Proč milujeme záporáky?

19. října 2014 v 23:04 | Hunter |  Úvahy o nesmrtelnosti chrousta
Záporáci. Pojem to nesmírně široký, hluboký, dlouhý a obecně jaksi rozměrný. Nepostradatelná část příběhů, protože nebýt jich, nemáme žádnou zápletku, žádný konflikt, žádný příběh. A taky skupina, ke které má valná většina fanoušků poněkud zvláštní vztah...V poslední době mi to přišlo na mysl hned několikrát, a zase jednou mám pocit, že jsem objevila Ameriku. Na záporáky je totiž dle mého názoru nahlíženo strašně zkresleně.
Jsou to charaktery ze své podstaty zlomyslné, zákeřné a zlé. Zkrátka a dobře takové, se kterými bychom ve skutečném životě nejradši ani nesdíleli stejný chodník. Proč je v tom případě fanoušci libovolného univerza tam milují? Proč lobbují za Temnou stranu síly, proč si dobrovolně čtou o postavách typu Malus Temná čepel? Proč, když v reálu by při střetu s takovými lidmi (elfy, Sithy) vyděšeně prchli?
Typický záporák je hajzl. Je arogantní, lže, podvádí, nedá se na něj spolehnout. Trhá mouchám křidýlka a nemyje si nohy. Byli byste schopní někoho takového obdivovat? Tolerovali byste člověka, který je k ostatním nepříjemný, který podvádí nebo krade? Který někoho zabil (v případě mnoha záporáků dosti ošklivě a bez závažného důvodu…)?
Dovolím si na tuhle řečnickou otázku odpovědět - nejspíš nikoliv. Chování většiny záporných protagonistů (antagonistů?) je pro naši společnost nepřijatelné, nemorální a v devadesáti procentech případů i trestné. V příbězích ho ale obdivujeme a takové postavy máme mnohdy radši než ty, které se snaží být poctivé, upřímné a kladné. Dokonce o nich píšeme a věnujeme jim celé povídky, ne-li rovnou knihy (znova se odvolávám na jistého temného elfa…).
Proč? Co nás na nich tak přitahuje? Je to nějaká široce rozšířená porucha, kterou, abychom nemuseli vařit koťátka zaživa, ventilujeme v knihách a filmech fanděním "ívl" straně?


Z jistého úhlu to ovšem dává smysl. Záporáci nabízejí více pohledů na věc než kladní hrdinové. Sledujeme příběh z pohledu "těch hodných" a na záporáky nahlížíme… No, jako na záporáky. Ale když to samé pak vidíme i z jejich strany, dostává situace mnohdy nečekané nové rozměry:
Ano, Palpatin byl hajzl, který zapříčinil pár Republiky. Na druhou stranu, ta Republika mlela z posledního, a i když tím sledoval vlastní pohnutky, možná to nakonec byl dobrý krok*. Samozřejmě, Lannisterové se výrazně podíleli na vyvraždění jednoho nejmenovaného rodu, způsobili více zla, než by bylo milé, a ani se nenamáhali omluvit - ale dělali to, jenom aby přežili. Buď my, nebo oni. Najednou nevypadají tak zle, že?

Navíc jsou záporáci často mnohem barvitější a zajímavější charaktery. Nemusí se nechat svazovat morálními či společenskými pravidly, můžou řešit věci po svém, aniž by se starali o tom, jestli si je čtenář oblíbí či neoblíbí. Odpadává heroismus, nadměrné projevy patriotismu a Horácovský syndrom**, tedy záležitosti nemilé a u kladných hrdinů široce rozšířené.

A do třetice všeho dobrého s tím možná má co dělat obyčejná zlomyslnost. Když už se vám do příběhu nějaký ten Horác či Mirek Dušín vkrade a vy vidíte, jak naivně si počíná, je úžasné sledovat, jak ho vynalézavý záporák dokáže potrápit. Pominu-li, že kladný hrdina stejně většinou nakonec zvítězí, je prostě příjemně zlomyslné držet palce těm špatným.


Na závěr se dá říct snad jen to, že otázka "proč sakra milujeme záporáky?" je čistě filozofická. Samozřejmě existuje plno rozumných důvodů, proč je nenávidět. Ovšem kdo tyhle rozumné důvody poslouchá? Mé nejoblíbenější postavy jsou téměř do jednoho vypočítaví hajzlové. Ne, nechtěla bych s takovými lidmi ve skutečnosti jednat. Pravděpodobně by mi připadali nemorální, zavrženíhodní, zkrátka a dobře špatní, a chtěla bych přijít do styku jenom s těmi férovými kladnými hrdiny. Ale když zůstávají na papíře či obrazovce, považuju je za úžasné osobnosti.

Jak to máte vy? Fandíte spíš kladné nebo záporné straně? Případně - dokážete si představit, že byste svého oblíbeného záporáka pozvali na kafe?

*Tímto se hluboce omlouvám všem smrtelně uraženým SW fanouškům.
**Pojmenovaný podle jednoho z hlavních hrdinů série Hraničářův učeň, u kterého je tato porucha již v pokročilém stádiu. Vyznačuje se chorobnou čestností, důvěřivostí a ochotou pouštět sednout každou babičku, na kterou narazí v tramvaji. Jev poměrně rozšířený - namátkou sáhněte do knihovny a nějaké postava se pravděpodobně bude muset chytit za nos.

(Odkazy na obrázky se zobrazí po kliknutí.)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 redfox redfox | E-mail | Web | 20. října 2014 v 21:57 | Reagovat

Protože konat "dobro" a "vyhrávat" pomocí metod, které nejsou slučitelné se zákonem je fajn. Naše společnost se tváří jako humánní, takže ty "zlé" zavíráme, ale ve své podstatě nám to nepřipadá jako dostatečný trest. Takže nastupuje mstitel, sadista, pološílenec, který není svázán etiketou, morálkou a zákonem. A lidi to žerou. On to kolikrát není ani záporák, jako spíš antihrdina. A navíc to není  lemra nešikovná, v něčem bývá naprosto skvělý a dokonalý. Většinou v zabíjení postav, které nám něčím lezou na nervy... politiky, úchyly, Mirka Dušína, mafiány na které je zákon krátký. jen málokterý sympatický "záporák" je ale zlý ve smyslu toho slova. Třeba Dexter? A jiní. Dělají škaredé věci, protože...ano, dotyčný nebyl dostatečně potrestán současným systémem za své činy...

2 the-hunter the-hunter | Web | 23. října 2014 v 21:04 | Reagovat

[1]: V tomhle směru jsem nad tím nepřemýšlela - měla jsem na mysli spíš ty čistokrevné záporáky, kteří existují jenom proto, aby mohli potrápit hlavního klaďase. Záporáci-antihrdinové jsou ještě trochu jiní. Ale máš pravdu, lidi jim to žerou. Taky jim to žeru :-).

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 24. října 2014 v 21:27 | Reagovat

K tomuto tématu bych mohla psát komentář hodiny a hodiny, ale zkusím to zkrátit. Přiznám se, že nenarážím tak často na ty "příkladné záporáky" a i když se "klaďáci" nemění, záporné postavy si dle mého den ode dne, od díla k dílu vytvářejí stále novou a novou tvář. Anebo prostě čtu/ sleduju příběhy, které se vymykají normálu :D
Ono je to o té morálce, "typického záporáka" by nikdo z nás potkat nechtěl, ale na "klaďáka" jako z románu také nenarazíš, možná fandíme záporákům, protože jsou víc, ono to bude znít opravdu hloupě, ale oni jsou "lidštější" a přirozenější. :-) a s tím se ztotožňujeme, kdyby byl každý hlavní hrdina na té "správné" straně v některých aspektech podobný reálným lidem, už takový dobrý nebude, no...
Každopádně mám k tomu ještě hordu připomínek, které potvrzují a vyvrací mé názory, ale o tom až jindy a možná i jinde :-D

4 Amanda Amanda | E-mail | Web | 2. listopadu 2014 v 12:56 | Reagovat

Ty tvoje tématické články mi chyběly. :)

Proč milujeme záporáky? Protože hrdinové jsou tak předvídatelní, a čtenáře prostě baví číst (popřípadně sledovat), jak to těm dokonalým klaďasům někdo komplikuje. :)

5 Ilía Ilía | E-mail | Web | 2. listopadu 2014 v 15:10 | Reagovat

Badboyové jsou totiž tak fascinující! Koho by nebavilo sledovat počínání člověka, který se neohlíží na lidi okolo sebe a ano, někdy i na zákony. Každého z nás určitě alespoň jednou napadla nějaká myšlenka, kterou jsme honem rychle zaplašili, protože nejede v souladu s dnešním systémem a hodnotami.
A zloduši mají další nespornou výhodu nad klasickými správňáky. Mají charisma. Kdyby se spisovatelé rozhodli do svého hrdiny napumpovat tolik charismatu, kolik ho mimoděk dali i ívlovi, tak by se to rázem mohlo všechno obrátit.
A anti-hrdinové jsou kapitola sama pro sebe. Rozumím, že se najdou lidi, kteří nemusí mít ty pravé záporáky v lásce, ale jmenujte mi alespoň jednoho člověka, který potají nemiluje alespoň jednoho anti-hrdinu.
Záporáci pro nás, všechny slušné občany, představují únik od určitého vyžadovaného způsobu vystupování.
Je pravda, že bych s, např., Cersei na oběd nešla. Naopak Jaime už je jiná. Nebo Tyrion (i když tady si nejsem jistá, zda se už nepočítá do klaďasů :-D). To samé Galbatorix a Murtagh. Nebo Voldemort a Severus nebo Malfoyovi. První skupině bych se bála podat i ruku...a ti druzí... to už je jiná ;-)

6 Ilía Ilía | E-mail | Web | 2. listopadu 2014 v 15:12 | Reagovat

[5]: Teď to vypadá, že jedu jen s Temnou stranou Síly. Uff :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama