Adventní schůze

8. prosince 2013 v 12:25 | Hunter |  Ostatní příběhy, povídky
Nehlásím se s ničím dlouhým - opět jen krátký štěk, tentokrát na téma týdne. Přeju příjemné čtení :).
Sešli se jen čtyři. Kolem stolu bylo mnohem víc místa, takže vypadali uprostřed toho nezměrného prostoru trochu opuštěně. Místnosti, která jim sloužila za poradní sál, zřejmě nikdo nevysvětlil, že by měla někde končit, a tak se její stěny rozplývaly v nekonečnu.
Ti čtyři se s vážnou tváří posadili kolem stolu. Sledovali jeden druhého trochu obezřetně - byť patřili ke stejnému cechu, byli přeci jen odvěkými rivaly. Mlčeli.
Pak si Ježíšek odkašlal.
"Myslím, že bychom měli začít, pánové."
Santa Claus se podrbal na bradě. "Ano, měli bychom začít. A obávám se, že tentokrát to bude vážné."
Ježíšek odkudsi vytáhl veliký arch a pravý husí brk. Začal psát. Nevypadalo to, že by se chtěl zdržovat takovou maličkostí, jako je chybějící inkoust.
"Sešli jsme se zde o první adventní neděli-" začal
"Vlastně už je čtvrtek," přerušil ho père Noël.
"Záleží na tom… Třeba my už máme sobotu," přisadil si Otec prasátek. Ježíšek jim věnoval jedovatý pohled. "Sešli jsme se zde jednoho blíže neurčeného dne," řekl nevrle, "abychom jako každý rok projednali budoucnost našeho cechu a směřování celé naší komunity." Zatímco mluvil, brk se míhal po papíře.
Santa Claus se zamračil. "Sešli jsme se kvůli tak důležité věci, a ti šumaři se ani neobtěžovali přijít? Vždyť nás tu není ani polovina. Ani čtvrtina!"
"Mí pyrenejští kolegové se omlouvají," odkašlal si trochu dotčeně père Noël, "ale prý mají moc práce. Koneckonců, první advent je pryč, a snad sami uznáte, že jeden nemá čas chodit se planě vybavovat."
"Je to důležitá schůzka," odsekl Ježíšek. "Já mám taky plno práce, a čas jsem si našel."
"Práce? Ty?" obrátil se k němu père Noël ironicky. "Ty si stěžuješ na moc práce? Vždyť nemáš na starost víc než pár mrňavých zemiček. Úplná brnkačka. Zato já-"
"Ano, ano, všichni víme, jak moc práce máš ty. Nezapomínej, že nám to cpeš pravidelně každý rok."
"To ale nic nemění na skutečnosti, že nás pořád tři čtvrtiny chybí," přerušil je Otec prasátek. "Všichni máme dost své práce, tak se tady zbytečně nezdržujme malichernými hádkami, prodiskutujme to a vraťme se zpět ke svým povinnostem." Zamračil se. "Takhle to poslední dobou dopadá vždycky. Pamatuju si, jak jsme si ještě před pár desítkami let před svátky vypomáhali, teď si krademe dárky a kazíme sníh." Nespokojeně si odkašlal. "Ježíšku, máš slovo."
"Děkuji," přikývl dotyčný pořád trochu nabroušeně. "Jak už jsem řekl, je to vážné. Velmi vážné, pánové."
"Bez toho patosu by to nešlo?"
"Pššt!"
"Je to vážné už několik let, ale letos se nám to doopravdy vymklo z rukou. Nevím, jak je to u vás, ale mě tentokrát povolali do práce snad o měsíc dřív než obvykle."
Dostalo se mu trojího souhlasného přikývnutí.
"Tvrdě pracuju přes čas, abych měl vůbec šanci to do svátků všechno stihnout. Nemám ani chvíli odpočinku. Pořád po mě něco chtějí - vybrat, doručit, orazítkovat, posvětit. A když už nemám žádné zasloužené volno, měl bych mít právo aspoň na trochu kreativní pracovní prostředí. Ne jen supermarkety! Je tam odpudivá výzdoba a z těch koled už mě bolí hlava."
"Klid, příteli," poplácal ho Santa Claus po rameni. "Nejsi v tom sám. Já řeším stejný problém - dnešní společnost nemá špetku vkusu a zdravého rozumu. A ty dárky, které si dnes přejí!" Hluboce si povzdechl. Ježíšek, père Noël i Otec prasátek s vážnými tvářemi přitakali.
"Musím přiznat, že mě to znepokojuje," řekl Otec prasátek. "Dlouhou jsem tenhle problém pozoroval jen ve vašem světě, ale letos už i mě otravovali s dárky nezvykle brzy-"
"V polovině listopadu!"
"- nutí mě pracovat ve stresujícím a zcela nevyhovujícím prostředí, a ještě navíc mám podporovat světovou sebedestrukci naprosto nevhodnými dárky."
"Přesně tak," souhlasili ostatní.
"Aby toho nebylo málo, můj autor má poslední dobou nějaké slabé období a neustále se mi cpe do života," posteskl si Otec prasátek.
"Hm, ano, ano. Ten tvůj… problém," souhlasil Ježíšek. "V určitých ohledem to máš mnohem těžší než my…"
Otec prasátek se zaškaredil. "V určitých ohledech? Dovol mi připomenout ti, že na rozdíl od vás nemám na starost jen jeden kontinent, nebo dokonce jen pár zemí. Já se musím starat o celý svět, a když se mě navíc snaží ovlivňovat nějaký potrhlý spisovatel, není to zrovna jednoduché!"
"Nemusíš se hned urážet," bránil se Ježíšek. "Všichni to dobře víme."
"Až moc dobře," souhlasil Santa Claus jedovatě.
"Jen nechci, abyste to brali na lehkou váhu," řekl Otec prasátek už trochu mírnějším tónem. "Je ovšem pravda, že situace je vážná všude. Doba je rychlá a komerční a nikdo už nebere ohled na ubohá mýtická stvoření."
Père Noël si významně odkašlal.
"Navrhuju vstoupit do stávky."
Rozhostilo se šokované ticho.
"Do stávky?" zopakoval chvějícím se hlasem Ježíšek. "Teď, před Vánoci?"
"Ano. Teď je k tomu nejvhodnější doba. Jen ať vidí, že si s námi nemůžou dělat, co se jim zachce! Že i my máme svá práva!"
"To samozřejmě, ale není tohle příliš… radikální? Neměli bychom je nejdřív varovat?"
"Ne!" odfrkl si père Noël pohrdavě.
"Ne? To je tvoje poslední slovo?" naježil se Ježíšek. "Chceš stávkovat? I když my budeme proti?"
"Pokud vím, vyjádřil ses jenom ty. Oni dva ještě nic neřekli," odvětil père Noël klidně.
Ježíšek se po nich dvou podíval, hledaje podporu. Očekával, že se mu jí dostane.
V jejich cechu možná panovaly neshody, které se občas zvrhly až v mírně chaotický boj všech proti všem, ale i v té zdánlivé anarchii byl určitý řád. Všichni pozemšťané byli nedůvěřiví ke svým kolegům z jiných dimenzí, jejichž pomyslnou hlavu představoval zde přítomný Otec prasátek. Starý kontinent, věrný svým staletým tradicím, brojit proti Santovi. V samotné Evropě se občas chytl sever s jihem, zatímco v Novém světě musel Claus, jak mu bylo mezi přáteli familiárně přezdíváno, usměrňovat burany z přistěhovaleckých kultur, kteří měli tendenci tahat do tradičního pojetí Vánoc stále nějaké novoty.
Ať se však hádali a svářeli sebevíc, všichni svorně nenáviděli svého francouzského kolegu. Père Noël byl náfuka, neschopný rozumné diskuze, na čemž se shodli dokonce i takoví odvěcí rivalové jako Santa Claus a děda Mráz, a ostatní členové cechu radši odbývali většinu hlasování bez něj.
Ježíšek měl plné právo očekávat, že se za něj Santa Claus a Otec prasátek postaví.
Ti však mlčeli. Bylo to krapet rozpačité ticho, to ano, ale přesto to bylo ticho. Ti zrádci se rozhodli podpořit toho pitomého Francouze!
"Co mi k tomu řekneš teď?" ušklíbl se père Noël spokojeně.
"Že do žádné stávky nejdu, ty… ty žabožroute!"
Père Noël zbrunátněl.
"Jak jsi mi to řekl? Zopakuj to, ty nicko! Ty neschopný troubo! Ty slovane!"
"Žabožroute," zasyčel Ježíšek nenávistně. "Stávkaři!"
"Žebráku!"
"Náfuko!"
"Ty-"
"Uklidněte se," přerušil je Otec prasátek. "Nepřišli jsme se sem hádat." Zpražil oba přísným pohledem. Ježíšek trochu sklopil zrak, père Noël si naopak pohrdavě odfrkl. Ale oba mlčeli.
"Navrhuji, abychom hlasovali," pokračoval Otec prasátek.
"Ale co ostatní? Co ti, co nepřišli?"
"jejich smůla. Tahle záležitost nesnese odklad, musíme ji vyřešit teď a tady. Ostatní se přizpůsobí." Odkašlal si. "Takže, hm… Kdo je pro to, abychom pokračovali v původním plánu a svátky se letos konaly?"
Ježíšek ostentativně zvedl ruku.
"A kdo je proti?"
Père Noël i Otec prasátek se přihlásili hned. Santa Claus chvíli váhal, pak i on zvedl ruku. "K čertu s tím," zabrblal. "Potřebují dostat za vyučenou."
"Je tedy rozhodnuto," potvrdil Otec prasátek. "Vstupujeme do stávky. Letos se nikdo svátků účastnit nebude. Ani ty, Ježíšku! Zůstaneme nečinní do té doby, než si nás společnost nezačne znovu vážit. Tímto je rozhodnuto." Jeho slova zněla jako údery soudcovským kladívkem. "Ukončuji schůzi a prosím všechny přítomné, aby dnešní usnesení vyřídili ostatním," dodal už mírněji. Zvedl se, stručně se rozloučil a odešel. Zanechal za sebou rozmrzelé ticho. Père Noël ještě chvíli seděl a vychutnával si vítězství a pak i on zmizel. Neutrousil ani pitomé au revoir.
"Neber si to tak," snažil se Santa Claus utěšit Ježíška. "Však oni se lidé brzy vzpamatují. Pak se zase vrátíme."
"Bojím se, že to bude spíš naopak, Clausi," řekl Ježíšek sklesle. "Že jim tímhle bereme poslední naději na záchranu."
Santa Claus neřekl nic, jen posmutněle pokrčil rameny.
Pak se rozloučil a i on zmizel.
Ježíšek ještě dlouho seděl a přemýšlel. Letos to tedy bude jiné. Po dlouhých staletích si lidstvo zařídí vánoční svátky samo. To byla znepokojující myšlenka. Lidé potřebují, aby je někdo vedl, pomyslel si Ježíšek. Ať už slaví Vánoce, Christmas, Noël nebo Svátek prasečí hlídky, někdo by nad nimi měl držet ochrannou ruku. Tohle zkrátka nemůže dopadnout dobře.
Ježíšek si naposled zklamaně povzdechl a pak i on zmizel. Kdo ví, jestli ho ještě někdy uvidíme. Obzvlášť, když letos to bude všechno záviset jen na nás…
(Téma týdne - advent)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 sarush ef sarush ef | Web | 8. prosince 2013 v 12:55 | Reagovat

Ten závěr je obzvášť dobrej.

2 redfox222 redfox222 | E-mail | Web | 10. prosince 2013 v 15:57 | Reagovat

pěkný, dobře ty :-) stávka :-D

3 the-hunter the-hunter | Web | 10. prosince 2013 v 16:14 | Reagovat

[2]: Je to přece Francouz, tak co čekat jiného :-D...

4 Ilía Ilía | Web | 10. prosince 2013 v 20:37 | Reagovat

"Ano, ano, všichni víme, jak moc práce máš ty. Nezapomínej, že nám to cpeš pravidelně každý rok."  ... Tak tahle věta mě naprosto dostala. :DDDD

To se dělá?? Na podobné povídce dělám už asi tři týdny a chtěla jsem ji na blog dát                                                                   týden před Vánoci.... Pff!!

A Noël mě fakt štve :) Jen mě mrzí Santovo jednání. Od něj jsem zrovna čekala, že se přidá na stranu Ježíška. Ach jo. Tohle akorát nahraje do karet všem Santovým haterům.
..chci vidět, jak to tento rok zvládneme, když se na nás, vrchní roznášecí dárečkové firmy, vykašlaly.
...s tou výzdobou ale mají pravdu :DD

5 Majkelina Majkelina | Web | 11. prosince 2013 v 10:07 | Reagovat

Ahojky :)
Nejvíc mě dostalo slovní spojení "naježil se Ježíšek." :D Dobře se to četlo.
Majkelina :) ;-)

6 ♥♥Veronika♥♥ ♥♥Veronika♥♥ | Web | 20. prosince 2013 v 12:47 | Reagovat

chování všech těch postav mě pobavilo, ale nejvíc se mi líbil Ježíšek, když se zlobil a házel jedovaté pohledy a ježil se :D a ten konec se stávkou mě dostal :D
taky jsem mimochodem napsala vánoční příběh do soutěže :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama