názor (hudbě obecně rozumím asi jako koza petrželi), takže kdokoli fundovanější ať si klidně rýpne, ale mě se to prostě líbilo... :).

5. Závěrem...
Nešla jsem do kina s nějakým velkým očekáváním, takže přílišné zklamání se nedostavilo... Na druhou stranu, ani příliš příjemné překvapení.
Ten film měl úžasný potenciál - ať už to bylo dobré herecké obsazení, poutavé prostředí nebo ty efekty. Jenže - děj je jedno velké klišé, navíc (jak už jsem psala) bez výraznějšího záporáka. Zmateně skáče z jedné scény do druhé, některé věci pomine naprosto bez vysvětlení, atmosféra jde na úkor velkolepým efektům. Bylo by mnohem lepší, kdyby se trochu zvolnilo tempo - možná by film neodvyprávěl tolik děje, na druhou stranu by ho ale odvyprávěl kvalitněji a s lepší atmosférou.
Celkově vzato - neříkám, že to byl špatný film. Nemůžu od blockbusteru čekat přílišné filozofování nebo geniální zápletku, to je mi jasné, a pokud hlavním účelem bylo jednorázově pobavit, není Thorovi v podstatě co vytknout (až na těch pár maličkostí).
Nebudu se pokoušet o nějaké bodové hodnocení, ale malé dání do souvislostí si stejně neodpustím - Thor je mezi svými marvelovskými sourozenci někde mezi Avengers (proti kterým jsem osobně mírně zaujatá) a Iron Manem 3 (který je přeci jen o chlup lepší)...

Odkazy na fotky se zobrazí po kliknutí. Tady najdete profil filmu s více informacemi.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majkelina Majkelina | Web | 21. listopadu 2013 v 16:38 | Reagovat

Ahojky :)
Zajímavé shrnutí. Osobně tomuhle stylu příliš neholduju, ale na druhou stranu nic proti tomu nemám. Jakožto muzikant jsem se na soundtrack okamžitě podívala a věř, že touha si rýpnout je veliká. Na druhou stranu chápu, že ve filmu mohla být hudba efektní. Navíc ritmika je místy originální.
Majkelina :)

2 redfox222 redfox222 | E-mail | Web | 21. listopadu 2013 v 17:59 | Reagovat

Hmm, Malekith. To jméno si pamatuju ze ságy o Malusovi. A teď, sakra, kdo koho vykradl?
Jinak, za recenzi palec nahoru, jako vždy je super, i když se mi zdá (neoprávněně?), že autorku berou nějaké výjmečně temné touhy, ovšem vzdychání nad "krásným" Thorem je momentálně plný net. :-P

3 Amanda Amanda | Web | 22. listopadu 2013 v 14:40 | Reagovat

Přečtu si až po shlédnutí filmu... ;-)

4 Ilía Ilía | Web | 22. listopadu 2013 v 20:48 | Reagovat

Já film ještě neviděla, ale jelikož jsem nedočkavé malé kuře, tak jsem nemohla udělat nic jiného, než si tvůj článek přečíst (Pípíp :D)
Recenze se ti- jak jinak- povedla. Je to hezky shrnuté. Ve spoustě věcí s tebou souhlasím. Chris je prostě nejlepší (doufám, že se tak vyznamená i jeho mladší bráška zítra :DDD). Lokiho miluju už od prvního dílu. Jsem muzikant a soundtrack se mi taky líbí. Se Sauronovým okem souhlasím ;)
... jen... asi nedokážu být moc nestranná ohledně Jane. Předtím jsem měla Natalie ráda. A fakt moc... jenže poslední dobou na ni začínám být alergická. Ani nevím čím to je... možná to za chvíli odejde stejně rychle, jako to přišlo.
Záporáka nedokážu ohodnotit, protože- jak jsem už řekla- jsem film ještě neviděla, ale mně se prostě nelíbí ani z toho obrázku ani z traileru ani z ničeho jinýho.
A ještě poslední věc. Co máš proti Avengerům? Mně ten film přišel dobrej. Ne víc, než kupříkladu Iron man, ale slušnej.

5 the-hunter the-hunter | Web | 22. listopadu 2013 v 23:58 | Reagovat

[1]: Klidně si rýpni, když ti to udělá radost :-D. Jak jsem řekla, tomuhle oboru absolutně nerozumím, takže se ráda nechám poučit.

[2]: "Výjimečně temné touhy?" Tomu mám rozumět jak? :D Navíc nechápu, čím si chudák Thor zasloužil ty uvozovky...

[4]: Mě Natalie Portman nijak moc nevadí. Jako Padmé ji sice nesnáším, ale to je spíš problém charakteru té postavy než herečky. Tady mi přijde celkem v pohodě...
A Avengers, to je kapitola sama pro sebe. Není to vyloženě špatný film, ale na to masivní vychvalované mi to přišlo trochu slabé. Jasně, potká se tam plno postav z jiných filmů (komiksů) - potud fajn. Ale mělo to strašně plytký děj a Lokiho jako hlavního záporáka, což bylo dost kontraproduktivní (fandila jsem špatné straně). Celkově mě to trochu zklamalo - tím ten film ale rozhodně nezatracuju. Je koukatelný, a když přimhouřím jedno oko, pak i celkem dobrý :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama