Nechť tě provází štěstěna, milý diváku

5. prosince 2013 v 22:02 | Hunter |  Recenze
Kolem druhého dílu Hladových her (ne, nebudu tomu říkat Hunger Games!) se strhl celkem slušný poprask. Skoro bych si troufla říct až neoprávněný - mě osobně ta přemíra plakátů poslední dobou už leze krkem, a přitom to není nic tak kvalitního či očekávaného, jako třeba Hobit. Když k tomu připočtu ještě skutečnost, že první díl byl sice co do vydělaných peněz úspěšný, kvalitou se ovšem řadí někam k horšímu průměru, dívala jsem se na dvojku trochu (více) skepticky.
Na druhou stranu, snad každý, kdo o Vražedné pomstě, jak se druhý díl jmenuje, něco psal, ji považuje za mnohem lepší než díl první. Jak to tedy z mého pohledu dopadlo?


1. Děj
(Pozor, obsahuje spoilery!)
Hladové hry jsou momentálně věc celkem známá, takže možná budu popisováním děje jen nosit dříví do lesa, ale stejně to projistotu shrnu. Takže tedy...
Předchozí díl, Aréna smrti, vykresluje jakousi postapokalyptickou vizi Střední Ameriky - Panem. Zde existuje dvanáct relativně chudých krajů a Kapitol, zhýčkané hlavní město plné nadbytku a přepychu. Celý život Panemu se pak točí okolo tzv. Hladových her - televizní reality show, které se (samozřejmě nedobrovolně) účastní každoročně jeden chlapec a dívka z každého kraje. Ti jsou zavřeni do arény, kde proti sobě pro pobavení Kapitolanů bojují na život a na smrt.
První film představuje Katniss Everdeenovou z 12. kraje, která se do soutěže přihlásí dobrovolně místo své sestry. Aby přežila drsné podmínky arény, předstírá romanci s druhým soutěžícím ze svého kraje, Peetou Mellarkem, a tím dosáhne dosud nevídaného - Hladové hry nemají ten rok jen jednoho, ale rovnou dva vítěze. Jelikož však způsob, jakým Katniss zajistila vítězství dvou osob, nebyl úplně podle vyhovující, popudí si proti sobě vládnoucí špičky Kapitolu - a především pak prezidenta Snowa, všemi nenáviděného hlavního záporáka (jen tak mimochodem - Snow je brilantní taktik, trochu cynik a hlavně jeden z mála, kdo v příběhu cílevědomě jedná. Někdo, koho prostě nemůžete nenávidět... ;)).
Tady první díl končí. Druhý navazuje po pár měsících. Katniss s Peetou se dostali domů, kde teď žijí jako vítězové Her v pohodlí a přepychu. Žádný ráj to ale není - musejí bojovat nejen s hrůznými vzpomínkami na arénu, ale i sami se sebou. Pro svět sice zůstávají romanticky zamilovaným párem, v soukromí ale zjišťují, že si k sobě možná nikdy nenajdou cestu.
A aby toho nebylo málo, kromě problémů čistě citových se dostaví i nějaké ty politické. Panem totiž není zrovna dvakrát demokratickou zemí, a v některých krajích dochází, vlivem Katnissiných činů v aréně, k nepokojům. Snow jí dává ultimátum - buď uklidní bující revoluci, nebo může sledovat, jak její rodina umírá. A i když se Katniss snaží, jak může, v konečném důsledku všechno jenom zhorší.
Snow tedy přistupuje k radikálnímu řešení. Do dalšího ročníku Hladových her jsou tentokrát vybráni účastníci z řad již existujících vítězů. A jelikož 12. kraj má vítězku jen jednu, je to celkem jednoduchá rovnice - Katniss musí znovu do arény.
V aréně pak jako obvykle teče krev, pobíhá se trochu zmateně z místa na místo, sem tam někdo umře. Je tu jen jeden podstatný rozdíl - tentokrát možná Hry neproběhnou úplně podle představ Kapitolu. Moc povstalců totiž sílí a oni se rozhodnou zaútočit právě na Hladové hry, nejvyšší symbol kapitolské moci.

2. Herecké obsazení
Katniss Everdeenovou, dívku v plamenech, hraje Jennifer Lawrence, a je to hlavně ona, kdo celý film táhne. Zářila už v jedničce, a teď jen potvrdila, že je skutečně nadaná herečka. (Přemoudřelá poznámka - věděli jste, že v roce 2010 získala Oskara za nejlepší ženskou hlavní roli?)
Jako Peeta Mellark jí zdatně sekunduje Josh Hutcherson, který je sice kvůli (díky?) Katniss trochu upozaděn, svou roli ale zvládl nad (má) očekávání dobře.
Poslední do svaté trojice je Woody Harrelson, který ztvárnil Katnissina a Peetova mentora ve Hrách, Haymitche Abernathyho. Nedostal sice tolik prostoru jako v jedničce, ale udržel si vysokou laťku a věčně opilý cynický Haymitch je přesně takový, jaký by měl být.
A teď pár poznámek pod čarou, které si prostě nemůžu odpustit. Zaprvé je to malý rýp do výběru herce na podlého prezidenta Snowa. Hraje ho Donald Sutherland, který se role chopil velice dobře, a Snow intrikuje stejně zdařile jako v knize. Nemůžu se ovšem pořád zbavit dojmu, že to není ten odporný slizoun, ale hodný starý dědeček (téhle domněnce jenom napomáhá to, že se tam dvakrát skutečně mihne Snowova vnučka). Je to možná takové to typické remcání "ale já si ho představovala jinak", jenže do téhle role bych prostě vážně čekala někoho, kdo má větší sklony vařit zaživa štěňátka a trápit ubohou hlavní hrdinku až do samého konce.
Druhý, o kom chci mluvit, je Sam Claflin, představitel Finnicka Oidara, vítěze jednoho z minulých ročníků Her. Možná jste někteří postřehli, že jsem se nad ním dřív dost ošklíbala. Teď se musím důrazně omluvit všem, kterým jsem tím nadzvedla mandle (především Ilíi ;)) - Finnick se fakt povedl. Je to zkrátka jeden z těch herců, kteří musí otevřít pusu, aby působili dobře (tím pádem jsou na většině fotek stručně řečeno odpudiví). Sam Claflin byl správně finnickovsky charismatický, na-nervy-lezoucí narcis, a jediné, co mu chybělo k dokonalosti, byly "oči barva moře" (kdo četl, snad pochopí).
(Přemoudřelá poznámka číslo dvě - věděli jste, že Sam Claflin hrál například ve čtvrtém dílu Pirátů z Karibiku?)

3. Co se povedlo a nepovedlo
Toho povedéného bylo rozhodně dost, daleko víc, než jsem očekávala. Na rozdíl od prvního dílu, který byl spíš jen nenáročnou podívanou pro -náctileté, se dvojka posunula na úroveň něčeho mnohem kvalitnějšího. Víc se taky přiblížila myšlence knihy. Zatímco jednička vyzobala jenom tu akci, zveličila romantiku a původní myšlenku knížek nechala naprosto netknutou, dvojka už s ní alespoň částečně pracuje.
Nejspíš jsem právě jen zopakovala to, co se píše ve většině recenzí, ale ona je to opravdu pravda. Je tu sice pořád nepoměr mezi první a druhou polovinou filmu, který byl i v jedničce (1. půlka zachycuje přípravu na Hry, pompéznost a zvrhlost Kapitolu a pokaždé byla lepší, 2. polovina, totiž Hry samotné, už lehce pokulhává), ten rozdíl je ale tentokrát mnohem menší, a scény z arény jsou nejen koukatelné, ale i zajímavé. Dvojka je zkrátka propracovanější, dospělejší, lepší...
Pak jsou tu ovšem věci, které se nepovedly. Není jich nijak závratně moc, ale stejně tu pořád jsou, a kazí celkový dojem z filmu. Některé scény totiž vyzněly naprosto hluše, a co hůř, většinou to byly scény naprosto klíčové. Ať už okamžik, kdy se Katniss dozví, že musí znovu do arény, triumfální průjezd Kapitolem či finální rozhovory se splátci a Peetovo oznámení o Katnissině těhotenství, to všechno bylo jaksi... nedodělané. V knize jsou to sakra emotivní scény, a protože je jim i v ukázkách věnováno dost prostoru (např. proměna Katnissiných šatů), čekala jsem něco trochu víc.

4. Kostýmy a další nepodstatné zbytečnosti...
(Předem opozorňuju, že jste pokud film neviděli, tenhle bod vám nejspíš moc neřekne...)
Není to nic extra důležitého, ale nemůžu si neodpustit chvilku áchání nad kostýmy, do kterých Katniss a spol. navlékli. V knize je často zdůrazňována přehnaná marnivost Kapitolanů, a tvůrci se toho chytili téměř doslova. I když se někdy pohybovaly na hranici kýče, byly třeba Katnissiny svatební šaty (nemluvě o těch reprodrozdích) nebo šílené kreace Cetkie Trinketová naprosto famózní.
Druhá poznámka se týká arény. Zatímco minule pobíhali splátci po "obyčejném", na první pohled neatraktivním lese, tentokrát je poslali do tropů. Proti tomu absolutně nic nemám, nevadí mi dokonce ani ta mlha, co vypadala spíš jako voda, nebo příliš digitálně-vypadající lidožraví vřešťani. Co mě ale štve, byly rozměry té arény. Všimli jste si někdo, jak neskutečně mrňavý prostor to byl? Je mi jasné, že i Aréna má někde konec, ale tahle by se dala přeběhnout během hodiny dvou. Jen si zkuste poschovávat do ní čtyřiadvacet lidí tak, aby na sebe pokud možno skoro vůbec nenarazili. Tohle se bohužel trochu nepovedlo...

5. Závěrem
Už jsem to sice řekla, ale opakování je matka moudrosti - zatímco první díl byl obyčejný průměr, který má možná zajímavý příběh (což je navíc zásluha knihy), ale lehce se na něj zapomene, dvojka se posunuje na mnohem vyšší úroveň. Ať už jsou to velmi dobré herecké výkony, dobře zpracovaný příběh či některé vyloženě emotivní scény (nejsou to sice zrovna ty, které bych čekala, ale kupodivu tam takové jsou).
Celkově jsme byla Vražednou pomstou opravdu mile překvapena (dokonce jsem chvíli kacířsky uvažovala, že bych si do kina zašla ještě jednou). O to víc se taky těším na třetí díl (premiéru by měl mít příští rok), který navíc zpracovává podle mě nejlepší knihu ze všech tří. Jestli si udrží minimálně stejnou laťku jako Vražedná pomsta, budu nadšená. I když osobně doufám, že se posune ještě někam výš, a tahle série se nakonec zařadí mezi ty filmy, na které se nezapomíná...

Odkazy na fotky se zobrazí po kliknutí. Tady najdete profil filmu s více informacemi.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majkelina Majkelina | Web | 6. prosince 2013 v 14:26 | Reagovat

Ahojky :)
Myslím, že tvé recenze na filmy jsou čím dál tím lepší. Hladovky jsem sice neviděla, ale brácha se na ně chystá zítra. Tak alespoň budu vědět, o čem mluví. :D
Majkelina :)

2 Ilía Ilía | Web | 6. prosince 2013 v 15:31 | Reagovat

Děkuji za omluvu :-D (a víš,že Sam.hrál i v Sněhurka.a lovec :-D
A co máte všichni proti Katnissiným šatům? :-) Mně přišla ta scéna přišla v pohodě...i ty šaty :-)

3 Amanda Amanda | Web | 6. prosince 2013 v 19:12 | Reagovat

Mě se ten film neuvěřitelně líbil...

Co se týče zklamání, tak určitě to byl hudební podklad a reakce kapitolu na šaty reprodrozda, ale ten efekt samotný byl nádherný...

Říkám, já jsem neměla filmu co vytknout, ale ti co nečetli knihu nemohli pochopit, co znamenal oběšený Seneka nebo obraz Rue...

Co se týče Snowa, měl to být takový slizoun no, malý vychrtlý s hadíma očima, ale ani tenhle Snow není špatný, působí tak seriózně...

Haymitch, konečně jsem ho v dvojce začala poznávat...Zabíjel

Aréna, mě se líbila, ona ani v té knížce nebyla nějak extra rozsáhlá...

Tohle fakt promakali...Co mi ale nejde na mozek, je fakt, že 3. díl bude na 2 části. Když to tak vezmu, v té knížce toho děje tak moc není. Když už nerozdělili dvojku, tak u trojky to nemá smysl. Upřímně 3 je i jako kniha už nic moc. To "dobývání" se do Kapitolu je děsně překombinované jako by autorka nevěděla, co tam plácnout dřív a potom ještě zabila ehm ehm...To mi přišlo úplně praštěné a zbytečné. Mno uvidím, co se z toho vyklube...

4 Amanda Amanda | Web | 6. prosince 2013 v 19:13 | Reagovat

Tákže, buď se ten koment smazal a já budu hodně naštvaná, nebo se objeví jakmile to odešlu.... BLOGU, VZPAMATUJ SE KONEČNĚ!!!!

5 Amanda Amanda | Web | 6. prosince 2013 v 19:14 | Reagovat

Ahááá, takže 3. možnost, nevidím ani jedem..hmm taky dobrý (facepalm)

6 the-hunter the-hunter | Web | 7. prosince 2013 v 11:45 | Reagovat

Amando, klid, zobrazují se tu všechny tři, jen je třeba chvíli počkat. Zatracený blog holt stávkuje.
Routu a Seneccu měli šanci pochopit jen ti, kteří četli knihu nebo viděli film. Ale takové je nebezpečí u všech druhých (potažmo jakýchkoliv následujících) dílů. Musíš prostě znát začátek.
Nevím ale, co máte všichni proti třetímu dílu. S tím rozdělením taky nesouhlasím, ale z knih považuju trojku za zdaleka nejlepší. A PŘEDEVŠÍM to dobývání Kapitolu :D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama