Přežijí jen milenci...?

14. dubna 2014 v 19:24 | Hunter |  Recenze
Po několikaměsíční pauze jsem se opět jednou vypravila do kina (nevěřili byste, jak mi to prostředí chybělo), tentokrát ve stylu poněkud upířím. A kupodivu, poprvé po velmi, velmi dlouhé době jsem z něj vycházela naprosto nekriticky nadšená...


Co se děje týče...
... Tak na jeho hledání si připravte silnější lupu. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že jde dospělejší upířinu, ve které není nouze o akci, zdání dosti úspěšně klame.
Ano, určitý příběh to má. Adam a Eva, tisíc let staří upíři, unavení dlouhou existencí. On žije v Detroitu, skládá ponurou hudbu a volný čas si vyplňuje myšlenkami na sebevraždu, ona pobývá v Tangeru (který je v Maroku, nikoliv v Alžírsku, jak jsem se v některých textech dočetla), kde dává pozor na starého přítele Christophera Marlowa. Netrvá to ale dlouho, cosi se zlomí, Eva se vydává do Ameriky poskytnou Adamovi morální podporu a roztáčí tak kolotoč dalších událostí...
Takže ano, určitá dějová linka tady je, je ale natolik upozaděna, že ji vlastně ani nemusíte vnímat. Film si pomalu plyne, mnohem důležitější než strhující děj jsou tady obrazy. Opuštěné ulice nočního Detroitu. Omšelý setmělý Tanger. Jsou melancholické, trochu klaustrofobní, zároveň ale moc krásné. Spolu s úžasným soundtrackem (autorem je Jozef van Wissem) vytváří atmosféru, která - nikoliv příběh - je tou hlavní náplní filmu...

"Nemám žádné hrdiny."
Na rozdíl od toho, co o sobě říkal Adam - tenhle film hrdiny má. A velice silné.
Ústřední dvojicí je Adam a Eva, krásné ukázky toho, co s vámi udělá nesmrtelnost - jsou unavení koloběhem času, znechucení omezeností lidského rozhledu, zkrátka tak trochu uondaní životem.
Záměrně bych se chtěla - byť je tak sám název filmu označuje - vyhnout slovu milenci. Evokuje to ve mně někoho čerstvě zamilovaného, kdo toho druhého vidí jenom tak, jak ho vidět chce. Eva a Adam jsou spíš partneři - přece jenom, když spolu prožijete tisíc let, už si málokdy máte co nalhávat. Jeden druhého znají, jsou sehraní, a troufám si říct, že v
lecčem se krásně doplňují - kde je on melancholický, lehce masochistický, un peu cafard (krásné francouzské slovíčko znamenající cosi jako "světabol"), je ona praktická, mnohem energičtější a rozhodnější. Má větší touhu žít a Adama tak nějak přibírá s sebou. Oba jsou do jisté míry snílci, umělci, a zároveň skeptici - na rozdíl od lidí nejsou omezeni časem, pozorují, pamatují si a ví, že tohle všechno tu už někdy bylo. (Kdo viděl, určitě si vzpomene trefné na narážky ohledně vody a ropy...)
Z těch mála vedlejší postav, které se příběhem mihly (a většinou nebyly příliš důležité), stojí za zmínku Ava, Evina mladší sestra - pěkný příklad toho, že i upíři mají své nevycválané puberťáky a že každý se s nesmrtelností vyrovnává po svém.

Herecká stránka věci aneb jak se Bílá čarodějnice potkala s Lokim
Tilda Swinton alias Eva je odteď v mém osobním žebříčku nejlepší upír (pardon, upírka), kterou jsem kdy na filmovém
plátně viděla. Tom Hiddleston jako Adam jí sice zdatně sekundoval, u něj se ale zkrátka nemůžu zbavit dojmu, že je to ve skutečnosti jenom člověk (no dobře, Loki), kterému k tomu upírství ještě krůček chybí. Stručně řečeno, byl moc živý.
Eva, na druhou stranu, je naprosto nepřekonatelná. Je z ní cítit téměř hmatatelné stáří a jakási sešlost věkem, na druhou stranu je ale svým způsobem pořád krásná. A i když je do jisté míry civilizovaná, nikdy nezapomenete na to, že ve skutečnosti je to zubatá příšera. Zkrátka a dobře smekám, protože tahle postava byla ztvárněná úžasně.


Závěrem...
Jak jsem varovala na začátku, záporů se mi tentokrát nedostává. Ano, postrádalo to složitější příběh, ten ale vůbec nebyl nutný. Mělo to nádherné obrazy a úžasný soundtrack (i pokud se na film nechcete podívat, soundtrack si rozhodně pusťte, stojí to za to). Dobré herce. Originální myšlenku. Zkrátka a dobře, nechybělo tomu nic a můžu upřímně říct, že je to nejlepší film, jaký jsem v poslední době viděla.

Odkazy na fotky se zobrazí po kliknutí. Tady najdete profil filmu s více informacemi.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 redfox redfox | E-mail | Web | 15. dubna 2014 v 15:57 | Reagovat

Zajímavé, na tohle jsem četl nedávno recenzi na lidovkách, ale nějak mne to nezaujalo. Přesto jsou reakce těch, co to viděli, kladné a nadšené. Stále mám totiž pocit, že tohle je film pro úzkou skupinu lidí, přičemž se bojím, že já nepatřím mezi ty, kdo to dokáží ocenit. Takže se vtírá myšlenka: Pokud by hlavní hrdinové byli "jen" lidé, jak by byl tento příběh přijat? Myslím, že dost lidí je už tou dlouho trvající módní upírskou vlnou znechuceno, takže z tohoto důvodu tomuto filmu nedají šanci, byť Jim Jarmusch je pro určitou skupinou diváků a kritiků ikonou.

2 Ilía Ilía | E-mail | Web | 16. dubna 2014 v 10:54 | Reagovat

Heuréka! Konečně jsem našla film, který se ti líbí... ve všech ohledech :DDD
Na ten film se určitě podívám. Když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli Tomovi.
A ráda se zas jednou pokochám krásným soundrackem a krásnými pohledy na města a vůbec vším krásným :)

3 Amanda Amanda | Web | 22. dubna 2014 v 9:37 | Reagovat

O filmu slyším poprvé...ale ve tvém líčení vyznívá velmi dobře, určitě se na něj podívám...i když upíry moc nemusím.

4 mulat6 mulat6 | E-mail | Web | 13. května 2014 v 17:47 | Reagovat

ja som pri tom skoro zaspala. nehorázne nudné a ani tom hiddleston to nezachránil

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama