Ženy ve Hře o trůny

13. června 2016 v 15:39 | Hunter |  Úvahy o nesmrtelnosti chrousta

Aneb krátce o seriálové emancipaci. Může obsahovat spoilery (v rozumné míře, ale přece), takže čtěte jen na vlastní nebezpečí.Inspirací mi tentokrát byly dvě věci - zaprvé tenhle Lišákův článek o ženách v (pseudo)středověkých příbězích (fakt stojí za přečtení), zadruhé pak šestá série Hry o trůny, která momentálně běží v televizi.
Na tom seriálu je totiž krásně vidět jeden z fenoménů současné fantastiky - a totiž to, že ženské postavy hrají prim a mají mnohem větší vliv na vytváření příběhu než chlapi. Potyčky v Západozemí už zdá se dávno nejsou střetem králů, ale spíš bojem královen.
Zkusme si to shrnout. Na samotném kontinentu jsou hlavními hybateli děje především linka z Králova přístaviště a ze Zdi. A kohopak tu máme? Už dávno ne duo Robert-Ned. Stejně tak je pryč Joffrey, Tywin a Tyrion. Na jihu zbývá z hlavních mužských postav v podstatě jenom Jamie, na severu Jon. A kromě nich je to babinec - Margaery, Cercei, Královnu trnů, Sansa, Melisandra. Ani mimo Západozemí to není o moc lepší* - Yara na Železných ostrovech, Arya v Braavosu, Daenerys v Zálivu otrokářů.
Co se mi na tom líbí, je to, že příběh stále působí uvěřitelně. Jak ve svém článku zmiňoval Lišák, autoři mají mnohdy tendenci zasadit do (pseudo)středověkého prostředí ženu, se kterou je ale jednáno podle norem naší společnosti. Takže místo aby dotyčná stála doma u plotny, ohání se mečem a nikomu to nepřipadá divné.
Naopak Hra o trůny podle mě nedává ženským postavám nic zadarmo. Samozřejmě, že seriál (snad ještě víc než kniha) musí být pochopitelný pro diváky myslící v normách dnešní společnosti a nemůže kopírovat středověk opravdu se vším všudy - přesto se mu ale daří v mezích možností zobrazovat ženy reálně. Být královna tak automaticky neznamená být emancipovaná vladařka a vdaná šlechtična může být domácí puťka, za kterou rozhoduje manžel - viz Walda Frey nebo Melessa Tarly. Důležité ženské postavy jsou pouze ty, které prokáží dostatečnou míru odolnosti a uznání okolí si prostě vydupou.
Těžko říct, čím je tenhle vývoj způsobem. Buď je to skutečně plánovaná snaha scénáristů o "emancipovaný" seriál a ženy jsou tím pádem do popředí cpány schválně. Osobně mám ale pocit, že je to spíš přirozený (a vlastně mimovolný) běh událostí. Že příběh tak trochu reflektuje stav po skutečné válce - většina mužů padla v boji a zbyly hlavně ženy**. A jelikož je jednodušší pracovat se starými přeživšími postavami, než přibírat nové, dostávají najednou mnohem víc prostoru.
Ať už je to jakkoliv, pěkně to zapadá do současného trendu, kdy aby se člověk na hledání mužského hlavního hrdiny ve fantasy vybavil málem detektivní lupou. Ve srovnání s takovým Pánem prstenů, ve kterém naopak důležité ženy vystupují pouze tři, je to dost podstatný rozdíl. Ale koneckonců to možná jenom ukazuje, jak výrazně se od doby páně Tolkiena společnost proměnila…
A na závěr pár otázek do davu. Všimli jste si v šesté sérii GoT toho co já? A řekli byste, že se seriál k ženským postavám chová dostatečně "středověce", nebo na ně nahlíží spíš optikou současného člověka?


*Ano, jsou tu i výjimky typu Daario a Mormont nebo Tyrion a Pavouk. Ale i jejich jednání je výrazně ovlivněno ženskou postavou.

** Viz druhý odkaz.

A pokud máte chuť rýpat se v tématu hlouběji…

Sumarizace epizod šesté série. Schválně si to zkuste projít a najít tam scénu, ve které by se nevyskytovala ženská.

Píseň ledu a ohně v číslech. Najděte si graf číslo 3, "Women are survivors".
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 tipycz tipycz | Web | 2. srpna 2016 v 12:59 | Reagovat

Skvělý článek :-D  Miluju GoT

2 Kiara Kiara | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 13:18 | Reagovat

V prvé řadě se mi silné ženské charaktery vždy velmi zamlouvaly. Je pravda, že v GoT teď velkou část zvratů zařizují ženy.
Jen se tak zamýšlím, jestli to Martin takto zamýšlel. Protože si myslím, že právě muži tíhnou k mužským charakterům a ženy k ženským silným hrdinkám, proto mě to trochu mate.
Ale myslím si, že se seriál docela drží toho postavení žen ve společnosti. Sansu berou vážně kvůli Jonovi, Cersei kvůli tomu, co se stalo v posledním díle, Margaery si omotala krále kolem prstu, Dany má 3 draky a všichni, kdo se jí vzepřou, zemřou, Yaru nechtěli zvolit za královnu a Arya je prostě tichý zabiják, u kterého je pohlaví vedlejší.

3 ČAPILO ČAPILO | Web | 2. srpna 2016 v 17:44 | Reagovat

Dobrý den. Jsem mutant z planety Sheredos. Jsem zoufalý kus hovna, který nikdy nic nedokázal, nikdy neměl kamarády, ani holku. Jsem ten nejpanicovatější panic ze všech paniců. Potřebuji, aby se někdo podíval na mé stránky. Abych měl alespoň nějakou návštěvnost a abych si připadal, jako že jsem alespoň něco v tom svém životě dokázal. Pokud mi někdo v komentáři polituje moji těžkou situaci, tak tím lépe!
Sice je to reklama, ale alespoň jsem upřímnej ne? A to se cení! Taky bych mohl předstírat, že ve skutečnosti chci jen okomentovat nějaký článek a pak někam "nenápadně" podstrčit odkaz na svůj blogís.

4 reconquista reconquista | 2. srpna 2016 v 19:09 | Reagovat

Skutečný boj o trůny je mezi Varysem a Petyrem Baelishem :) zbytek skáče tak, jak oni dva pískají

5 Nikki Allen Nikki Allen | Web | 2. srpna 2016 v 19:42 | Reagovat

Miluju Game of Thrones.
Fandím samozřejmě Daenerys a také zbožňuju Margaery...

6 extras-diary extras-diary | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 20:50 | Reagovat

Myslím, že se to do této části, kdy většinu děje ovlivňují převážně ženy, dostalo hezky přirozeně, postupně, a proto to působí tak věrohodně. Většina z nich si totiž musela nejprve projít těžkými zkouškami, než se dostala k moci (viz Sansa, Daenerys,...). Ale jsem trochu feministka, takže za mě je to dobře :-D
Jinak jsem na straně Daenerys a upřímně nechápu, proč ji všichni tak nesnáší :-D

7 Černovláska Černovláska | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:57 | Reagovat

Seriál GoT mám strašně ráda a už se nemůžu dočkat další série, která je za pekelně dlouhou dobu, což mě deptá.
Cersei je prostě svině- prohnaná a chytrá. Na to, co se jí podařilo v posledním díle jsem koukala s otevřenou pusou ještě hodně dlouho.
Za to Margaery získala moc manželstvím a spíš si chlapy omotávala kolem prstu, aby dosáhla svého.
Daenerys moc nemusím. Přijde mi totiž, že neumí vést armádu, natož vládnout lidu. Celkově se to s ní hrozně táhlo a hlavní příčina toho, že pohla k Západozemní je zásluhou Tyriona a Varyse. Ale těším se na to, až se dostane do Západozemí. Možná se konečně stane to, na co jsem čekali od prvního dílu- naběhne do Králova Přístaviště s draky a armádou a vezme si Železný Trůn. A nebo se potvrdí fanouškovské teorie a provdá se za Jona, kdo ví :-D .
Se Sansou jsem na tom byla podobně. Od začátku milovala Joffreyho, což už tak trochu svědčí o poruše mentality a celkově mi přišla většinu seriálu taková ubrečená a slabá. Teď se ale konečně trochu vzchopila a začíná něco dělat, což je super.
Arya je ve zkratce borka :D . A Yara je podle mě tak "dominantní žena" (dejme tomu) hlavně proto, že Theon po tom, co ho zajal Ramsay.. nepřišel jen o fyzické mužství, ale dost i o psychické a je vidět, že pořád se z toho nevzpamatoval.
Vesměs mám asi nejradši stejně Malíčka a Varyse, přijde mi, že umí hrát Hru o Trůny nejlépe ze všech. Zas na druhou stranu co jsme se teď dozvěděli o Jonovi s dějem taky hodně zamíchá. Možná je to celé o něm.. Přece jen, když si vezmete název knihy a odděláte písmeno g, vyjde vám Son Of Ice and Fire.. Což Jon je ( Stark +  Targaryen ) No, uvidíme co nám seriál další rok přichystá :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama