Odkaz tastedarů, crowdfunding a zvláštní způsob propagace knihy

6. února 2017 v 0:22 | Hunter |  Úvahy o nesmrtelnosti chrousta
Crowdfunding je způsob financování, v rámci kterého mohou lidé přímo přispět na nejrůznější projekty. Osobně jsem mu nikdy neholdovala, obzvlášť co se týče vydávání knih. Potřebuju mít jistotu, že vím, co si kupuju, takže chodím hlavně do kamenných knihkupectví a pořizování "na blind" se vyhýbám jako čert kříži. Před pár dny jsem nicméně narazila na crowdfungingový projekt, který mě zaujal do té míry, že zkrátka nemůžu jinak než se vyjádřit.


Poznámka na začátek: podobným tématem se zabývá i tenhle Temnářčin článek. Samotnou mě inspiroval, navíc je psaný z celkem zajímavého pohledu, takže určitě doporučuju přečíst.

Teď už ale k věci.
Při brouzdání internety jsem na Startovači narazila na projekt Odkaz tastedarů - první díl epické fantasy ságy. Autoři lákají na propracovaný svět (včetně jazyků, historie, zkrátka Tolkien hadr), profesionální ilustrace, doprovodnou hudbu a plno dalších srandiček. Původně vybírali třicet tisíc, teď už mají skoro sto padesát, takže zaujmout se jim očividně povedlo.
Pro promyšlené světy jsem vždycky měla slabost. Netýká se to jenom samotných knih - čím víc se dá k příběhu najít fanartů, map, hudby, databází postav a podobně, tím víc si moje fanouškovská dušička libuje. Líbí se mi, když existuje "přidaná hodnota" tvořená jiným médiem než knihou, která příběh rozšíří a obohatí zase o něco jiného. Na jednu stranu jsem tedy z nápadu, se kterým přišli autoři Odkazu tastedarů, nadšená. Drnkli na správnou strunu a jedna moje část jim ochotně zobe z ruky a peníze by za knihu klidně i dala. Dobrá fantasy, která je už od začátku koncipovaná jako rozšířené univerzum, se mi zkrátka líbí.
Jenže zároveň mi na celém tom projektu cosi nesedí. Možná je to ten zatracený crowdfunding, možná způsob, jakým autoři svoje dílo propagují. Chlubí se realistickým příběhem, propracovanými postavami, do konce dotaženou zápletkou… A já si říkám, že na tom je sakra něco špatně. Tyhle věci by totiž u dobrého příběhu měly být automatické. Přidaná hodnota je v něčem jiném a stavět propagaci knihy na tom, že jsou v ní propočítány časy cestování postav, je minimálně hodně zvláštní.


(Kdyby nic jiného, ilustrace mají nádherné. Obrázek pochází přímo ze webu Odkazu tastedarů, konkrétně odsud)


Líbí se mi, že autoři přidali ukázky z knihy (tady a tady), takže obav z nákupu zajíce v pytli lehce ubývá. Oba texty vypadají celkem pěkně, nejsou v nich žádné gramatické chyby, totální průšvih se snad nekoná. Dvakrát čtivé to ovšem taky není a na důvěryhodnosti nepřidává ani fakt, že se autoři rozhodli vydat knihu bez nakladatele, protože si prý chtějí vyšlapat cestu sami. Vzbuzuje to ve mně otázku, zda je náhodou pár nakladatelství neodmítlo a kniha tedy možná není tak brilantní dílo, jak si máme myslet.
Oceňuju nápad stavět propagaci na propracovaném univerzu rozšířeném o obrázky, hudbu, apod. Pokud by byl příběh dobrý, jako fanoušek bych to rozhodně ocenila. Na druhou stranu ve mně jejich přístup vyvolává trochu nedůvěry a řadu otázek. Když jsou tak dobří, jak tvrdí, neměli by knihu radši vydat před nakladatelství? Je v pořádku propagovat text tak, že vychvalujete logičnost příběhu nebo existenci zápletky, což jsou věci, které by v ní měly být tak nějak z podstaty věci? A konečně - do jaké míry je ona "omáčka okolo" (obrázky, hudba, mapy) schopná nahradit kvalitní příběh?


Pokud jste dočetli až sem, je to skvělé. Ještě skvělejší bude, pokud se i podělíte o svůj názor. Koupili byste si Odkaz tastedarů, nebo se vám to stejně jako mně zdá mírně podezřelé?

PS: Pokud kolem půjde někdo, kdo knihu četl, budu ráda za krátkou recenzi; stojí to za to, nebo je to brak?
PPS: A pokud půjdou kolem autoři, berte mě prosím s rezervou. Soudím na základě pár článků. Je možné, že kdybych příběh přelouskala celý, budu si myslet něco úplně jiného.
A pokud po mně i tak chcete vrhat nahnilou virtuální zeleninu, preferuju rajčata. Těch není teď v zimě nikdy dost ;).


Hunter
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majkelina Majkelina | 6. února 2017 v 16:55 | Reagovat

I omáčka se někdy počítá, zvlášť když je z rajčat! :D

2 Ondřej L. Hrabal Ondřej L. Hrabal | E-mail | Web | 6. února 2017 v 20:32 | Reagovat

Ahoj, díky za článek a milé podněty. :-) Pokusím se stručně zareagovat. Rozumím tomu, že se vyhýbáš kupování knih „na blind”, ale do určité míry je to u debutů nevyhnutelné. Ani v knihkupectví člověk nemůže adekvátně zhodnotit kvalitu celého díla. Pokusili jsme potenciálním čtenářům nabídnout co nejhlubší nahlédnutí, ukázat, že na sáze pracujeme opravdu poctivě a důmyslně. Souhlasím s tím, že realistický příběh, propracované postavy a dotažená zápletka by měly být automatickou součástí dobrého příběhu. Ale často nejsou. Co se týče našeho příkladu o propočítávání časů cestování postav, je podle mě dost odůvodněný, dá se najít spousta případů, kdy se postavy asi „teleportují”. Ohledně nakladatelů, opravdu jsme knihu nikomu neposílali, naopak už jsme dostali několik nabídek, ale chceme co největší svobodu. K tvým otázkám na konci: 1) My věříme, že by pro nás nebylo lepší vydávat knihu přes nakladatelství. Snad se nepleteme. 2) Chtěli jsme dát najevo, že na logičnost příběhu a propracovanost zápletky prostě klademe opravdu velký důraz. Na druhou stranu je to ale jenom jeden odstaveček z obsáhlé propagace, no. :-) 3) A přikláním se k názoru, že ta omáčka okolo není schopna nahradit nic (kromě faktu, že detailní mapa je indikátorem propracovanosti světa). Věřím ale, že je i tak schopna posunout projekt o kus dál.

Fakt dík, žes našemu projektu věnovala čas a myšlenky a doufám, že i přes své pochybnosti někdy dáš našim knihám šanci. :-)

PS: Jsi jedna z prvních, kdo napsal správně Odkaz tastedarů (s malým t). Díky! :-D
PPS: Promiň, že se mně nakonec nepodařilo zareagovat stručně. :-D

3 the-hunter the-hunter | Web | 7. února 2017 v 20:11 | Reagovat

Já děkuju za reakci, vážně jsem nečekala, že by ten článek doputoval až k autorům (navíc takhle rychle) :-D. Snad jsem nebyla moc příkrá.
Váš styl propagace mě hodně zaujal - vesměs pozitivně, jinak bych se k němu asi vůbec nevyjadřovala. Ten text na Startovači působí profesionálně, obrázky jsou naprosto boží a jak jsem psala i v článku, hrozně se mi líbí, že nabízíte propracovaný svět. Zároveň jste pár věcí udělali jinak, než jak jsem u představování nových knih zvyklá - a právě tohle mě trklo, abych nad tím začala přemýšlet hlouběji. Spíš než jako kritiku to tedy můžete brát jako filozofické hloubání :-).
PS: Vy jste "Odkaz tastedarů" psali s malým, tak mi nepřipadalo slušné ani gramaticky správně to měnit. Ale přiznávám, že mi trochu cukala ruka :-D.

4 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 1. dubna 2017 v 11:34 | Reagovat

Zaujala mě ta pasáž o nakladatelství a dovolím si připomenout tu akci které jsme se obě asi před dvěma lety zúčastnily, kde Temnářka ještě s dalšími autory české fantasy literatury povídala o svých zkušenostech s nakladatelstvími (kolik to stojí námahy, kolik si nakladatelství vezme z prodeje tvé knihy apod.). Autorů této knihy se nijak nezastávám, jen jestli nezvolily stejnou metodu.
Jestli se ti na té knize něco nepozdává, tak se do toho nehrň :)
(P.S: doufám, že ta poznámka, která propojuje blog a naše osobní životy tě nijak nepohoršila a snad si ještě můj blog pamatuješ ;), když tak  tě zdraví K.)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama