Animefest 2015

16. května 2015 v 0:29 | Hunter |  Co se blogu týče
Rok se s rokem sešel a na brněnské Výstaviště se již tradičně sešla smečka otaku, japanofilů a všech možných jiných podivínů. První květnový víkend totiž moravská metropole hostila (kromě bandy demonstrantů) Animefest, největší festival anime, mangy a japonské kultury v našich luzích a hájích.Deadliny jsou metla lidstva
To se tak člověk v dobré víře rozhodne, že když už je ten Animefest a on po loňsku v podstatě ztratil odpor ke cosplayům, možná by si mohl taky zkusit něco ušít. Přijít v civilu by byl přece hřích. Pak, jelikož tyto teoretické úvahy vede přibližně v prosinci a neví, co s časem, mu připadá jako strašně dobrý nápad udělat z toho cosplay skupinový - a to rovnou pro šest lidí.
No, pak na to zapomene. Vzpomene si přibližně měsíc před Animefestem, kdy už není možnost zbývajícím čtyřem lidem dopravit materiál, aby si cosplay vyrobili sami. Nebohý člověk se toho tedy ujme sám a klohní šest kostýmů v pouhopouhých dvou a půl lidech, utratí kapesné za barvu na textil a do půlnoci se hrbí nad šicím strojem, jelikož AFko se najednou neodvratně blíží.
Zkrátka a dobře jsem si přičuchla k dennímu chlebu cosplayerů.
Ono to letos celé začalo strašně pozitivně. Kouzelné bylo už páteční ráno, kdy mě kromě budíku ze spaní vytrhlo i podezřelé kapání ozývající se za okny. To je na den, který máte prakticky celý strávit venku, dosti znepokojivý začátek. A jestli vás zajímá, zda nakonec pršet přestalo - nepřestalo. Dopoledne, které jsem strávila na školní akci (jak jinak než pod širým nebem) slušně lilo a vyčasilo se až k poledni. Pak se zase úspěšně zatáhlo a tak to zůstalo bez větších změn až do neděle.
Vloni jsem zmiňovala obrovskou frontu, která se v pátek tvořila před Výstavištěm. Letos jsme (bohové ví proč) byli této příšernosti ušetřeni - fronta byla relativně krátká, navíc se nám opět elegantně podařilo ji předběhnout. Historie se opakuje!
(Na tomto místě patří nesmírný dík Naoki-Keiko, která několik nevinných duší zachránila od smrti rozmočením! Na tomhle odkazu najdete její článek k letošním AFku.)

Jednoznačně nejhuňatější, nejroztomilejší a nejúžasnější cosplay letošního AFka. Autorem fotky je Caté Photosis, odkaz zde.

"Co budeme dělat? Já nevím, můžeme jít třeba šikanovat free hugerky…"
Znáte tyhle prapodivné tvory? Obvykle to bývají subtilní dívčiny postávající na náměstích či jiných veřejných prostranstvích; mávají kolem sebe cedulí "free hug" ("objetí zdarma") a kdo včas neuteče či nedejtebohové naváže oční kontakt, je okamžitě polapen a bez milosti objat. Animefest jakožto semeniště pochybných existencí jich byl samozřejmě plný.
A tady se odstáváme k samotnému jádru věci. To vám totiž odpoledne odpadne přednáška a zjistíte, že máte najednou asi čtyři hodiny volno. Společnost vám dělá skupinka… ehm, entit s velice zlomyslným stylem humoru. A než se nadějete, už se (mírně proti své vůli) účastníte "grúp hagu" některé z těch nebohých subtilních dívčin.
Probíhalo to asi následovně. Vyhlédnete si oběť, nejlépe takovou, která o vaší podlé skupince nemá sebemenší tušení. Navíc je o dvě hlavy nižší než někteří její členové, tím pádem je šance k útěku snížena na polovinu (z té předchozí nuly). Oběť obstoupíte, a než si stačí uvědomit, jak strašná věc ji to potkala, skupinově obejmete.
Upřímně doufám, že aspoň jedna z těch holek z toho nebude mít doživotní trauma.

Naše slavná družina v cosplayi Kuroko no Basket. Autora fotky se mi bohužel nepodařilo vypátrat; pokud by si na ni kdokoliv činil autorská práva, ozvěte se :).

Přednášky
Ve srovnání s loňským ročníkem mi letošní program připadal mnohem chudší; na pár opravdu dobrých přednášek bylo mnohem víc nezajímavých a nijakých. Případně chyběly prostory. Například hned první den, kdy nás po zhlédnutí anime Sedm zlotřilců z cely 206 (mimochodem umělecky moc zajímavě zpracovaný kousek) vyhodili ze sálu a na další přednášku Mýty ohledně psaní jsme se už nevešli. Bohužel, jelikož zrovna ta mě z čistě profesionálního hlediska opravdu zajímala.
Podobný problém jsme zažili i při pokusu dostat se do Rotundy na Festdance. Opět musím zmínit jedno bezvýznamné malé díky směrem k protekci v řadách orgů, která (který) nás dostala dovnitř i přesto, že byl sál jinak plný. A stálo to za to! Osobně se čemukoliv připomínajícímu tanec zdaleka vyhýbám (jo, Hunter už takhle může mluvit, jelikož má po tanečních), musím ovšem účinkujícím přiznat, že byli vážně skvělí. A odvážní, jelikož vlézt doprostřed plné Rotundy opravdu vyžaduje koule (i v případě, že zrovna patříte k něžnějšímu pohlaví).
Ostatně, na záznam z Festdance se můžete podívat třeba tady (začátek v cca 2:50).
K dalším povedeným přednáškám určitě patřila i ta od dua Toren & Iky, Cenzura - nutnost, či zbytečnost?, která mě zase jednou přesvědčila, jak všehoschopný národ Japonci jsou.
Výborné bylo i Klišé športových anime. Vzhledem k husté koncentraci zmínek o Kuroko no Basket (což je přímo chodící klišé) byla pro naši veleslavnou družinu tahle přednáška takřka povinná. A stála za to, jak z hlediska obsahového, tak díky přednášejícímu, který v tom skutečně uměl chodit a moc dobře se poslouchal.
Vloni jsem při snaze dostat se na přednášku Nagat poznala truchlivý osud sardinek v konzervě, letos jsme ovšem přišli včas a na Archetypy postav v homoerotické literatuře se procpali. Přednáška byla dosti nesmyslně umístěna na desátou hodinu ranní (kdo příčetný dal yaoi na dopoledne?!), ovšem i když bylo publikum (a údajně i sama přednášející) značně ospalé, má očekávání byla splněna - aneb jak mluvit i o tak pokleslém žánru jako yaoi fundovaně a vědecky (ano, samozřejmě, že i já jsem tam šla především kvůli sprosťárnám, ale to je vedlejší. Navíc, Nagat je fakt skvělý řečník, kterého by byl hřích vynechat.)
Poslední věcí, která stojí za zmínku, je pak promítání filmu Giovanniho ostrov. Tentokrát (výjimečně) nejde o problémy středoškoláků s nadpřirozenými schopnostmi; film vypráví o Kurilách, skupince ostrovů severně od Japonska, které byly na konci 2. světové války obsazeny sovětskou armádou. O tohle téma se docela zajímám (ano, ano, ať chci či nechci, SOČka stále provází každý můj krok), takže jsem ocenila možnost vidět tuhle událost i jinak než osekanou na strohá fakta. A musím říct, že z pohledu Japonců, kteří na Kurilách žili a byli násilně odsunuti, jde o velmi silný příběh.

Archetypy postav v homoerotické literatuře aneb rotunda naplněná k prasknutí (až na ta dvě volná místa vlevo). Autordem fotky je Butrix, odkaz zde.


Na závěr by se toho dalo říct opravdu hodně, od marného spílání tomu, kdo na onen víkend nezajistil lepší počasí (i na to měli všemocní orgové samozřejmě myslet), filozofické hloubání nad tím, kolikrát musíte absolvovat jízdu od Výstaviště domů a naopak, aby vám už jen z pomyšlení na ni bylo špatně, nebo připomínka, že jedna yaoi přednáška na conu plném yaoistek je zoufale málo.
Ne, nad ničím z toho hloubat nebudu. Místo toho tenhle už-teď-moc-dlouhý-článek mírně pateticky uzavřu ještě jedním malým, mírně patetickým díky všem, kdo nás během Animefestu pustili k sobě do fronty, protlačili na přednášku, nechali se navléct do kostýmů, ztrhali si hlasivky při orgování nebo připravili zajímavou přednášku. Díky, letos to bylo vážně úžasné!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 16. května 2015 v 13:45 | Reagovat

Já děkuju za protlačení na přednášku o homoerotické literatuře, kdyby vás nebylo, ani by nás tam nenapadlo jít :D no pravděpodobně budete mít na svědomí další yaoistku, ale co se dá dělat :D
Jinak u vchodu to byla maličkost, zábrany jste přeci přelízali vy ;-)
Chystáš se cosplayovat něco i příští rok?

2 Jacinda Jacinda | 19. května 2015 v 23:36 | Reagovat

Ahoj, taky mě mrzelo, že se tolik lidí nevešlo na přednášky. Kdžy jsem viděla, jak velký je sál C, docel ami zatrnulo. Doufala jsem aspoň v áčko, které je snad trochu větší. Snad mě příště šoupnou jinam, pokud to vyjde, budu o psaní zase přednášet :-)

3 Saint Saint | 31. května 2015 v 12:24 | Reagovat

Dakujem za ucast na prednaske a som rad ze sa pacila.

4 Majkelina Majkelina | Web | 2. června 2015 v 21:36 | Reagovat

Ahojky :)
Přiznám se, že anime mě zatím moc netáhne. Ale koukám na pár seriálů/pohádek, které jsou kresleny podobným stylem a věřím, že to může být legrace. ;-)
Majkí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama