Aen Seidhe ve střetu s realitou

12. června 2014 v 20:36 | Hunter |  Úvahy o nesmrtelnosti chrousta
Přicházím s dalším zamyšlením. Tentokrát se spíš než psaní po technické stránce bude týkat záležitostí přímo uvnitř příběhu. Aneb jak jsem objevila Ameriku zjištěním, že elfové by v normálním světě nepřežili.


Vím, že mnozí z vás mají elfy rádi, mnozí z vás si o nich zase myslí své (já tě vidím, Lišáku). Zároveň je to ale od dob páně Tolkiena tak trochu pilíř žánru. Chceš mít příběh víc fantasy? Vraz tam víc elfů!
Představovat je snad ani nemusím, ne? Ale dobrá, kdyby sem náhodou zabloudil zarytý milovník detektivek či dívčích románů a nevěděl, jak si takové špičaté ucho představit, nechť na něj prosím nahlíží nějak takto:
Jak jsem právě zmínila, správný elf musí mít špičaté uši. Výběr libovolný, od drobných špiček až po monstrózní útvary dlouhé málem několik desítek centimetrů, ale bez nich to prostě správný elf nebude.
Jinak je fyzicky z větší části podobný lidem, byť bývá křehčí, obratnější a rychlejší. Naprostá většina elfů se může pyšnit pěknou tvářičkou - podle autorovy příčetnosti od těch obyčejně hezkých až po naprosto neuvěřitelně krásné, dokonalé a otravné elfské Mary Sue.



Zároveň jsou to většinou pacifisté, žijí v souladu a harmonii s kytičkami a zvířátky, jsou to přísní vegetariáni a v životě by nezabili živého tvora (obzvláště když hned na druhé stránce nosí oblečení z kůže a nepřátele vraždí hlava nehlava).
Dobře, přeháním, tak zlé to většinou nebývá. Každopádně to má pochopitelný základ - naše dnešní chápání elfů vychází ve větší či menší míře z Tolkiena, který se zase inspiroval mytologickými elfy (Vílami? Skřítky?), kteří opravdu byli nadpřirozenými bytostmi žijícími ve spojení s přírodou. Záhada vyřešena.

Další typicky elfskou vlastností je pohrdání lidmi. Nevěřím, že by se našel elf, který by třeba jenom ve skrytu duše nekoukal na lidstvo trochu svrchu. Elfové jsou, jak už jsem řekla, pacifisté, umělci, estéti, nemusí se zabývat válčením nebo tak banálními činnostmi, jako je shánění obživy. Místo toho si ve svých tajemných hvozdech staví úchvatné paláce, jejichž funkce je čistě estetická, skládají básně, hrají na harfu, a když k nim náhodou zabloudí ubohý špinavý človíček, pokládají ho (jeden by řekl oprávněně) za barbara.


Doufám, že teď už popisovanému druhu rozumí i detektivové a romantičky. Jenže co se stane, když tenhle elfský koncept zkusíte nacpat do světa, který by měl podle vašich představ fungovat víceméně reálně (to jest z vesmírné energie se v něm nenajíte a kouzlit umí jen velmi malá část populace)? Možná se to někdy někomu podařilo, nicméně mě se zatím celá ta elfská idea slušně hroutí.
V mém světě si elfové žijí v onom pověstném zakázaném hvozdu. Místa v něm mají dost místa, nikdo je tam neotravuje, stovky let si v klidu budují jakousi kulturu. Když jsem se ale pokusila zodpovědět některé základní otázky, které u lidských společností většinou nebývají problém, najednou to celé přestalo dávat smysl. Jak ti elfové žijí? Jak je u nich rozvrstvená společnost? Je tam nějaká vyšší a nižší třída? Šlechta a poddaní? Nebo jedou podle modelu "všichni jsme si rovni"? Nedokážu si totiž představit elfa, který by spolkl hrdost a šel dejme tomu zorat pole nebo vynést odpadkový koš. Případě který by sklopil uši a bez remcání splnil cizí rozkazy. Připadá mi to strašně… Neelfské.



Další problém nastává s obživou. Žijí elfové jenom z toho, co nasbírají/uloví v lese? Jestli ale neznají zemědělství, měla by tomu společnost být uzpůsobená - budou žít v malých skupinách, možná nebudou tak vzdělaní a estetičtí, jak by chtěli být, protože jim plno času zabere shánění večeře. Ano, v tomhle případě můžu mít elfské šamany a lovce ve stylu Avatara, kteří dokonale znají každý centimetr lesa, ale zároveň se musím vzdát Roklinky, mramorových věží a elfů-básníků.
Nebo jim mám trochu lesa odstranit, aby si mohli hledat obživu na poli? Další iluze mizí v nenávratnu. Část jich možná bude mít co jíst, třeba si i postaví tu Roklinku, jenže ten zbytek bude od rána do soumraku neelfsky dřít na poli, aby tu kulturnější vrstvu nakrmil, ošatil a nevím co dalšího.

A třetí věc - politika. Jak se mají elfové chovat k lidem? V mém světě tvoří centralizovaný stát - alespoň na oko, jelikož jsou všichni schovaní v tom stejném lese -, každý se jich trochu bojí, zároveň ale nevěřím, že kdyby došlo ke konfliktu, obstáli by proti mnohem vyspělejší lidské společnosti. A že lidé žijí přímo na jejich hranici. Co jim pak sakra brání jít do elfského lesa těžit dřevo, lovit zvířata a stavět tam vlastní města? Co můžou elfové lidem nabídnout, s čím můžou obchodovat, jak se jim mají bránit? A co naopak může nabídnout lidstvo… ehm, elfstvu?


V některých světech, Středozemí počínaje (a možná i konče), elfové jako starobylý vznešený národa povznesený nad lidstvo a jeho žabomyší války docela funguje. Jenže pak musí být trochu poetičtější celý svět, ne jen jedna rasa.
Pak jsou tu elfové mnohem realističtější, příkladem za všechny budiž ti ze Zaklínače. Dostali se do konfliktu s dobyvačným lidským druhem, určitým způsobem s ním bojují, zároveň ale ani oni sami nejsou bez poskvrnky. Ti se mi líbí, protože fungují jako součást toho světa, ne jako někdo, kdo na něj dohlíží. Jenže na druhou stranu, pořád tu není vyřešený problém, jak žili před příchodem lidí. Jak se mohli dostat na mnohem vyšší kulturní úroveň, jak si mohli postavit Shaerrawedd, aniž by část společnosti musela živit ten zbytek? Já vím, že v některých případech nahnali do práce lidské otroky, ale to prostě použít nemůžu.
Zkrátka a dobře si kladu otázku - jak by elfstvo mohlo reálně fungovat, aby přežilo, zároveň ale zůstalo elfským (opravdu z toho nechci mít lidi se špičatýma ušima)? Existuje vůbec nějaký způsob, jak vlka nakrmit a kozu zachovat vcelku?
Jak byste to řešili vy? Jak podle vás vypadá typicky elfská, zároveň ale fungující společnost? Máte nějaké příklady (z knih, filmů, atd.), které se vám zdají použitelné? Případně máte takhle zpracované elfy ve vlastní tvorbě?

(Odkazy na obrázky se zobrazí po kliknutí.)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 redfox redfox | E-mail | Web | 13. června 2014 v 18:59 | Reagovat

Já bych je nechal vyhynout a použil je jen jako archeologické vykopávky :-X Ale vážně - pan Green je použil - dokonce měl i postavu křížence, který byl odmítaný a opovrhovaný oběma stranami - lidmi i elfy. To byl velmi zajímavý nápad! A pak je tu Malus Temná čepel - temní elfové byli otrokáři... a to se mi na rozdíl od tebe líbilo a klidně bych to použil :-D

2 the-hunter the-hunter | Web | 13. června 2014 v 20:47 | Reagovat

[1]: Mě to taky přišlo dobrý (to mi připomíná - Malus je konečně v knihovně nevypůjčený! :-D), ale já to prostě použít nemůžu. Jak jsem psala, moji elfové jsou ekonomicky i vojensky mnohem slabší než lidé (kteří otroctví nepraktikují), a tak kdyby si začali do Pralesa vozit otroky, asi by to lidstvu nebylo úplně po chuti...

3 Amanda Amanda | Web | 15. června 2014 v 12:09 | Reagovat

Hmm, elfové, tak první co mě napadá je Poselství a jejich země Všehovzniku, tuším...No, tady je elfská říše pojata jako království a řekla bych, že tam není  žádný až takový paradox. Připadá mi to docela funkční....

Když se řekne elf, vybaví se mi mi špičaté uši a dlouhý luk. Nevím, řekla bych, že se až moc od lidí neliší, jen žijí s určitou ideou a láskou k přírodě, samozřejmě se s nimi může vázat i magie atd...

V dnešní době má elfský národ hodně podob čím více autorů, tím více nových znaků elfské rasy, většinou se tedy ale shodují v těch základních rysech a to jsou právě uši, lukostřelba a život v lese/láska k přírodě.

Tak jako tak to bylo zajímavé zamyšlení.... :-)

4 Irith Irith | Web | 16. června 2014 v 17:47 | Reagovat

Upozornuji rovnou, že já nemám elfy ráda, takže nemůžeš moje nápady brát tak úplně vážně ;-)
Řekla bych, že mladí elfové, nejstarší synové, by mohli být lovci, lovili by zvěř styl Avatár. Ale jen na mase rozhodně nemohou být elfové živi. Za sebe nevidím žádný problém v tom, aby elfové jedli nějaké houby a bobule, které by pěstovali v lese. To by zase dělaly nejstarší dcery. Dá se do toho zaplést i magie (styl Paoliny - vyzpívávání rostlin).
Jinak podle mě není důvod pro to, aby elfové nemohli mít jako otroky válečné zajatce.
Za to "státní" zřízení se asi kloním ke království, ale tak, že je jeden král, nebo královna, který/á velí v boji a podobně, ale ostatní elfové jsou si rovnoprávní. Takže tak.
Snad ti moje nápady alespoň trochu pomůžou! :-D

5 Ilía Ilía | E-mail | Web | 20. června 2014 v 9:15 | Reagovat

Ehm... možná jsem se rozepsala trochu víc, než je zdrávo :D Ale mně se to sem prostě nechtěla vlíst. Tak máš můj názor tady http://fantasy-poviidky.blog.cz/1406/elfove-vs-hunter-sazky-prijimame-ted :DDD

6 Frána Frána | Web | 23. června 2014 v 14:43 | Reagovat

Tenhle článek se mi opravdu hodně líbí a nemůžu než s tebou souhlasit. Doopravdy jsi se nad tím zamyslela, ale možná bych tě o něco doplnila a to o elfy mytologické. Teď nemyslím víly a skřítky.  Moc o nich nevím, s internetem si úplně nerozumím a nerada bych sem tahala špatné informace, ale slyšela jsem o elfech v keltské (ehm... a nebo v severské?) mytologii a ti rozhodně nebudou bohémští milovníci kytiček. Pokud přemýšlíš o zapojení elfů do nějakého příběhu, myslím si, že by stálo za to se na ně podívat zblízka :-)

7 Mirkatync Mirkatync | E-mail | Web | 26. července 2018 v 20:41 | Reagovat

Peels can help to escape from the greater part old changes dermatological layer. exfoliation effective at any time, intended for skin layer of any type. After superficial exfoliation disappear minor wrinkles, skin turns out young, without wrinkles. Regeneration – 3 days. The middle peeling efficiently copes wrinkles (expression, old, affects small scars, removes age spots.
Adaptation – 7 days. Deep peeling performing in the beauty clinics. This is most efficient procedure, however requires long term adaptation – about month.
<a href=http://chemicalpeel.in/chemical-peel>chemical peel results</a>

8 Kulvava Kulvava | E-mail | Web | 13. srpna 2018 v 19:17 | Reagovat

Seal armpit brings discomfort, pain when moving. to Postpone trip doctors should not. Formation under the muscle cavity may become dangerous illness. But more often it is consequences excessive use antiperspirants, violation conditions personal hygiene, increased sweating. Inflammation triggers a close blouse, contaminated razor, the virus.
<a href=http://armpit.info/painful-lump-under-armpit>i have a lump under my armpit</a>  
Discomfort under the arm, inflammation, lump getting warm? This is the ulcer that should operated on, then drink antibiotics. First cost ointments, antibacterial drugs. If the ailment is started, shown surgical procedure.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama